Coca-Cola oskarżana o "szpiegostwo"

 
Coca-Cola podejrzanaTVN24

Władze Chin rozpoczęły śledztwo przeciwko amerykańskiemu koncernowi Coca-Cola, któremu zarzucają szpiegostwo polegające na nielegalnym sporządzaniu map chińskiego terytorium przy użyciu narzędzi systemu nawigacji GPS - podała chińska i zachodnia prasa.

Jak pisze hongkoński dziennik "South China Morning Post", dochodzenie prowadzą wspólnie państwowe biuro ds. kartografii i informacji geograficznej oraz ministerstwo bezpieczeństwa państwowego. Według gazety udział tej drugiej instytucji, najwyższego organu wywiadowczego Chin, świadczy o powadze sprawy. - Rozumiemy, że zarzut szpiegostwa w odniesieniu do firmy światowej sławy jest poważny. Jesteśmy w trakcie zbierania informacji - powiedział jeden z urzędników biura ds. kartografii i informacji geograficznej.

- Obecnie możemy powiedzieć, że w sprawę uwikłanych jest wiele placówek Coca-coli, a proceder ma miejsce w wielu prowincjach. Z uwagi na skalę sprawy, złożoność wykorzystywanej technologii oraz implikacje wobec naszego bezpieczeństwa narodowego, współpracujemy przy niej z ministerstwem bezpieczeństwa państwowego - wyjaśnił.

Sprawa ujrzała światło dzienne, gdy we wtorek wicedyrektor biura Li Pengde otwarcie oskarżył amerykański koncern na falach ogólnokrajowego radia. Powiedział, że pracownicy Coca-Coli zostali złapani, gdy za pomocą przenośnych urządzeń GPS gromadzili poufne informacje geograficzne w prowincji Yunnan na zachodzie Chin.

O co chodzi?

Według "Financial Timesa" Coca-cola oświadczyła, że "w pełni współpracuje" z urzędnikami prowadzącymi śledztwo. Zapewniła, że jej rozlewnie używają "systemów nawigacyjnych komercyjnie dostępnych w Chinach" wyłącznie w celu poprawy jakości usług i optymalizacji zużycia paliwa.

Jednak zdaniem urzędników sprzęt używany przez pracowników koncernu jest tak zaawansowany technologicznie, że ich biuro nie było w stanie go przeanalizować, dlatego sprawę oddali w ręce ministerstwa. "To dotyka bezpieczeństwa państwowego. Nie wolno mi mówić o szczegółach. Czekamy na decyzję rządu centralnego" - powiedział jeden z przedstawicieli biura.

Niebezpieczny GPS?

Znawca technologii GPS z Uniwersytetu w Wuhanie ocenił, że rząd powinien bardzo ostrożnie przyjrzeć się sprawie, zanim wyciągnie ostateczne wnioski. Jego zdaniem wywoływanie takiego zamieszania jest uzasadnione tylko jeśli wykorzystywane były "urządzenia o ultrawysokiej czułości" lub "technologie kartograficzne z algorytmem klasy wojskowej". Jak wyjaśnił, Pekin jest wrażliwy na punkcie używania urządzeń GPS przez obcokrajowców, ponieważ gromadzone przez nich dane geograficzne mogłyby zostać wykorzystane przy naprowadzaniu rakiet na kluczowe cele wojskowe. Media zwracają uwagę, że oskarżenia pod adresem Coca-coli to kolejny element przybierającego na sile konfliktu pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem o cyberszpiegostwo. W ostatnich tygodniach oba rządy wzajemnie zarzucały sobie organizowanie ataków hakerskich i wykradanie poufnych informacji przez internet.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Jaguar, legendarny brytyjski producent aut, który może pochwalić się 102-letnią tradycją, zaprezentował nowe logo. To element kampanii, której towarzyszy zapowiedź "potężnego świętowania modernizmu" wraz z mającą nadejść nową gamą pojazdów w pełni elektrycznych.

Firma Jaguar zaprezentowała nowe logo

Firma Jaguar zaprezentowała nowe logo

Źródło:
CNN

Miliarder i sponsor kampanii wyborczej Donalda Trumpa Howard Lutnick został wybrany na nowego szefa ministerstwa handlu USA - podaje Reuters. Weteran Wall Street, którego działalność rozciąga się od domów maklerskich po nieruchomości, był w ostatnich miesiącach jednym z największych promotorów Donalda Trumpa w świecie biznesu. Teraz będzie odpowiedzialny za wprowadzenie obiecywanych przez Trumpa ceł.

Weteran Wall Street sekretarzem handlu w administracji Trumpa

Weteran Wall Street sekretarzem handlu w administracji Trumpa

Źródło:
Reuters, PAP

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt ustawy w sprawie finansowania produkcji amunicji w Polsce. Nowe przepisy mają zwiększyć zdolności produkcyjne krajowego przemysłu zbrojeniowego. Na ten cel trafią 3 miliardy złotych.

Produkcja amunicji w Polsce. Rząd przyjął nowe plany

Produkcja amunicji w Polsce. Rząd przyjął nowe plany

Źródło:
PAP

- Jestem rozczarowany, generalnie, słabością polityki gospodarczej, która nie reaguje na wiele strukturalnych problemów - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 prof. Jerzy Hausner. Wyjaśnił także, skąd biorą się wysokie ceny energii i jak im zaradzić.

Hausner: jestem rozczarowany słabością polityki gospodarczej

Hausner: jestem rozczarowany słabością polityki gospodarczej

Źródło:
TVN24

Na drogach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) oraz koncesjonariuszy powstało 5624 przejść dla zwierząt, w tym 4187 przejść i przepustów dla małych zwierząt, między innymi płazów - poinformowała dyrekcja. W ubiegłym roku takich konstrukcji powstało ponad trzysta.

Przejścia dla zwierząt w Polsce. Jest ich już ponad 5 tysięcy

Przejścia dla zwierząt w Polsce. Jest ich już ponad 5 tysięcy

Źródło:
PAP

Departament Sprawiedliwości USA zwróci się do sędziego o wymuszenie na spółce Alphabet (właścicielu Google'a) sprzedaży swojej przeglądarki internetowej Chrome - poinformował w poniedziałek Bloomberg News, powołując się na osoby zaznajomione z planami. To odpowiedź na wyrok sądu federalnego i zarzut, że to gigant szkodzi konsumentom, wykorzystując i utrzymując pozycję monopolisty.

Gigant może być zmuszony do pozbycia się kluczowego produktu

Gigant może być zmuszony do pozbycia się kluczowego produktu

Źródło:
Reuters, BBC, tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Obecnie kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie wygrane czwartego stopnia w wysokości ponad 450 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 19 listopada 2024 roku.

Wyniki losowania w Eurojackpot. Gigantyczna kumulacja wciąż w grze

Wyniki losowania w Eurojackpot. Gigantyczna kumulacja wciąż w grze

Źródło:
tvn24.pl

- Możliwe jest przedłużenie mrożenia cen energii do końca 2025 roku - powiedział we wtorek minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że rząd chce zobaczyć, jakie będą ceny energii w IV kwartale 2024 roku i w I kwartale 2025. Zapewnił również, że w sytuacji gdy gospodarstwa domowe będą potrzebowały dodatkowego wsparcia, ponownie zostanie uruchomiony bon energetyczny.

Minister finansów: ceny energii mogą być zamrożone do końca 2025 roku. Bon w drugiej połowie

Minister finansów: ceny energii mogą być zamrożone do końca 2025 roku. Bon w drugiej połowie

Źródło:
PAP

KPRM poinformował o przyjęciu dwóch ważnych aktów dla przedsiębiorców. Pierwszy to autopoprawka do projektu obniżającego składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2025 r. Drugi to projekt obniżający składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r.

Rząd przyjął zmiany w składce zdrowotnej. Przedsiębiorcy zapłacą mniej od stycznia

Rząd przyjął zmiany w składce zdrowotnej. Przedsiębiorcy zapłacą mniej od stycznia

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

We wtorkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu główna wygrana wzrośnie - do czterech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 19 listopada 2024 roku.

Bez szóstki w Lotto. Główna wygrana rośnie

Bez szóstki w Lotto. Główna wygrana rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zamrażającej ceny energii dla gospodarstw domowych na 2025 rok.

Jest decyzja rządu w sprawie cen prądu

Jest decyzja rządu w sprawie cen prądu

Źródło:
tvn24.pl

- Kolejny przelew środków zapisanych w KPO może trafić na polskie konto już w grudniu - donosi z Brukseli Maciej Sokołowski, korespondent TVN24 i TVN24 BiS. Dziś wniosek złożony przez Polskę we wrześniu przeszedł kolejny etap. Nad Wisłę trafić ma w ramach drugiej transzy 9,5 miliarda euro.

"Rekordowy przelew trafi do Polski pod choinkę". Pieniądze z KPO na kolejnym etapie

"Rekordowy przelew trafi do Polski pod choinkę". Pieniądze z KPO na kolejnym etapie

Źródło:
TVN24, PAP

Rząd Danii i opozycja parlamentarna porozumiały się w poniedziałek w sprawie wprowadzenia od 2030 roku podatku od dwutlenku węgla w rolnictwie. Będzie to pierwsza na świecie tego rodzaju danina od produkcji żywności.

Pierwszy taki podatek na świecie

Pierwszy taki podatek na świecie

Źródło:
PAP

Ponad pół miliona przedsiębiorców złożyło już wniosek o wakacje składkowe - przekazał w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z przepisami nowa ulga, czyli miesięczne zwolnienie z obowiązku płacenia składek przysługuje tak zwanym mikroprzedsiębiorcom oraz osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Nawet 40 tysięcy złotych dopłaty do samochodu można będzie pozyskać w ramach programu Mój elektryk 2.0 - wynika z projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawionego w poniedziałek do konsultacji. Środki z Krajowego Planu Odbudowy na dofinansowanie tak zwanych elektryków to ponad 1,6 miliarda złotych.

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

Źródło:
PAP