Chojna-Duch: Wzrost PKB w 2014 roku może przekroczyć 3,5 proc.

Najnowsze

TVN24 BiSChojna- Duch: Wzrost PKB w 2014 roku może przekroczyć 3,5 proc.

Prof. Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej uważa, że wzrost PKB w 2014 roku może przekroczyć 3,5 proc. a w I kwartale tego roku może to być około 3,2 proc. Jak powiedziała w piątek na antenie TVN24 Biznes i Świat, inflacja w 2014 roku będzie kształtować się nadal na niskim poziomie.

Profesor podkreśliła,że zgodnie z ostatnią prognozą szacunku PKB za IV kw. Instytutu Ekonomicznego NBP, identyczny był wzrost PKB w IV kw. 2013 roku.- Oczywiście co jest ważne, ożywienie jest postępujące z miesiąca na miesiąc, z kwartału na kwartał. Miejmy nadzieję, że z roku 2013 na 2014 również doświadczymy istotnej poprawy - powiedziała Chojna-Duch.

GUS podał w piątek, że Produkt Krajowy Brutto w IV kwartale 2013 r. wzrósł o 2,7 proc. rdr oraz wzrósł o 0,5 proc. kdk. - Sądzę, że on będzie dużo większy (wzrost PKB w I kw. '14 – red.), to są kolejne dane, tak zwana krótkookresowa prognoza PKB, która mówi o przyspieszeniu w okolice 3,2 proc. Jeśli chodzi o cały 2014 rok - można nawet myśleć o przekroczeniu tej granicy 3,5 proc., czyli zbliżamy się do tego magicznego, czteroprocentowego wzrostu, który powoduje, że również przełoży się to chociażby na zatrudnienie, na lepsze dane z rynku pracy. Myślę, że będzie to 3,5 plus. Każda następna prognoza jest wyższa - powiedziała.

Inflacja nie wzrośnie

Zdaniem Chojny-Duch inflacja w 2014 roku będzie się kształtować na niskim poziomie. -Jest to bezinflacyjny wzrost gospodarczy. Z czego to wynika? Porównanie wydajności pracy i wzrostu płac. Nie rosną płace, można powiedzieć - dyscyplina, jeśli chodzi o płace w sektorze przedsiębiorstw. To wpływa na ograniczony popyt indywidualny i również na wskaźniki inflacji - powiedziała.

Pytana o perspektywy polityki pieniężnej RPP powiedziała, że wolałaby na razie mówić o utrzymaniu stóp do końca pierwszego półrocza.

- Co będzie się działo w drugim półroczu - o trwałości wzrostu gospodarczego i jego tempie będziemy mogli rozmawiać już w marcu i będziemy z pewnością podejmować jakieś ustalenia co do przedłużenia +forward guidance+ albo możemy się zdecydować na decydowanie z miesiąca na miesiąc, na podstawie obserwacji wszystkich danych makroekonomicznych i otoczenia zewnętrznego - powiedziała.

Autor: Klim/ / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ