Coraz gorsze nastroje w chińskich firmach

Najnowsze

ShutterstockChiński rząd zastanawia się, jak pobudzić gospodarkę

Nastroje chińskich małych przedsiębiorców nie napawają optymizmem. Z najnowszych odczytów wskaźnika PMI wynika, że w porównaniu z lutym nastroje te lekko się pogorszyły.

Najnowszy raport HSBC pokazuje nastroje w małych przedsiębiorstwach. Odczyt PMI wyniósł w marcu 48,1, w porównaniu z lutym - 48,5. Analitycy prognozowali 48,7 pkt. Wynik poniżej 50 punktów oznaczają, że nastroje się pogorszyły. Ten powyżej 50 pokazuje chęć rozwoju przedsiębiorstw.

Słabe dane

Badania HSBC skupiły się na małych przedsiębiorstwach z prywatnego sektora. Oficjalne dane chińskiego rządu na temat wskaźników PMI z większych przedsiębiorstw i państwowych firm mają zostać opublikowane jeszcze w marcu. W lutym oficjalny wskaźnik wyniósł 50,2 - najmniej od ośmiu miesięcy. To wynik wyraźnego spowolnienia w chińskiej gospodarce.

Spadek zanotował też chiński eksport. W porównaniu z lutym 2013 roku aż o 18 proc. Deficyt w handlu zagranicznym wyniósł 23 mld dolarów.

Premier Chin Li Keqiang poinformował, że tegoroczny cel wzrostu PKB to 7,5 proc. Tak samo jak w ubiegłym roku.

Ropa w dół

Po danych PMI z Chin spadają ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana na 99,05 USD, po zniżce o 41 centów. Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 47 centów do 106,45 USD za baryłkę.

Pobudzić gospodarkę

Ostatnio chińskie władze ogłosiły plan powiększania miast. Zezwalając milionom mieszkańców wsi na migrację do miast władze chcą stymulować gospodarkę.

W ogłoszonym w ubiegłą niedzielę "Narodowym planie urbanizacji nowego typu" na lata 2014-2020 rząd zapowiedział podniesienie wskaźnika urbanizacji kraju, który obecnie wynosi niecałe 54 proc., do poziomu 60 proc. Oznacza to przemieszczenie kolejnych 90 milionów ludzi ze wsi do miast.

Autor: mn//bgr / Źródło: BBC News

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock