W życiu każdego z nas istnieje moment, kiedy natychmiast potrzebujemy pieniędzy. Niektórzy pożyczają gotówkę od znajomych, inni w bankach, ale są też inne sposoby.
Bez względu na to, na co potrzebujesz pieniędzy, poniższe rady pozwolą ci je zdobyć bez pożyczania u innych. Cześć porad pozwoli ci zwiększyć posiadane oszczędności, a inne - zmniejszyć wydatki.
1. Sprzedaj coś
W domu zwykle mamy dziesiątki niepotrzebnych nam przedmiotów. Zrób porządki a rzeczy, które mają wartość, a nie są ci już potrzebne - sprzedaj. Zyskasz nie tylko więcej miejsca i pozbędziesz się tego, czego tak na prawdę nie potrzebujesz, a dodatkowo na twoje konto bankowe spłyną dodatkowe środki. Pamiętaj, aby poważnie zastanowić się, czy dany przedmiot nie będzie ci niedługo potrzebny. Jeśli sprzedaż np. pralkę, to może się okazać, że po tygodniu nie będziesz miał już czystych ubrań i wydasz kolejne pieniądze na nowe urządzenie. Decyzję o sprzedaży trzeba szczegółowo przemyśleć, także pod względem przyszłości.
2. Jedz w domu
Jedzenie posiłków w domu jest jednym z najprostszych sposobów na to, aby szybko zaoszczędzić pieniądze. Jadanie w restauracjach lub nawet firmowych stołówkach jest droższe, bo w cenę np. obiadu jest wliczona praca kucharza, transportu itd. Kiedy sami zaczniemy gotować sporo zaoszczędzimy.
3. Przynieś swój obiad do pracy
Trzecia rada bezpośrednio wiąże się z drugą. Gdy już postanowiłeś samemu ugotować obiad, to zwykle porcja jest na tyle duża i wystarczy na kilka posiłków. Gotując więcej możesz zabrać przygotowany obiad także do pracy. Zamiast iść na lunch do restauracji zjesz przygotowany w domu posiłek. Nawet jeśli nie okaże się tak smaczny, jak przygotowany przez profesjonalistów, to w kieszeni codziennie pozostanie ci niezła sumka.
4. Znajdź współlokatora
Jeśli mieszkasz sam lub sama w dużym domu czy mieszkaniu, to możesz np. wynająć w nim pokój. Zyskasz nie tylko nową znajomość i osobę do towarzystwa, ale także pieniądze. Mniejsze będą też rachunki za wodę, gaz, prąd i internet. Wspólnie zapłacicie też czynsz. Wprawdzie poświęcanie prywatności nie jest najmilsze, ale twój portfel szybko zrobi się grubszy.
5. Zmniejsz pakiet telewizyjny
Zastanów się, czy 300 kanałów telewizyjnych w wykupionym pakiecie telewizyjnym jest ci na prawdę potrzebnych. Sprawdź, które programy oglądasz i jeśli to możliwe dobierz pakiet tak, aby był mniej liczny oraz tańszy. Może okazać się, że stracisz część programów, których i tak nie oglądasz. Jest też bardziej drastyczne rozwiązanie. Zerwij umowę i nie oglądaj telewizji. Swoje ulubione programy będziesz, w większości przypadków, mógł i tak śledzić przez streaming w internecie, a zyskasz czas np. na czytanie zaległych książek i filmów na DVD, które dostaniesz zupełnie za darmo w bibliotece.
6. Sprawdź ceny ubezpieczeń
Polisy ubezpieczeniowe są potrzebne, ale nie są tanie. To pieniądze, które co miesiąc lub raz na pół roku musimy zapłacić, aby czuć się bezpieczniej. Jeśli chcesz zaoszczędzić, to sprawdź oferty w innych firmach. Może okazać się, że konkurencja z okazji wydarcia klienta innej firmie obdaruje cię atrakcyjną ofertą.
7. Anuluj stałe płatności
Spójrz na rachunek swojego konta bankowego. Sprawdź zlecenia opłat stałych i zastanów się, czy faktycznie korzystasz ze wszystkich usług, za które regularnie płacisz. Być może nie chodzisz już na siłownię albo nie prenumerujesz pisma, a nadal przelewasz za nie pieniądze. Jeśli tak się dzieje, to natychmiast anuluj takie zlecenie.
Autor: MSZ / Źródło: Business Insider
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu | mainrc