ArcelorMittal stracił w Europie miliony, na świecie miliardy

Najnowsze

poland.arcelormittal.comEuropejski segment koncernu ArcelorMittal odnotował stratę

366 mln euro stracił w III kwartale 2013 roku ArcelorMittal w Europie. Na całym świecie potentat na rynku metali stracił w ubiegłym roku 2,5 mld dol. Prognozy na ten rok są jednak optymistyczne.

Strata w IV kwartale 2013 roku w europejskim segmencie wyrobów płaskich (Flat Carbon Europe - FCE) była prawie trzy razy wyższa od zanotowanej w III kwartale ub.r. Wtedy firma była na minusie na kwotę 131 mln euro. To w głównej mierze wynik restrukturyzacji produkcji we francuskich miastach Liege oraz Florange.

Niemniej wysyłka stali w IV kwartale 2013 r. osiągnęła poziom 6,7 mln ton, co oznacza wzrost o1,6 proc. w porównaniu z III kwartałem. Prognozy na 2014 r. są optymistyczne. - Spodziewamy się wzrostu popytu na stal w Europie o około 2 proc. w 2014 r. - ogłosił Geert Van Poelvoorde, dyrektor generalny ArcelorMittal segmentu FCE.

Światowa strata

Firma podała także wyniki finansowe za ubiegły rok i plany na obecny. Mimo wzrostu wysyłki stali i rudy żelaza, ta wyniosła odpowiednio 84,3 mln ton (wzrost o 0,6 proc rok do roku) i 59,7 mln ton (wzrost o 9,6 proc. rdr), koncern stracił 2,5 mld dol. Tylko w IV kwartale był pod kreską na kwotę 1,2 mld dol. Kosztowne okazały się inwestycje w Kanadzie i Liberii.

W tym roku ArcelorMittal planuje przeznaczyć na inwestycje co najmniej 3,8 mld dol. Średnioterminowe zadłużenie ma się utrzymać na poziomie 15 mld dol.

ArcelorMittal to największym na świecie producent stali z siecią hut w 20 krajach. Jest też jednym z pięciu największych producentów rudy żelaza oraz węgla metalurgicznego.

W 2012 roku obroty ArcelorMittal sięgnęły 84,2 mld dolarów, a produkcja stali surowej w zakładach firmy wyniosła 88,2 mln ton, zaś produkcja rudy żelaza osiągnęła poziom 55,9 mln ton. W Polsce do koncernu należy pięć hut i koksownia.

Lakshmi Mittal, właściciel i prezes koncernu ArcelorMittal, jest doktorem honoris causa Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Lakhsmi Mittal ocenia światowy rynek stalitvn24

Autor: rf/klim/kwoj / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: poland.arcelormittal.com