Rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz skieruje do Trybunału Konstytucyjnego skargę na ustawę, która pozwoliła na przekazanie połowy aktywów OFE do ZUS – napisał w środę "Dziennik Gazeta Prawna". Biuro RPO zdementowało te informacje. "W Biurze Rzecznika trwają analizy poszczególnych przepisów pod kątem możliwości ich podważenia w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym" - czytamy w komunikacie.
"Rzecznik Praw Obywatelskich nie podjął decyzji o skierowaniu wniosku do Trybunału Konstytucyjnego kwestionującego konstytucyjność niektórych przepisów ustaw zmieniających zasady funkcjonowania OFE. W Biurze Rzecznika trwają analizy poszczególnych przepisów pod kątem możliwości ich podważenia w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym. W tej sytuacji przedwczesna jest informacja o stanowisku Rzecznika w kwestii konstytucyjności zmian w OFE" - napisał w komunikacie RPO.
"DGP" napisał dzisiaj, że zdaniem prawników z Biura RPO przepisy o umorzeniu części aktywów w OFE i przekazaniu ich do ZUS naruszają zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa.
Duże zmiany
Wskazują, że gdy wprowadzano reformę emerytalną część osób - urodzeni przed końcem 1968 r. - mogła zdecydować i dobrowolnie dołączyć do OFE, a obecnie dokonano znaczących zmian w tym segmencie.
- Chodzi o to, czy państwo bez naruszenia zasady zaufania do państwa i prawa może wycofać się z koncepcji funkcjonowania systemu emerytalnego, do którego część osób przystąpiła dobrowolnie - mówi Lesław Nawacki z Biura RPO.
Prywatne składki
Rzecznik uznał zaś, że nie ma podstaw do skargi o naruszenie przepisów dot. wywłaszczenia i własności. - Wykluczyliśmy możliwość naruszenia przez zmianę konstytucyjnej zasady ochrony własności. To nie była nacjonalizacja, a składki nie są prywatną własnością - wskazuje Nawacki.
Na razie zapadła decyzja kierunkowa, wniosek w ostatecznej postaci ma być gotowy w ciągu kilku tygodni - zapowiedział "DGP".
Autor: msz//gry / Źródło: PAP