PO: mamy rewolucyjny plan reformy finansów

 
TVN24Platforma Obywatelska ma rewolucyjny pomysł na reformę finansów publicznych

PO zapowiada 15 proc. PIT, 10 proc. CIT, do tego oszczędności socjalne i "kotwicę wydatkową", a w rezultacie zerowy deficyt budżetowy - pisze "Puls Biznesu". Analitycy komentują: - To kusząca obietnica, ale ryzykowna.

- Ustawa o finansach publicznych będzie jedną z pierwszych, jakie przyjmie nowy parlament. To konieczne, by wprowadzić podatek liniowy, który jest następnym bardzo pilnym projektem. Chcemy, by wszedł w życie od pierwszego stycznia 2008 r. - zapewnia Zbigniew Chlebowski, wiceprzewodniczący PO.

Podatek dochodowy od osób fizycznych ma mieć stawkę 15 proc., a kwota wolna na samego podatnika i każde jego dziecko ma wynosić 3 tysiące zł. PO planuje również zmiany w podatku od osób prawnych. - W CIT możliwa jest stawka 10-procentowa. W VAT pozostaną na razie dwie stawki. Potem pomyślimy - zapowiada Zbigniew Chlebowski.

PO nie wystarcza zaproponowana przez minister finansów Zytę Gilowską konsolidacja finansów publicznych. - Oprócz tego mamy pomysły na ograniczanie wydatków w kolejnych latach. Chcemy, by dochody bilansowały się z wydatkami. Obecne propozycje rządu będą więc elementem szerokiego programu naprawy finansów publicznych - tłumaczy Zbigniew Chlebowski.

Specjalista Platformy od spraw finansów państwa zapewnia, że „wyzerowanie” deficytu, czyli zrównanie budżetowych wydatków z dochodami, możliwe będzie już za trzy lata. PO chce w tym celu odejść od kotwicy budżetowej, która dziś wyznacza górną granicę deficytu na 30 mld zł. Ma ją zastąpić kotwica wydatków.

- Chcemy, by każdego roku mogły rosnąć nie bardziej niż o wskaźnik inflacji - zaznacza wiceszef PO. Nie obawia się, że, w związku z wprowadzeniem jednej stawki podatku, finanse państwa ucierpią. Pomóc mają w tym oszczędności. - Na pierwszy ogień pójdą wydatki w administracji publicznej: chcemy zlikwidować część funduszy i agencji, a ich zadania przekazać samorządom. Oszczędności znajdą się też dzięki reformie systemu emerytalnego i rentowego: nie tylko powszechnego, lecz także rolniczego. Reformy związane z likwidacją barier w prowadzeniu działalności gospodarczej pozwolą na szybszy wzrost gospodarczy rzędu 7-8 proc. Chcemy wykorzystać okres dobrej koniunktury, który, w połączeniu z kotwicą wydatkową, pozwoli na szybkie zbilansowanie dochodów i wydatków państwa O tłumaczy Zbigniew Chlebowski.

Analitycy są jednak do tego pomysłu nastawieni sceptycznie. — Postulat "wyzerowania” deficytu jest jak najbardziej ekonomicznie uzasadniony — zapewnia państwu dużą elastyczność. Tylko nie chce mi się wierzyć, że z naszym rozbudowanym systemem opieki społecznej uda się tego dokonać. To wiązałoby się z politycznym samobójstwem PO. W założeniach wszystko wygląda pięknie, jednak przy przechodzeniu do konkretów mogą pojawić się poważne problemy. Wtedy z dalekosiężnych planów PO może pozostać niewiele: jedno to wizje, a drugie to twarda rzeczywistość, w której rolnicy raczej nie zgodzą się, by samodzielnie opłacać składki, a emeryci — by odejść od corocznej waloryzacji — komentuje Marta Petka, ekonomistka Raiffeisen Banku.

Według Ryszarda Petru, głównego ekonomisty Banku BPH, mechanizmy zmniejszające wydatki są skuteczne, jednak na dłuższą metę niewystarczające. — Potrzebna jest restrukturyzacja finansów i zmiana struktury wydatków: trzeba mniej wydawać na cele socjalne, a więcej na prorozwojowe. Zbilansowanie wydatków, przy uwzględnieniu propozycji PiS, dotyczących waloryzacji rent i emerytur, obniżki składki rentowej i obniżenia podatków, może być trudne. Choć zmniejszanie deficytu o 10 mld zł rocznie jest możliwe, jeśli PO rządziłaby po wyborach samodzielnie. Koalicja istotnie zmniejszy te szanse. Warunkiem jest wola polityczna — podkreśla Ryszard Petru.


Źródło: Puls Biznesu

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości