Nie wypełniłeś jeszcze PIT-u? Paweł Blajer pokazał, jak zrobić to szybko i sprawnie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24 Biznes i ŚwiatJak szybko wypełnić PIT-8C

Na złożenie zeznanie podatkowe mamy jeszcze tylko pięć dni. Paweł Blajer w programie "Biznes dla Ludzi" na antenie TVN24 Biznes i Świat o godz. 20 wyjaśniał krok po kroku, jak wypełnić najpopularniejsze PIT-y - szybko i sprawnie.

Zeznanie roczne złożyć muszą wszystkie osoby, które w danym roku uzyskiwały jakieś przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jeżeli podatnik nie uzyskał ani złotówki przychodu – deklaracji nie składa. Nie składa jej również, jeżeli w latach wcześniejszych przychód uzyskiwał, a w roku 2013 taki przychód nie wystąpił.

PIT-11 i PIT-37

PIT-11 to informacja o dochodach podatnika, którą otrzymuje zarówno Urząd Skarbowy, jak i podatnik od płatnika. Płatnik przesyła informację po jednym egzemplarzu do obu tych podmiotów do końca lutego, zatem do 28 lutego 2014 r. za rok 2013.

Deklaracja PIT-37 jest najpopularniejszą deklaracją podatkową składaną w typowych wypadkach, kiedy pracownik, zleceniobiorca, emeryt czy rencista rozlicza swoje jedyne źródła przychodów rocznych.

Deklaracja dotyczy wyłącznie przychodów opodatkowanych według skali podatkowej (obecnie 18 proc. i 32 proc).

PIT-36

Jak wypełnić PIT-11 i PIT-37TVN24 Biznes i Świat

PIT-36 rozlicza każda osoba, która uzyskuje przychody z własnej działalności pozarolniczej, dolicza do przychodu zarobki małoletnich, uzyskuje przychody za granicą, rozlicza straty z poprzednich lat.

Jest to więc PIT dla wszystkich osób, które nie spełniają wymagań PIT-37.

Jak się poprawia zeznanie podatkowe i jak wypełnić PIT-36TVN24 Biznes i Świat

Program "Biznes dla ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Autor: red / Źródło: TVN24 Biznes i Świat