Wkrótce rusza pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu (SCT). W związku z tym na ulicach Warszawy pojawią się samochody ze specjalnymi oznaczeniami. Warto jednak podkreślić, że zielone naklejki, umieszczane na przedniej szybie pojazdów, będą obowiązkowe tylko w niektórych przypadkach. Kogo obejmą nowe regulacje?
Strefy Czystego Transportu to wydzielone i odpowiednio oznakowane obszary, po których mogą poruszać się wyłącznie pojazdy spełniające określone normy emisji spalin. Po SCT mogą więc jeździć różne rodzaje samochodów, w tym z napędem benzynowym i dieslowskim.
SCT funkcjonuje już w 320 miejscach na terytorium całej Europy. Zgodnie z wytycznymi KPO dla Polski wspomniane strefy mają też zostać wdrożone w polskich miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, które przekraczają obowiązujące normy emisji tlenków azotu.
Pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu zacznie działać w Warszawie od 1 lipca 2024 roku. Pod koniec przyszłego roku SCT ma pojawić się także w Krakowie. Kto najbardziej odczuje wprowadzenie nowych regulacji?
SCT - jakie będą wymogi?
Strefa Czystego Transportu w Warszawie obejmie większość Śródmieścia, a także fragmenty otaczających je dzielnic. Na wskazanym obszarze już za nieco ponad miesiąc ograniczony zostanie wjazd samochodów emitujących najwięcej trujących spalin.
- Aby wjechać do warszawskiej SCT, kierowca będzie musiał prowadzić samochód benzynowy spełniający co najmniej normę Euro 2 (z rocznika 1997 lub nowszy) lub samochód z silnikiem Diesla spełniający co najmniej normę Euro 4 (z rocznika 2005 lub nowszy) - informuje warszawski ratusz.
Jak dodają urzędnicy, "jeśli pozyskane na temat samochodu dane z centralnej ewidencji pojazdów będą niewystarczające, kierowca będzie musiał umieścić wydaną przez miasto nalepkę na szybie, informującą o roczniku produkcji i paliwie, jakim zasilany jest silnik".
Według wyliczeń autorów projektu w pierwszym etapie SCT obejmie zaledwie 2 proc. zarejestrowanych i realnie poruszających się po mieście pojazdów.
Kiedy nalepki SCT będą wymagane?
Wraz ze startem Strefy Czystego Transportu na szybach niektórych aut pojawią się specjalne zielone naklejki. Jednak wbrew wielu doniesieniom medialnym, nie będą one obowiązkowe dla wszystkich kierowców.
- Nalepka zgodnie z uchwałą będzie dotyczyła pojazdów, które zostały wyłączone z zasad SCT, czyli na przykład aut seniorów. Takie samochody będą wymagały oznaczeń, ale kontrola i tak zostanie przeprowadzona poprzez sprawdzenie tablic rejestracyjnych - mówi biznesowej redakcji tvn24.pl rzecznik Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie Jacek Dybalski.
Jak podkreśla, "po Warszawie jeździ około dwa miliony aut każdego dnia". - Podejrzewamy, że kwestia naklejek dotyczyć będzie kilkunastu, maksymalnie kilkudziesięciu tysięcy samochodów - zaznacza Dybalski.
Kontrolą przepisów będzie zajmowała się Straż Miejska.
Nalepki SCT - ile kosztują i gdzie je wyrobić?
Nalepki SCT będą umieszczane w lewym dolnym rogu przedniej szyby pojazdu. Sposób ich wydawania określa rada gminy w uchwale, w której ustanawia strefę.
W przypadku Warszawy osoby zainteresowane powinny dostarczyć wniosek do siedziby Zarządu Dróg Miejskich lub przesłać go elektroniczne za pośrednictwem portalu zdm.waw.pl. Zgłoszenia można będzie przesyłać od początku czerwca bieżącego roku.
Koszt wydania nalepki wynosi 5 złotych. Warto pamiętać, że naklejka dotyczy konkretnego miasta, czyli np. wydana w Krakowie nie będzie uprawniała do poruszania się po Warszawie.
"Wjazd do SCT będą kontrolowały kamery i patrole kontrolujące pojazdy w ruchu wewnątrz strefy i na jej wlotach. Za złamanie zakazu będzie grozić 500 zł grzywny" - ostrzegają autorzy kampanii SCT.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock