Balcerowicz bierze się za edukację obywatelską Polaków


Leszek Balcerowicz zapowiedział, że zamierza zaangażować się w edukację obywatelską i stanąć na czele pozarządowej organizacji Forum Obywatelskiego Rozwoju. Oprócz b. szefa NBP należą do niej m.in. Marek Safjan, Władysław Bartoszewski i Norman Davies.

Prof. Balcerowicz powiedział, że Forum Obywatelskiego Rozwoju, nie jest partią polityczną, ale organizacją zajmującą się edukacją obywatelską, upowszechniającą zasady demokracji. Podkreślił, że po wyborach nie ma zamiaru angażować się w politykę partyjną. I zaprzeczył wcześniejszym informacjom mediów, że po wyborach mógłby zostać ministrem finansów w rządzie tworzonym przez PO.

Działania FOR mają się rozpocząć 10 października br. Balcerowicz zapowiedział też, że we współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi Forum chce zorganizować kampanię społeczną, zatytułowaną "Idź głosować".

- W kluczowych decyzjach dla przyszłości nas wszystkich większą rolę musi odgrywać wiedza, a mniejszą demagogia. Z tego powodu ruszamy - powiedział Balcerowicz na poniedziałkowej konferencji. Dodał, że organizacja chce dawać dobre rozwiązania i motywować ludzi do działań obywatelskich.

FOR wesprą ikony życia społeczno-gospodarczego

Według założycieli, FOR nie będzie prowadzić działalności gospodarczej, ale będzie finansować swoje działania z dobrowolnych wpłat osób fizycznych i prawnych. Działalność Forum będzie wzorowana na działalności takich organizacji, jak m.in. CATO, Heritage i Brookings Institutions w USA i Institute of Economic Affairs w Wielkiej Brytanii.

W zarządzie FOR są: prawnik i były pracownik NBP Jarosław Bełdowski i ekonomista Andrzej Rzońca; w radzie zasiadają: ekonomista Michał Chałaczkiewicz, prawnik i ekonomista Tomasz Pasikowski, były przedstawiciel Polski w Radzie Dyrektorów Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju Tadeusz Syryjczyk i prezes grupy ITI Jan Wejchert.

Komitet programowy fundacji tworzą m.in: profesor ekonomii Dariusz Filar, były prezes Trybunału Konstytucyjnego Marek Safjan, były Rzecznik Praw Obywatelskich i prezes TK Andrzej Zoll, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Marek Antoni Nowicki, profesor historii i przewodniczący Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Władysław Bartoszewski i profesor historii Norman Davies.

Źródło: PAP/Radio Szczecin

Pozostałe wiadomości