Ważna zmiana dla internetowych platform takich jak Allegro czy OLX. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami, który nałoży na platformy cyfrowe obowiązek przekazywania administracji podatkowej informacji o sprzedawcach - poinformowało Ministerstwo Finansów. Projekt wdraża przepisy dyrektywy DAC7.
"Ustawa nałoży na operatorów platform cyfrowych obowiązek gromadzenia i przekazywania administracji podatkowej informacji o sprzedawcach, którzy dokonali transakcji za pośrednictwem tych platform" - napisało Ministerstwo Finansów w komunikacie po posiedzeniu rządu.
Nowe obowiązki dla platform sprzedażowych
Dodano, że "drobni i okazjonalni" sprzedawcy, którzy w ciągu roku dokonali mniej niż 30 transakcji tego rodzaju, a ich łączne wynagrodzenie z tego tytułu nie przekroczyło w danym roku równowartości 2 tysięcy euro "są wyłączeni z corocznego raportowania przez operatorów platform cyfrowych do szefa KAS".
Resort podkreślił, że nowe przepisy nie zmieniają dotychczasowych zasad opodatkowania osób sprzedających w internecie.
Ustawowy obowiązek gromadzenia i przekazywania informacji o sprzedawcach ma dotyczyć: internetowych platform e-handlu, platform rezerwacji noclegów, najmu środków transportu i platform służących zamawianiu przejazdów samochodem.
Tak pozyskane informacje mają być automatycznie wymieniane między organami podatkowymi "właściwych państw".
MF planuje, że nowe przepisy wejdą w życie od 1 lipca 2024 r.
Pod koniec marca wiceminister finansów Paweł Karbownik wymienił unijną dyrektywę DAC7 jako najbardziej opóźnioną i pilną dyrektywę do wdrożenia w Polsce - termin na jej wdrożenie minął z końcem 2022 r., a KE w zeszłym roku wydała już tzw. uzasadnioną opinię w jej sprawie.
"Istnieje ryzyko skierowania przez Komisję skargi do TSUE (…). Dokładamy starań, żeby je ograniczyć” – mówił wówczas wiceminister i wyraził nadzieję, że Sejm przyjmie polską ustawę do końca czerwca.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock