Najnowsze

PSL unieważni trujące opcje

Najnowsze

sxc.huDo sądów trafiły już pierwsze pozwy firm, które uważają, że zostały poszkodowane przez umowy opcyjne

Wicepremier Waldemar Pawlak będzie chciał wprowadzić do porządku obrad wtorkowego posiedzenia rządu projekt ustawy o unieważnieniu zawieranych z bankami niekorzystnych dla klientów umów na opcje walutowe. Szacuje się, że z powodu spadku wartości złotówki na takich umowach mogło ucierpieć wiele polskich firm.

Jeśli rząd nie zgodzi się na takie rozwiązania, klub Polskiego Stronnictwa Ludowego sam wniesie do Sejmu projekt takiej ustawy - poinformował Pawlak na konferencji prasowej w Olsztynie.

- Będziemy zmierzać do tego, by na posiedzeniu rządu jutro, zaproponować rozwiązanie, które by bazowało na dyrektywie europejskiej MiFID (Markets in Financial Instruments Directive) i wprowadzało mechanizm bezpośrednio tak, by te transakcje, które były zawarte z naruszeniem zasad określonych w tej dyrektywie mogły być unieważnione - powiedział.

Klient musi być poinformowany

Dyrektywa MiFID ma na celu przede wszystkim ochronę klientów instytucji finansowych. Powinni być oni dokładnie informowani o ryzyku, jakie może wiązać się z konkretną inwestycją, a także o kosztach.

Wicepremier podkreślił, że dyrektywy MiFID do polskiego prawa nie wprowadzono - jego zdaniem - z powodu zaniedbań polityków, którzy zajmowali się "konfrontacjami", a nie pilnowaniem "kluczowych dla Polski interesów".

Pawlak podkreślił, że obecnie trzeba zastosować nadzwyczajne rozwiązania by "przywrócić porządek prawny i zadbać o uczciwe przejrzyste, transparentne warunki prowadzenia transakcji". - Umowy nie mogą prowadzić do wyzysku żadnej ze stron - tłumaczył wicepremier.

Zaryzykowali, polegli

Kilkanaście miesięcy temu, kiedy złoty umacniał się, przedsiębiorcy sprzedający swoje usługi bądź towary za waluty obce, w obawie przed stratami, zawierali z bankami umowy dotyczące tzw. opcji walutowych. Chcieli w ten sposób zabezpieczyć się przed ryzykiem kursowym.

Nie zawsze jednak umowy z bankami służyły jedynie do zabezpieczenia kursowego. Część umów miała charakter spekulacyjny. Ostatecznie w wyniku tych umów wiele firm poniosło poważne straty.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości