Nie daj się zrobić w jajo na świątecznych zakupach

 
Uważaj na tricki handlowcówTVN24

W przypadku jednej trzeciej sprzedawanych produktów klienci wprowadzani są w błąd - wynika z kontroli Inspekcji Handlowej. Serwis money.pl przedstawia nieuczciwe chwyty marketingowe i radzi, jak się ich wystrzegać.

Inspektorzy ostrzegają, że liczba nieuczciwych ofert rośnie. W czasie tegorocznej kontroli Inspekcja Handlowa wykryła ich o 6 procent więcej niż w 2008 roku. Specjaliści przestrzegają, że święta to okres, kiedy sprzedawcy pozbywają się tego, co nie zeszło z magazynów w normalnym okresie.

- Dlatego zakupy trzeba robić rozważnie. Wystarczy znać zabiegi, które stosują sprzedawcy i stosować się do kilku podstawowych reguł, by nie dać się naciągnąć na duże wydatki - mówi money.pl Agnieszka Majchrzak z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który zlecił badanie Inspekcji Handlowej. - Po pierwsze, czytać etykiety produktów, bo tam powinny być rzetelne informacje; po drugie, porównywać oferty z różnych sklepów, a po trzecie, zachowywać i przeglądać paragony - dodaje.

Oto podstawowe zabiegi, których można spodziewać się ze strony nieuczciwych handlowców.

* Wyprzedaż w związku z likwidacją. Ten zabieg polega na przyciągnięciu uwagi klienta ostatnia szansą. No bo skoro likwidacja - często nawet nie wiadomo czego: sklepu czy kolekcji - to już lada dzień nie będzie tu nic. Równie ważne jest, że ten, kto likwiduje, jest już pewnie tak zdesperowany i zobojętniały, że rozdaje wszystko za pół darmo. Niestety, często okazuje się, że ceny są nawet wyższe niż przed likwidacją.

* Klienta przyciągają obniżki. Gdy widzi przed sobą okazję kupienia butów, które kiedyś kosztowały 300 złotych, za 150 złotych, to będzie skłonny wysupłać kwotę nawet wyższą niż w ogóle chciał przeznaczyć na zakup obuwia. Dlatego sprzedawcy w wielu sklepach otrzymują od swoich szefów polecenia, by nad zwykłymi, codziennymi cenami wieszać wyższe, ale przekreślone. Tak by klient myślał, że właśnie staje przed poważną przeceną.

* Warto też zwracać uwagę na rozmiar pudełka czy słoja. Producenci tak manipulują rozmiarami opakowania, że niepostrzeżenie dostajemy mniej produktu za tę samą cenę. Np. wysokość i szerokość słoja zostają te same, więc i na półce opakowanie wygląda tak jak to, które znamy z przeszłości. Niespodzianka polega na tym, że na przykład butelka ma cieńszą szyjkę.

* Sprzedawca nie podaje faktycznej ceny za jednostkę miary. Np. na opakowaniu produktu napisane jest, że płacimy 2,19 zł za litr płynu do mycia naczyń, ale gdy przeliczyć faktyczną cenę butelki w sklepie, okazuje się, że cena wynosi 3,19 za litr.

* Gratisy dołączane do produktów nie są wcale darmowe. Często okazuje się, że np. pralka z czajnikiem gratis, kosztuje znacznie więcej niż ta bez bonusu. Różnica ceny bywa większa od wartości czajnika.

* Sprzedawca oferuje produkty po bardzo niskiej cenie i kusi ofertą z billboardów. Zachęcony klient daje się zwabić do sklepu, bo nie wie, że artykułów w supercenach jest tylko kilka sztuk. Gdy więc będzie błądził w ich poszukiwaniu po sklepie, to kupi tuziny innych - już w normalnych cenach. To zabieg często stosowany przez hipermarkety.

* Sprzedawcy w dużych sklepach często dopuszczają się też mini oszustw. Np. wtedy, gdy cena, którą sprzedawca nabija na kasie, nie zgadza się z tą, którą odczytaliśmy na półce z produktem. Mechanizm jest prosty: klient albo nie zauważa wcale, że zapłacił więcej, albo dostrzega to w domu i już nie chce mu się wracać do sklepu.

* Sprzedawcy wabią nas też kolorami. Często w sklepach dostrzegamy np. tabliczki z czerwonymi wyraźnymi cenami, które sugerują klientowi, że w tym miejscu dzieje się coś niezwykłego. Klientowi, który dostrzeże taki znak, wydaje się, że właśnie natknął się na jakąś niebywale atrakcyjną promocję - nawet mimo tego, że o żadnej promocji na tej tabliczce nie ma mowy. Tym sposobem sklepy pozbywają się towaru, który bez tego zabiegu po prostu zalega w magazynach.

* Sklepy opatrują też promocje odnośnikami pisanymi drobnym drukiem. Z reguły ich nie zauważamy i dopiero przy kasie dowiadujemy się, że 70-procentowa obniżka obostrzona jest tyloma warunkami, że przychodzi nam płacić tylko 30 proc. mniej niż wynosiła początkowa cena. Część z nas podziękuje i uratuje swoje pieniądze, ale dużo jest i takich, którzy wstydzą się przyznawać, że coś jest dla nich za drogie i kupią przecenioną rzecz.

* Z biegiem lat rosną też wózki na zakupy. Badania psychologów dowodzą, że ich rozmiar wpływa na nasz konsumpcyjny apetyt. Ciągle wydaje nam się, że nie mamy tyle produktów, ile potrzebujemy. Co na to poradzić? Chwytać za plastikowe koszyki - wahania ich wielkości zauważymy szybciej.

* Outlety coraz rzadziej oferują rzeczy gorszej jakości niż normalne sklepy. Coraz rzadziej też płacimy w nich niższe ceny. Dowodzą tego badania przeprowadzane na samych klientach. To właśnie oni właściwie zaobserwowali, że różnic już nie ma i jedyna korzyść polega na spokojnym sumieniu: taniej niż tu już nie może być nigdzie.

* W sklepach nie patrzcie prosto przed siebie. To właśnie na wysokości wzroku umieszczane są najbardziej dochodowe dla sklepu produkty - czyli te najdroższe, z największą marżą. Chcesz znaleźć tańsze? Poszperaj niżej albo wyżej.

* Produkty pułapki - to sidła stawiane przez sprzedawców po to, by sprzedać droższy towar. Gdy w sklepie sprzedawane są dwa rodzaje dajmy na to monitorów: jeden droższy i drugi tańszy, to zainteresowanie nimi rozkłada się po 50 proc. Ale gdy obok nich na półce wyląduje trzeci monitor - droższy od pozostałych, to największym powodzeniem będzie cieszył się ten o średniej cenie - czyli wcześniej najdroższy. Wystarczy więc mieć w sklepie kilka sztuk zbyt drogiego towaru, by sprzedać więcej tego tylko trochę tańszego - pisze money.pl.

Źródło: money.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

W sprzedaży są krajowe truskawki. Ich cena pozostaje wysoka ze względu na majowe chłody i lokalne przymrozki - zauważył ekspert rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera. Dodał, że wkrótce poprawa pogody zwiększy podaż, co w efekcie może obniżyć ich cenę.

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Źródło:
PAP

W okresie największej prosperity w Polsce powstawało nawet 30 galerii handlowych rocznie. W niektórych miastach podczas dwudziestominutowego spaceru można minąć cztery. Ale coś się zacięło. - Kryzys rozpoczęła pandemia, ale możemy też mówić o przesyceniu tego rodzaju sklepami. Powstały wszędzie tam, gdzie mogły powstać, uruchamiając "bratobójczą" konkurencję. Myślę, że to jest źródło dzisiejszych kłopotów - mówi prof. Marek Nowak, socjolog z UAM.

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Źródło:
TVN24+

27 czerwca ruszy pierwszy pociąg PKP Intercity z Warszawy do Rijeki - chorwackiego miasta portowego na wzgórzach. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji: od fascynujących muzeów i zabytkowych świątyń po tętniącą życiem promenadę Korzo.

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła jedna główna wygrana. Nagroda w wysokości ponad 37 milionów euro trafi do gracza ze Słowenii. Oto liczby, które padły 23 maja 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Źródło:
Lotto.pl

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie obniżki stóp procentowych przełożyła się na niższe oprocentowanie lokat i kredytów hipotecznych - ocenił prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Wskazał też na dysproporcję pomiędzy kredytami a depozytami w bankach.

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

- Naprawdę wchodzi pan w podatki? Wczoraj się pan na tym poślizgnął w rozmowie ze Sławomirem Mentzenem - stwierdził podczas debaty kandydatów na prezydenta RP Rafał Trzaskowski. Popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki zapytał kandydata Platformy Obywatelskiej, jakie daniny zostaną podniesione, gdy ten zostanie głową państwa.

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę na południu Francji doszło do awarii prądu, która objęła około 160 tysięcy gospodarstw domowych. Do krótkich zakłóceń doszło też w trakcie projekcji filmowych w Cannes. Organizatorzy zapewniają, że awaria nie wpłynie na wieczorną ceremonię zakończenia festiwalu.

Awaria na południu Francji. Wiadomo, co z festiwalem w Cannes

Awaria na południu Francji. Wiadomo, co z festiwalem w Cannes

Źródło:
PAP

Francuski "Le Figaro" opisuje w piątek Polskę jako kraj odnoszący sukcesy gospodarcze i rozwijający obronność, co - jak podkreśla dziennik - czyni ją "jednym z krajów kluczowych" dla równowagi w Europie. Gazeta zastanawia się, czy wynik wyborów prezydenckich może zagrozić "tej imponującej trajektorii".

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Źródło:
PAP

Bułgaria jest na dobrej drodze do uzyskania zgody Unii Europejskiej na wejście do strefy euro - donosi w piątek Bloomberg. Według agencji przyjęcie wspólnej waluty mogłoby nastąpić na początku 2026 roku.

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Źródło:
tvn24.pl

Rekomenduję nałożenie taryfy celnej na Unię Europejską na poziomie 50 procent od 1 czerwca 2025 - napisał w mediach społecznościowych prezydent USA Donald Trump.

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapytał w mediach społecznościowych popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość kandydata na prezydenta Polski Karola Nawrockiego o wysokie cła, których nałożenie na Unię Europejską "rekomenduje" Donald Trump.

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl

Osoby zawierające umowę ubezpieczenia OC będą miały prawo do wyrażenia zgody na komunikację elektroniczną z zakładem ubezpieczeń w zakresie informacji dotyczących ubezpieczenia na kolejny okres w całym okresie trwania umowy - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Źródło:
PAP

Chiński koncern motoryzacyjny BYD po raz pierwszy prześcignął Teslę pod względem sprzedaży samochodów elektrycznych w Europie – wynika z najnowszego raportu firmy analitycznej JATO Dynamics. To symboliczny moment dla rynku, który przez lata był zdominowany przez amerykańskiego giganta.

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, ING Bank Śląski, Santander Consumer Bank, Nest Bank - w tych czterech instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe w najbliższych dniach. Dostęp do konta może być utrudniony, lepiej zaopatrzyć się więc w gotówkę.

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump po raz kolejny ostrzegł koncern Apple, tym razem w social mediach, że jeśli gigant nie przeniesie produkcji iPhone'ów do Stanów Zjednoczonych, to nałoży na koncern dodatkowe daniny. Komentatorzy oceniają to jako zaostrzenie sporu pomiędzy Trumpem a szefem Apple, Timem Cookiem.

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zatwierdziła utworzenie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności (FBiO) - poinformował w piątek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko. Jak dodał, środki z funduszu zostaną przeznaczone między innymi na rozwój infrastruktury ochrony cywilnej oraz projektów o podwójnym zastosowaniu.

Koniec negocjacji. "Dziś dowozimy tę obietnicę"

Koniec negocjacji. "Dziś dowozimy tę obietnicę"

Źródło:
PAP

Nike planuje podnieść ceny wybranych modeli butów sportowych i ubrań w Stanach Zjednoczonych - podaje BBC. Zmiana cennika wejdzie w życie na początku czerwca. Wcześniej podobny krok zapowiedziała konkurencyjna marka Adidas.

Znana marka podnosi ceny

Znana marka podnosi ceny

Źródło:
tvn24.pl

W południowokoreańskich kawiarniach Starbucks tymczasowo zakazano używania imion sześciu kandydatów na prezydenta podczas składania zamówień. Zdaniem przedstawicieli Starbucka nawoływanie klientów do odbioru napojów mogłyby zostać wykorzystane do prowadzenia agitacji politycznej.

Kawa z nutą polityki. Sześć zakazanych imion

Kawa z nutą polityki. Sześć zakazanych imion

Źródło:
BBC

W 2024 roku wartość chińskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w krajach Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii sięgnęła 10 miliardów euro, co oznacza wzrost o 47 procent względem roku poprzedniego. To pierwszy wyraźny wzrost od 2016 roku - wynika z szacunków firmy analitycznej Rhodium Group.

Rozpychają się w Europie. Potężny wzrost

Rozpychają się w Europie. Potężny wzrost

Źródło:
PAP

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który zakłada, że okresy na podstawie umowy-zlecenia i i działalności gospodarczej będą wliczane do stażu pracy. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r.

Rewolucja nadchodzi. Zmiany w liczeniu stażu pracy

Rewolucja nadchodzi. Zmiany w liczeniu stażu pracy

Źródło:
PAP

Niemieckie PKB wzrosło o 0,4 procent w I kwartale 2025 r. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Tamtejszy urząd statystyczny zwrócił uwagę, że największa gospodarka Europy przewyższyła średnią stopę wzrostu strefy euro wynoszącą 0,3 proc. Agencja Reutera podaje, że wzrost wynika ze zwiększonego eksportu i koncentracji branży w obliczu taryf USA.

Gospodarka Niemiec zaskoczyła. Najnowsze dane

Gospodarka Niemiec zaskoczyła. Najnowsze dane

Źródło:
Reuters