Przed 1,5 miesiąca obowiązania przepisów tymczasowo zajęto 934 pojazdy mechaniczne - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Komenda Główna Policji. Chodzi o konfiskatę aut pijanych kierowców. Jednocześnie w rządzie trwają prace nad złagodzeniem regulacji obowiązujących od 14 marca.
Według najnowszych danych Komendy Głównej Policji do 26 kwietnia br. funkcjonariusze tymczasowo zajęli 934 pojazdy mechaniczne na podstawie przepisów o konfiskacie aut. KPG przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl, że policja nie gromadzi danych o wartości zatrzymywanych samochodów.
Tymczasowe zajęcie pojazdu przez policję trwa do 7 dni. W trakcie tego kilkudniowego okresu prokurator powinien zadecydować o przeprowadzeniu zabezpieczenia majątkowego na danym pojeździe. Jeśli natomiast nie podejmie żadnych działań, auto ponownie trafia do właściciela.
Konfiskata samochodów za jazdę po alkoholu
Obowiązujące aktualnie prawo nakazuje wymiarowi sprawiedliwości wydanie orzeczenia o przepadku w sytuacji, gdy kierowca:
- prowadził auto w stanie nietrzeźwości, a stężenie alkoholu we krwi przekraczało 1,5 promila,
- doprowadził do wypadku, a stężenie we krwi przekraczało 1 promil,
- prowadził pojazd w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów lub był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości, a stężenie alkoholu w jego krwi przekraczało 0,5 promila.
Jednocześnie, jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości.
Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmiany przepisów
Na początku kwietnia do Rządowego Centrum Legislacji trafił projekt nowelizacji Kodeksu karnego i innych ustaw, mający wprowadzić modyfikację przepisów nakazujących przepadek pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę pod wpływem alkoholu.
"Należy wskazać, że już w toku prac legislacyjnych nad wskazaną wyżej ustawą zgłaszano szereg krytycznych uwag" - wyjaśnia Ministerstwo Sprawiedliwości (MS) w uzasadnieniu projektu zmian.
Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza zrezygnować z obligatoryjności orzekania konfiskaty auta prowadzonego przez kierowcę pod wpływem alkoholu na rzecz jej fakultatywności. Oznacza to, że sądy w drodze postępowania będą oceniały zasadność kary konfiskaty, a nie miały "nakaz z góry" w tej sprawie.
Dodatkowo MS chce usunięcia możliwości orzeczenia przepadku pojazdu, gdy jest to niemożliwe lub niecelowe z uwagi na jego zbycie, utratę, zniszczenie lub znaczne uszkodzenie. Również gdy pojazd w czasie popełnienia przestępstwa nie stanowił wyłącznej własności sprawcy.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: DarSzach/Shutterstock