Opel? Tylko dla Rosjan!

Najnowsze

Aktualizacja:

Rosyjski Sbierbank, który wkrótce stanie się właścicielem 1/3 udziałów Opla, przyznaje, że nie traktuje tej inwestycji długookresowo i planuje pozbyć się udziałów w koncernie. Zaznacza jednak, że na nabywcę typuje tylko Rosjan.

- Nie zamierzamy pozostać inwestorem strategicznym w tym przedsięwzięciu. Kiedy zakończy się restrukturyzacja Opla, sprzedamy akcje innemu inwestorowi z Rosji - przyznał prezes rosyjskiego Sbierbanku German Gref podczas forum ekonomicznego w Sankt Petersburgu. Zgodnie z postanowieniami z ubiegłego tygodnia Rosjanie objęli 35 proc. udziałów w Oplu, a kanadyjsko-austryiacka Magna - 20 proc.

Z Rosji do Rosji

- Najbardziej prawdopodobny jest transfer akcji Opla od Sbierbanku do koncernu RosTiech - powiedział agencji Reuters Dmitrij Dmitriew, analityk banku Wniesztorgbank.

Ten największy rosyjski koncern zbrojeniowy jest już głównym akcjonariuszem firmy AwtoWAZ, która w kooperacji z francuskim Renault produkuje auta Łada. W zeszłym tygodniu szef RosTiech Siergiej Czemezow zapowiedział, że rząd Rosji zdecydował o stworzeniu państwowego holdingu motoryzacyjnego, który ma połączyć rosyjskie interesy w motoryzacji i będzie przejmować interesujące go aktywa od Sbierbanku.

Źródło: Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita