Itar-TASS: Exxon Mobil ma zgodę amerykańskiego rządu na współpracę z Rosnieftem

Najnowsze

Rosnieft.comInwestycje w arktyczne projekty mają sięgnąć do 500 mld dol. w ciągu 20 lat

Amerykański Exxon Mobil potwierdził otrzymanie od swojego rządu zgody na kontynuowanie wierceń w Arktyce razem ze swoim dotychczasowym partnerem Rosnieftem - informuje agencja ITAR-TASS. Wiceprezes Rosnieftu powiedział, że obie firmy nadal współpracują ze sobą na Morzu Karskim.

Firmy powinny były przerwać współpracę ze względu na zachodnie sankcje nałożone na Rosję za eskalację agresji na Ukrainie. Wcześniej Bloomberg informował o przerwaniu tych prac.

- Pojawiały się głosy o możliwości wstrzymania wierceń, ale nie potwierdziły się - powiedział Siergiej Donskoj, rosyjski minister zasobów naturalnych.

Rosyjska licencja, amerykańska technologia

Jak przypomina "Rzeczpospolita", chodziło o platformę na złożu Uniwersyteckim, która kosztowała partnerów ok. 700 mln dol. Rosnieft i Exxon rozpoczęli wiercenia na platformie w sierpniu. Działka pod morskim dnem, na którym stoi platforma może zawierać do 9 mld baryłek ropy wartych w cenach bieżących 885 mld dol. Licencja wydobywcza należy do Rosnieftu. Amerykanie wnieśli urządzenia wydobywcze oraz technologie pracy na morzu w warunkach arktycznych. Platforma West Alpha została dostarczona przez norweską firmę North Atlantic Drilling, z którą Rosnieft podpisała kontrakt długoterminowy 30 lipca, tuż przed wprowadzeniem sankcji unijnych.

20 lat współpracy Rosnieftu z Exxon Mobil?

Oba koncerny podpisały porozumienie o współpracy w Arktyce w 2012 r. W sumie inwestycje w arktyczne projekty mają sięgnąć 500 mld dol. w ciągu 20 lat. Eksperci oceniają, że zasoby zalegające pod Morzem Karskim są większe niż w Zatoce Meksykańskiej, szelfie Brazylii, szelfie Alaski i Kanady.

W połowie września USA rozszerzyły swoje sankcje wobec Rosji. Zostały nimi dotknięte instytucje finansowe: największy rosyjski bank Sbierbank, Bank Moskwy, Gazprombank, Rosyjski Bank Rolny, WEB (VEB) i WTB (VTB).

Amerykańskie restrykcje zakazują też dostarczania pięciu rosyjskim firmom energetycznym (Gazprom, Gazprom Nieft, Łukoil, Surgutnieftiegas oraz Rosnieft) towarów, większości usług oraz technologii potrzebnych do wydobycia ropy ze złóż głębinowych, złóż w Arktyce oraz z łupków.

Autor: km/kwoj / Źródło: Reuters, ITAR-TASS, Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: Rosnieft.com