Do 851 tys. 390 osób wzrosła w środę liczba osób, które zdecydowały się na odkładanie części składki emerytalnej w OFE - dowiedział się reporter TVN24 Biznes i Świat. Na decyzję jeszcze niewiele ponad tydzień.
Na koniec czerwca liczba zgłoszeń do OFE wyniosła 385 tys. 126. Przed wprowadzeniem zmian w prawie do OFE należało blisko 16,7 mln osób.
Gdzie trafią składki?
Zgodnie z nowelizacją ustawy o funduszach emerytalnych z grudnia 2013 roku, od 1 kwietnia do 31 lipca br. ubezpieczeni mogą zdecydować, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS. Przypomnijmy, z pensji każdego zatrudnionego na umowę o pracę obywatela co miesiąc potrącana jest składka na emeryturę - wynosi ona 19,52 proc. W przypadku osoby, która zdecyduje się na odprowadzanie składki emerytalnej wyłącznie do ZUS, 12,22 proc. jej wynagrodzenia będzie zapisywane na koncie w I filarze, a 7,3 proc. na subkoncie w ZUS.
Jeśli jednak zdecydujemy się na pozostanie w OFE, to 12,22 proc. naszego wynagrodzenia będzie trafiało do I filara (ZUS), 4,38 proc. na subkonto w ZUS, a 2,92 proc. do OFE.
Autor: msz//bgr/zp / Źródło: tvn24bis.pl