W najbliższy piątek w Warszawie ma odbyć się spotkanie trójstronne poświęcone gazowemu konfliktowi Ukrainy i Rosji - poinformował Reuter. Uczestniczyć w nim mają przedstawiciele Kijowa, Moskwy i Unii Europejskiej.
Rosyjski minister ds. energii i unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger osiągnęli wstępne porozumienie dotyczące rozmów trójstronnych w sprawie konfliktu gazowego. W rozmowach uczestniczyć będą przedstawiciele Rosji, Ukrainy i Unii Europejskiej.
- Spotkanie planowane jest na 2 maja w Warszawie - powiedział rosyjski minister ds. energii. Wyraził on nadzieję, że przedstawiciele Ukrainy wkrótce potwierdzą swój udział w rozmowach. Wcześniej Rosja proponowała, aby spotkanie odbyło się w Moskwie.
Groźby Ukrainy
Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk poinformował w poniedziałek, że Ukraina gotowa jest płacić 268 USD za 1000 metrów sześciennych rosyjskiego gazu i uregulować przy takiej stawce swe zadłużenie wobec Gazpromu, bądź też rozstrzygnąć spór przed Sądem Arbitrażowym w Sztokholmie.
- Jesteśmy gotowi płacić za rosyjski gaz cenę ustaloną na początku 2014 roku, czyli 268 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Jeśli rosyjski Gazprom zgodzi się na to i podpisze odpowiednią umowę, to Ukraina niezwłocznie spłaci 2,2 mld dolarów zadłużenia, które narosło za poprzednich rządów - powiedział szef rządu na konferencji prasowej w poniedziałek.
Jaceniuk podkreślił, że Gazprom ma 30 dni na odpowiedź w sprawie tych propozycji oraz zaproponował Rosjanom omówienie ukraińskiej oferty na neutralnym gruncie, w Londynie.
Podwyżka
Na początku kwietnia Gazprom ogłosił, że podnosi cenę gazu dla Ukrainy do 485 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Jest to najwyższa stawka za gaz dla któregokolwiek z klientów Gazpromu, który dostarcza ten surowiec odbiorcom z Unii Europejskiej po średniej cenie około 370 dolarów za 1000 metrów sześciennych.
W związku z polityką, którą prowadzi wobec Ukrainy Rosja, Kijów szuka alternatywnych dostaw gazu, które pozwalałyby pokryć zapotrzebowanie na to paliwo i nabywać je taniej, niż obecnie.
W poniedziałek w Bratysławie podpisano memorandum, zgodnie z którym Ukraina będzie otrzymywała gaz ze Słowacji, w ramach tzw. dostaw zwrotnych. Dokument przewiduje, że Ukraina będzie odbierała od Słowacji do 8 mld metrów sześciennych gazu rocznie.
Autor: mn//gry / Źródło: Reuters, tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock