Rynek sprzedaży alkoholu może urosnąć o prawie 100 mld dolarów

Moto

Shutterstockalkohol.jpg

Jak wyliczył Morgan Stanley, światowy rynek alkoholowy jest wart 1,5 biliona dolarów rocznie. Rozwój pojazdów autonomicznych oraz idei współdzielenia samochodów może przyczynić się do wzrostu tego rynku o nawet 98 miliardów dolarów - ocenia bank.

Piłeś? Nie jedź! To słowa często używane w kampaniach społecznych ostrzegających przed tragicznymi skutkami jazdy pod wpływem alkoholu. Za jakiś czas slogan zmodyfikowany do: „Piłeś? Jedź swobodnie!" może posłużyć jako reklama dla producentów w pełni autonomicznych pojazdów, którzy liczą na zrewolucjonizowanie rynku.

Autonomiczne samochody

Jak przewiduje Morgan Stanley, wspólne przejazdy i technologia autonomiczna może przyczynić się do znacznego zwiększenia tempa wzrostu globalnego rynku alkoholi.

"W naszym scenariuszu zakładamy, że idea współdzielonej konsumpcji, w tym przypadku mobilności, w kolejnych 10 latach może zaowocować wzrostem oscylującym na poziomie 2,2 proc. W praktyce oznacza to, że kierowcy będą pić o jedno piwo więcej w tygodniu. Po roku 2025 autonomiczna technologia znacząco zwiększy potencjał rynku alkoholowego.” Wyliczenia banku wydają się korespondować ze statystykami Uber'a. Korporacja wyliczyła, że odkąd w lipcu 2012 pierwsi jej kierowcy wyjechali na ulice Kalifornii, do stycznia 2018 udało się uniknąć 1 800 wypadków drogowych powodowanych przez pijanych kierowców.

Zależność jest dosyć prosta – jeżeli ludzie mogą w szampańskich nastrojach bawić się dłużej, a później zostać podwiezieni do domu w komfortowych warunkach, wypiją więcej alkoholu. Wypadki z udziałem pijanych kierowców to plaga na całym świecie. W USA przez cały 2014 rok w wyniku spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu śmierć poniosło 9967 osób.

Dzięki zaostrzaniu przepisów i drakońskim karom w Polsce tendencja wydaje się zmierzać w dobrym kierunku. Ze statystyk policji wynika, że w minionym roku liczba ujawnionych kierowców pod wpływem alkoholu spadła z ponad 141 tys. do niespełna 129 tys. Od ubiegłego roku obowiązują zaostrzone sankcje za jazdę po alkoholu. Między innymi za jazdę na roweże:

Autor: jt / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock