Od stolicy do byłej stolicy ekspresówką. W poniedziałek pierwszy raz można było przejechać dwupasmówką bez świateł między Krakowem a Warszawą. Drogowcy oddali do użytku ostatni brakujący odcinek S7 w Małopolsce. To koniec, ale też początek... kolejnych inwestycji. W nadchodzącym roku kierowcy dostaną kilkaset kilometrów nowych tras. W planach jest też budowa rekordowo długiego tunelu pod Odrą. Drogowcy mają też plan B na budowę wschodniej obwodnicy Warszawy. O konkretach reporter magazynu "Polska i Świat" Łukasz Wieczorek.
Ekspresówka Kraków - Warszawa otwarta. Ważna nie tylko dla mieszkańców obu miast. - Dla turystów, którzy jeżdżą między Łodzią a Warszawą - podkreślał na otwarciu Dariusz Klimczak, minister infrastruktury.
Najważniejsza inwestycja drogowa w tym roku
Łódź to nie Kraków. Można się pomylić, tak dużo tych nowych dróg.
- Otwieraliśmy już kilka ważnych dróg ekspresowych, jak i nowe odcinki autostrady A2 przy Siedlcach. Natomiast żadna z nich nie miała tak ważnego znaczenia dla komunikacji, transportu - wskazał Klimczak.
Drogowcy otworzyli ostatni odcinek S7 między Warszawą i Krakowem. Kierowcy mogą w końcu przejechać całą planowaną na Euro 2012 trasę.
- Już od dzisiaj pojedziemy do Warszawy w 2,5 godziny. Już od dzisiaj jeszcze nie pełny, ale prawie pełny ring wokół Krakowa - powiedział Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa.
Opóźnienia w budowie dróg Krakowie
Wraz z fragmentem S7 drogowcy otworzyli północny odcinek krakowskiego ringu. Ale sam wjazd do miasta specjalnie się nie zmieni. Ciągle nie jest gotowy kluczowy węzeł Mistrzejowice. Co się stało z tym węzłem, że było go trzeba przeprojektować?
- Cały proces przygotowawczy trwał na tyle długo, że dane na których się opieraliśmy, dane ruchowe po prostu, się zdezaktualizowały - powiedział Szymon Piechowiak, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Jak wskazuje Jan Jakiel, ekspert ds. budowy dróg, JKO Consulting, "błąd został popełniony na etapie projektowania, przygotowano prognozy ruchu". - Natomiast nie przygotowano mikrosymulacji ruchu, które szczegółowo obrazują zachowania kierowców na poszczególnych pasach ruchu - wskazał.
Projekt zmieniono, budowa się wydłużyła.
- W przyszłym roku oddajemy kolejny odcinek tej obwodnicy. Tak żeby w połowie 2026 domknąć ring dookoła Krakowa i żeby Kraków był drugim miastem po Łodzi w Polsce z pełnym ringiem - zapowiada minister infrastruktury.
Plany drogowe na 2025 rok
Plany drogowców na przyszły rok są ambitne. Chcą oddać kierowcom blisko 400 kilometrów nowych tras. Chodzi między innymi o A2 z Siedlec do Białej Podlaskiej, S7 wzdłuż Trójmiasta i kolejne obwodnice mniejszych miast z planowanych 100. To kilka z nich.
Szymon Piechowiak zapewnia, że choć "na razie kierowcy korzystają z pięciu inwestycji zrealizowanych w ramach tego programu, ale w przyszłym roku przybędzie już kilkanaście".
- Uwierzę, jak przejadę się, a nie jak słyszę deklarację - powiedział Jakiel. - Proszę pamiętać, że dwa lata temu, kiedy był ogłaszany Narodowy Program Budowy Dróg Krajowych, zakładano, że realizacja wszystkich autostrad, dróg ekspresowych zakończy się w 2033 roku. Już w momencie ogłaszania wiadomo było, że jest to nierealne - wskazał.
Problemy są między innymi ze startem budowy wschodniej obwodnicy Warszawy. Trwa spór o przebieg trasy. Inwestycja utknęła w sądach. Drogowcy szykują plan B.
- Myślę, że na początku stycznia będziemy w stanie przekazać taką informację pełną, w jakim kierunku zdążamy i jaki mamy na to pomysł - powiedział niedawno podczas konferencji dyrektor Paweł Woźniak, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Drogowcy mają też pomysł na ring wokół Szczecina. Jak powiedział reporterowi TVN24 Piechowiak "trzy przetargi właśnie ogłosiliśmy dosłownie kilka dni temu".
- Ta inwestycja z najdłuższym tunelem sięgającym ponad 5 kilometrów pod Odrą jest szacowana na około 7,5 miliarda złotych - powiedział podczas konferencji poświęconej stanowi realizacji inwestycji drogowych Stanisław Bukowiec, wiceminister infrastruktury.
Cały ring Szczecina razem z tunelem ma być gotowy do 2032 roku. Chyba że wyjdzie jeszcze coś po drodze.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: PAP