Dobre zbiory zbóż w Rosji i na Ukrainie

Najnowsze

(CC0 1.0)/pixabay.comW tym sezonie produkcja zbóż w Rosji może być najwyższa od sześciu lat i przekroczyć 104 mln ton

W tym sezonie prognozy zbioru zbóż na świecie, w Rosji i na Ukrainie zapowiadają się dobrze. Będzie to miało wpływ na ceny ziarna, które spadają od kilku tygodni - informuje Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA).

W tym sezonie produkcja zbóż w Rosji może być najwyższa od sześciu lat i przekroczyć 104 mln ton - poinformował w tym tygodniu rosyjski minister rolnictwa. Federacja Rosyjska ma więc znaczny potencjał eksportowy, a to może oznaczać ostrą konkurencję cenową o kluczowe rynki zbytu.

Duży eksport

Jeszcze kilka dni temu rosyjskie ministerstwo rolnictwa szacowało, że w bieżącym sezonie zbiór ziarna w tym kraju może osiągnąć 100 mln ton, w tym co najmniej 56 mln ton pszenicy. W ub.r. zbiory zbóż w Rosji wyniosły 92,4 mln ton. Do tej pory Rosjanie zebrali 99 mln ton ziarna, ale jest jeszcze nieskoszonych 6 mln hektarów. Według rosyjskiego ministerstwa rolnictwa, tegoroczne zbiory pozwolą na eksport w sezonie 2014/2015 30 mln ton zbóż, z czego pszenica może stanowić ok. 70 proc. W sezonie 2013/14 rosyjski eksport zbóż osiągnął 25,7 mln ton, z czego na pszenicę przypadało 18,3 mln ton. Od początku bieżącego sezonu handlowego wyeksportowano już 9,9 mln ton ziarna. Mimo zachodnich sankcji w związku z konfliktem ukraińskim, rosyjski rząd nie zamierza wprowadzać żadnych zakazów eksportu zbóż. Nieźle zapowiadają się także zbiory zbóż na ogarniętej konfliktem Ukrainie. Według tamtejszego resortu rolnictwa mogą wynieść 60 mln ton. To jednak mniej, niż szacowano jeszcze kilka miesięcy temu, kiedy tegoroczne zbiory określano na 63 mln ton.

Bardziej optymistyczne

Szacunki firm analitycznych są jeszcze mniej optymistyczne od oficjalnych. Według ukraińskiej firmy analitycznej UkrAgroConsult będzie to 57,4 mln ton. W obliczeniach tych uwzględniono spodziewany spadek plonowania i ewentualne straty, będące skutkiem konfliktu na wschodzie kraju. Zrewidowano też prognozę zbiorów kukurydzy – z wcześniejszych 27 mln ton do 25,9 mln ton, przy szacunkach uwzględniono spadek areału we wschodnim rejonie Doniecka i Ługańska. Według analityków UkrAgroConsult, w rejonie Doniecka ucierpiało ok. 25 proc. zasiewów kukurydzy, a w rejonie Ługańska – około 30 proc. Nie podano powodu spodziewanego 5-proc. spadku prognozowanej produkcji. Stwierdzono jednak, że korekta uwzględnia straty związane z konfliktem we wschodniej części kraju i utratą terytorium Krymu, który został zaanektowany przez Rosję - poinformowała FAMMU/FAPA. Ukraińskie ministerstwo podało, iż do października zebrano ok. 40 mln ton zbóż z 73 proc. obsianej powierzchni. Średnie plony wyniosły 3,69 ton z ha wobec 3,22 t/ha rok wcześniej. W ubiegłym roku zebrano na Ukrainie rekordową ilość - ok. 63 mln ton ziarna (z kukurydzą), z tego pszenicy ok. 21 mln ton. Wywieziono 9,2 mln ton pszenicy. Planowany eksport zbóż w sezonie 2014/15 to 30 mln ton. Ukraina wykorzystuje fakt gorszej jakości francuskiej pszenicy dostarczając ziarno na rynki, które zazwyczaj „obsługiwała” Francja. W wrześniu algierska rządowa firma handlowa OAIC kupiła ok. 400 tys. ton pszenicy konsumpcyjnej z Ukrainy. Pszenica została sprzedana po 254,5 dol. za tonę (towar ma być dostarczony w grudniu br. lub styczniu 2015 r.).

Duży rynek

Rosja i Ukraina są znaczącymi eksporterami zbóż na świecie. Przychody z wywozu ziarna stanowią dla tych krajów znaczący zastrzyk finansowy. Tymczasem od kilku tygodni utrzymuje się spadkowa tendencja cen zbóż w kontraktach terminowych na kluczowych unijnych i amerykańskich giełdach. Na paryskim Euronext kukurydza potaniała w ostatnim tygodniu o 2,7 proc. dochodząc do 136 euro za tonę, a pszenica – o 5,2 proc. do 150,8 euro za tonę. Spadki cen widoczne były także na giełdzie w Chicago. Tutaj cena kukurydzy (z dostawą w grudniu) spadła o 3,6 proc. do 128,3 dol. za tonę, a pszenicy o 3 proc. do 174,2 dol. za tonę. Według FAMMU/FAPA, czynników wpływających na zniżki cen zbóż jest obecnie kilka. Po pierwsze są nimi utrzymujące się bardzo dobre prognozy zbiorów zwiększające presję podaży. W tym tygodniu Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) podwyższyła szacunki światowych zbiorów zbóż – z wcześniejszych 1 mld 976 mln ton do 1 mld 983 mln ton. Przewidywana globalna produkcja pszenicy w sezonie 2014/15 została skorygowana w górę o kolejne 4 mln ton do 717 mln ton, a kukurydzy – o 1 mln ton do 974 mln ton. W USA trwają zbiory kukurydzy. Eksperci oceniają, że będą one wyjątkowo dobre. Zwiększająca się podaż kukurydzy z nowych zbiorów będzie wpływać na spadek jej ceny. Tymczasem mocny dolar w dalszym ciągu będzie działał na niekorzyść amerykańskiego eksportu, zwłaszcza dotyczy to pszenicy, obniżając jej konkurencyjność w stosunku do ofert pozostałych dostawców. Z kolei słaba hrywna i rubel podnoszą konkurencyjność pszenicy w eksporcie z Ukrainy i Rosji.

Autor: mn/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: (CC0 1.0)/pixabay.com