Rosyjski wywiad wojskowy (GRU) stoi za ubiegłorocznymi cyberatakami na zarząd Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), a także na niektóre niemieckie firmy - poinformowała w piątek minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser. Celem cyberataków grupy powiązanej z GRU były także niektóre czeskie instytucje.
W piątek niemiecki rząd poinformował, że za zeszłoroczne cyberataki na członków Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) oraz niektóre przedsiębiorstwa odpowiada grupa APT28, która powiązana jest z rosyjskimi tajnymi służbami wojskowymi GRU. Jak donosi Reuters, hakerzy do włamania wykorzystali lukę w programie Outlook należącym do firmy Microsoft.
- Seria cyberataków przypisywanych rosyjskiemu wywiadowi wojskowemu GRU była wymierzona nie tylko w rządzących w Niemczech socjaldemokratów, ale także w sektory logistyki, obrony, lotnictwa i IT - przekazało ministerstwo spraw wewnętrznych.
Niemieckie serwery zaatakowane przez GRU
Szefowa MSW Nancy Faeser podkreśliła, że "istnieją dowody na to, że w trakcie rosyjskich cyberataków naruszone zostały serwery, w szczególności serwery poczty elektronicznej, niemieckich firm".
- Hakerzy państwa rosyjskiego zaatakowali Niemcy w cyberprzestrzeni. To jest całkowicie nie do zaakceptowania i nie pozostanie bez konsekwencji - powiedziała z kolei szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock.
SPD, partia kanclerza Olfa Scholza, współrządząca w Niemczech razem z FDP i Zielonymi, ogłosiła w czerwcu 2023 roku, że w styczniu tego roku konta mailowe zarządu partii stały się celem cyberataku.
Rosyjski cyberatak na Czechy
W piątek czeskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że rosyjska grupa hakerów przeprowadzała cyberataki na instytucje państwowe. MSZ oświadczyło, że metoda działania i ich cele odpowiadały profilowi działalności grupy APT28.
W specjalnym oświadczeniu czeski resort dyplomacji, wykorzystując informacje od tajnych służb, wraz z partnerami z zagranicy zdecydowanie potępił działania grupy, która od dawna prowadzi kampanię cyberszpiegowską w krajach europejskich. MSZ wezwał Federację Rosyjską do zaprzestania takich działań.
Według czeskiego MSZ zainteresowane urzędy otrzymały instrukcje techniczne i ofertę współpracy w zwiększaniu środków bezpieczeństwa. Czeska dyplomacja podała, że APT28 od dłuższego czasu atakuje Czechy.
"W kontekście zbliżających się wyborów europejskich, wyborów krajowych w wielu państwach europejskich oraz rosyjskiej agresji na Ukrainę, działania te są szczególnie poważne i karygodne" - oświadczyło MSZ. Czeskie władze zapowiedziały, że będą nadal wzmacniać odporność instytucji rządowych i sektora prywatnego na cyberataki.
W czwartek wieczorem Rada Północnoatlantycka, najwyższy organ NATO, wyraziła głębokie zaniepokojenie rosnącą liczbą rosyjskich cyberataków. W oświadczeniu napisano o zagrożeniach dla bezpieczeństwa partnerów Sojuszu i konkretnych państw. W tym kontekście wymieniono m.in. Polskę, Czechy i Niemcy.
Źródło: Reuters/PAP
Źródło zdjęcia głównego: Ivanova Ksenia / Shutterstock.com