Raty za samochód, kredyt na mieszkanie, całkowicie wykorzystany debet na koncie, a dodatkowo wyczerpany limit karty kredytowej - jak sobie poradzić z dławiącą nas pętla zadłużenia? Czy dobrym pomysłem jest kredyt konsolidacyjny? Paweł Blajer wyjaśnił, jak najlepiej połączyć wszystkie kredyty w jeden i dlaczego może to nam się opłacać.
Kredyt konsolidacyjny, to sposób na połączenie kilku długów w jeden. Jego celem jest obniżenie wysokości comiesięcznych zobowiązań. Operacji tej podlegać mogą niemal wszystkie rodzaje kredytów bankowych, od kart i kredytów ratalnych, przez gotówkowe, samochodowe i odnawialne, aż po kredyty mieszkaniowe.
Kredyt czy kredyty?
W przypadku kredytu konsolidacyjnego banki mogą pobierać prowizję za udzielenie nowego kredytu oraz przedterminową spłatę starego. W przypadku kredytów konsolidacyjnych zabezpieczonych hipoteką doliczyć trzeba także koszty wyceny nieruchomości, notariusza oraz wpisu do hipoteki.
Zastanawiając się nad kredytem konsolidacyjnym należy wykonać bilans, z którego dowiemy się jakie mamy pożyczki, jak wysokie są raty i jak długo będziemy je jeszcze spłacać, a także jakie będą łączne koszty zaciągniętych kredytów.
Co zrobić?
- W tym zestawieniu najważniejsza jest łączna suma miesięcznych płatności ratalnych. Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy jesteśmy w stanie co miesiąc płacić taką sumę. Kredyt konsolidacyjny powinniśmy rozważać w sytuacji, kiedy mamy problemy z płynnością finansową, czyli gdy te raty są zbyt wysokie i mamy problemy z ich spłatą - mówi Michał Krajkowski z DK Notus.
Ważną informacja jest również koszt zaciągniętych kredytów i długość ich spłaty. - To bardzo ważne, kiedy porównujemy i zastanawiamy się nad kredytem konsolidacyjnym, bo pozwala oszacować, czy w ogóle kredyt konsolidacyjny nam się opłaca - twierdzi Krajkowski.
Jak to działa?
Osoby, które spłacają pożyczki powinny rozważać skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego, gdy łączne raty kilku kredytów są zbyt wysokie. - Połączenie kredytów w jeden sprawi, że miesięczna rata będzie niższa, ale zaciągniętą pożyczkę zwykle spłaca się dłużej, a zatem koszt kredytu będzie wyższy. Rata jest niższa kosztem wydłużenia okresu spłaty i kosztem odsetek - tłumaczy Krajkowski.
Krajkowski radzi, aby przed decyzją o konsolidacji kredytów dokładnie policzyć przewidywane koszty odsetkowe połączonych pożyczek. - Gdy już zdecydujemy się na konsolidację warto szczególnie nie wydłużać czasu okresu spłaty, bo to podnosi koszty odsetkowe kredytu - dodaje.
Program "Biznes dla ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.
Autor: msz//gry / Źródło: TVN24 Biznes i Świat