Sto osób zatrudnią od ręki. "Nie każdy akceptuje takie warunki"

Źródło:
TVN24 Biznes
Poznań, os. Kosmonautów. Rasistowski atak w autobusie. Kobieta jest znana policji
Poznań, os. Kosmonautów. Rasistowski atak w autobusie. Kobieta jest znana policjiTVN24
wideo 2/4
Poznań, os. Kosmonautów. Rasistowski atak w autobusie. Kobieta jest znana policjiTVN24

Coraz trudniej ich zdobyć, trzeba się o nich starać. To nie jest już tak, jak jeszcze kilka lat temu, kiedy tych kandydatów było sporo. Teraz to my się staramy o kierowców - mówi w rozmowie z TVN24 Biznes Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie. Henryk Urbański, emeryt, kierowca szkolnego autobusu wspomina, że kiedyś ten zawód nie był szanowany. - Dużo trzeba było kombinować, prosić się o pobory. W ostatnich latach ofert dla kierowców przybyło. Rynek pracy się zmienił, bo brakuje chętnych - ocenia.

- Rano mam półtorej godziny jazdy, po południu dwie do trzech. Na śniadaniu jestem w domu, na obiedzie też. Pracuję od 6:30 do 8, a później od 12:30 do 16 - przedstawia swój plan dnia w rozmowie z TVN24 Biznes Henryk Urbański z Chociczy, wielkopolskiej wsi.

Największą część zawodowego życia przepracował jako kierowca. Najpierw przez siedemnaście lat w pegeerach, a później na międzynarodowych trasach. Przejechał osiemdziesiąt procent Europy. Dziś, będąc już na emeryturze, dorabia sobie jako kierowca szkolnego autobusu.

- Jest po co rano wstać. Czuję dumę, bo jestem pewny za kółkiem, mam bardzo dobry refleks. No i mogę podreperować domowy budżet - zaznacza.

Wspomina, że kiedyś kierowca był mało szanowany. - Dużo trzeba było kombinować, prosić się o pobory. Miałem przypadek, że jedna firma upadła i nawet się ze mną nie rozliczyła. W ostatnich latach ofert dla kierowców przybyło. Rynek pracy się zmienił, bo brakuje chętnych - ocenia.

"Teraz to my się staramy o kierowców"

Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK w Krakowie w rozmowie z TVN24 Biznes potwierdza te słowa mówiąc, że wiele miast europejskich boryka się z problemem niewystarczającej liczby chętnych do pracy na stanowisku kierowcy autobusu.

- Nie ulega wątpliwości, że coraz trudniej ich zdobyć, trzeba się o nich starać. To nie jest już tak, jak jeszcze kilka lat temu, kiedy tych kandydatów było sporo. Teraz to my się staramy o kierowców - opowiada, dodając, że rekrutacja w Krakowie trwa cały czas, bo miasto się rozwija, powstają kolejne linie tramwajowe i autobusowe. 

- Istotne też jest to, że nasi pracownicy odchodzą na emeryturę. Musimy reagować także na zmiany w przepisach, na przykład na propozycje rządowe o emeryturach stażowych, bo wpływa ona na pracodawców. Dla nas to oznacza, że na emerytury będzie odchodzić z pracy więcej osób - zaznacza.

To właśnie dlatego Kraków prowadzi kampanię rekrutacyjną "Weźże się zatrudnij w MPK". - W tej chwili możemy zatrudnić kilkadziesiąt osób prowadzących pojazdy. Naszą kampanię kierujemy miedzy innymi do kobiet, które znakomicie sprawdzają się w pracy kierowcy, a także młodych ludzi bez doświadczenia na rynku pracy i bez uprawnień do prowadzenia autobusów, dla których w stu procentach finansujemy wszystkie szkolenia i kursy - podkreśla. Wyjaśnia, że w ubiegłym roku w Krakowie zdarzały się kursy autobusowe, które nie mogły być zrealizowane z powodu braku chętnych.

Jak wyglądają krakowskie statystyki? W 2021 liczba kierowców zmniejszyła się o 230 osób, co było spowodowane między innymi przechodzeniem na emeryturę, w 2022 roku - o 255 osób.

- Oczywiście, dzięki podjętym przez nas działaniom pozyskaliśmy nowych prowadzących pojazdy: 196 osób w 2021 roku i 262 w 2022 roku. Od października 2022 roku korzystamy również z dorywczej formy współpracy, jaką jest umowa zlecenia z osobami, które posiadają uprawnienia kierowcy autobusu. Współpracę w tym charakterze w 2022 roku podjęło z nami 6 osób - mówi rzecznik MPK.

W rozmowie podkreśla, że ważne są pieniądze, bo pierwszym pytaniem potencjalnego kandydata do pracy są kwestie finansowe.

- Biorąc pod uwagę wysoką inflację, która już od dłuższego czasu sprawia, że podwyżki wynagrodzeń w firmach nie są w stanie zapewnić realności wynagrodzenia w stosunku do tego, jak mocno wszystko podrożało w sklepach. Dlatego MPK w Krakowie w ubiegłym i obecnym roku podniosło wynagrodzenie pracowników w sumie o ponad 1,5 tysiąca złotych. Nowy pracownik, bez doświadczenia zarabia obecnie na rękę 4,8 tysiąca złotych. Jeśli nie ma ukończonych 26 lat, nie płaci podatku, to jest to ponad 5 tysięcy złotych - wylicza.

Na pytanie, jakie są największe wyzwanie w tej pracy, odpowiada, że wymagającym elementem jest to, że komunikacja miejska funkcjonuje 24 godziny na dobę.

- Praca w zależności od zmiany może zaczynać się o różnych porach, a dzień pracy może przypadać na każdy dzień tygodnia niezależnie od świąt czy tak zwanych długich weekendów.  To pewnie dla części osób jest spore wyzwanie - stwierdza.

Obecnie w MPK w Krakowie zatrudnionych jest ponad 2 tysiące kierowców, w tym 220 kobiet. 

Na już brakuje około siedemdziesięciu kierowców

Sprawdzamy, jak sytuacja wygląda w Poznaniu. Agnieszka Smogulecka, rzecznika MPK Poznań nie ukrywa w rozmowie z TVN24 Biznes, że i w stolicy Wielkopolski borykają się z brakami kadrowymi. 

- Przyjmujemy nowych pracowników, bo starzy odchodzą najczęściej na emeryturę, ale także do innych pracodawców. Istniejące wakaty doraźnie uzupełniane są kierowcami z firm zewnętrznych i zleceniobiorcami, ale ciągle prowadzone są działania rekrutacyjne. Napływ nowej kadry nie jest taki, jaki byśmy sobie życzyli - stwierdza.

Wyjaśnia, że w okresie letnim i w związku z uruchamianymi na czas remontów autobusami brakuje około siedemdziesięciu kierowców. - MPK Poznań jest jednak gotowe zatrudnić od zaraz stu - wylicza. 

Zauważa, że brak kierowców to problem nie tylko transportu publicznego, ale również innych przewoźników i firm transportowych. Z raportu "Barometr zawodów 2023" wynika, że zawód kierowcy autobusu jest trwale deficytowy. Oznacza to, że na rynku pracy brakuje wykwalifikowanych pracowników.

- Próbujemy zainteresować zawodem kierowcy młodzież oraz osoby w wieku pięćdziesiąt plus. MPK Poznań organizuje też kursy na prawo jazdy kategorii D i kwalifikacji wstępnej. W przypadku osób, które podpiszą umowę lojalnościową kurs jest darmowy - zaznacza.

W jej ocenie spółka miejska może nie oferuje najwyższych wynagrodzeń, ale daje umowę o pracę, pakiet socjalny, dofinansowanie do wakacji.

- Po ukończeniu kursu kierowca autobusu otrzymuje 5310 złotych brutto. Wynagrodzenie dla prowadzących pojazdy wzrasta wraz ze stażem. Także osoby, które dopiero rozpoczynają karierę w przedsiębiorstwie, ale posiadają udokumentowane doświadczenie zawodowe na stanowisku kierowcy, mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie już na starcie - wyjaśnia.

Według Agnieszki Smoguleckiej jest to praca trudna, wymagająca odporności na stres, olbrzymiej odpowiedzialności, rozwagi i skupienia, a czasem i cierpliwości.

- Praca kierowcy autobusu miejskiego oznacza wstawanie w nocy, aby rano podjąć kurs, albo wracanie w nocy po popołudniowej zmianie. A trzeba pamiętać, że w nocy komunikacja miejska również funkcjonuje. Dlatego mówimy czasem, że to jest służba, a nie praca. Nie każdy akceptuje takie warunki - zaznacza.

Czytaj też: Kogo szukali pracodawcy. Nowy raport

Autorka/Autor:Joanna Rubin

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Wrzesien/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku wchodzą w życie zmienione przepisy dotyczące podatku od nieruchomości w zakresie miejsc postojowych i garaży. Za ich sprawą stawka daniny w przypadku części właścicieli spadnie dziesięciokrotnie. Warunek jest następujący: są to wyodrębnione prawnie (oddzielna księga wieczysta) miejsca postojowe stanowiące część budynku mieszkalnego. Stawka w przypadku wolnostojących garaży zostaje po staremu.

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Biedronka przeznaczy prawie 450 milionów złotych w skali roku na podwyżki dla pracowników na podstawowych stanowiskach - poinformowała w piątek spółka. Średni wzrost wynagrodzenia zatrudnionych na stanowisku sprzedawca-kasjer ma wynieść 10,5 procent. Wcześniej o podwyżkach wynagrodzeń informował Lidl.

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP