CEPiK – co to jest, jak działa i jak sprawdzić w CEPiK historię pojazdu?

Źródło:
cepik.gov.pl, historiapojazdu.gov.pl
Samochody spalinowe idą w odstawkę
Samochody spalinowe idą w odstawkęTVN24
wideo 2/4
Samochody spalinowe idą w odstawkęTVN24

CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, to system informatyczny, który zawiera informacje o pojazdach i kierowcach, łącząc w sobie centralną ewidencję pojazdów oraz centralną ewidencję kierowców. Prowadzony jest w systemie teleinformatycznym, a podmiotem za niego odpowiedzialnym jest Minister Cyfryzacji.

CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, to system informatyczny, zawierający informacje o pojazdach i kierowcach.Jedną z usług CEPiK-u jest tzw. historia pojazdu.Dzięki znajomości numeru rejestracyjnego, daty pierwszej rejestracji oraz numeru VIN pojazdu możliwe jest pobranie raportu w ramach usługi „historia pojazdu”.

Co to jest CEPiK?

CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców , to działająca na podstawie ustawy z dnia 20 marca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym ewidencja, która obejmuje: CEP, czyli centralną ewidencję pojazdów, oraz CEK, czyli centralną ewidencję kierowców.

Tym samym CEPiK obejmuje informacje i dane zarówno dotyczące pojazdów mechanicznych, jak i ich właścicieli oraz użytkowników, a także osób posiadających uprawnienia do kierowania.

Zadaniem systemu jest ograniczenie negatywnych zjawisk społecznych związanych z obrotem pojazdami, a także upowszechnienie dostępu do danych o pojazdach. Ponadto CEPiK jest wsparciem dla ogółu czynności związanych z rejestracją pojazdów i wydawaniem dokumentów potwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami. Usprawnia także proces dotyczący przeprowadzania badań technicznych. 

Jakie informacje udostępnia CEPiK?

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców obejmuje dwie ewidencje, tj. CEP i CEK. Znajdziesz w niej zatem takie informacje, które są gromadzone w ewidencji pojazdów oraz ewidencji kierowców.

Zgodnie z przepisami w centralnej ewidencji pojazdów gromadzi się m.in. dane:

– identyfikujące pojazd, czyli numer VIN albo nadwozia, podwozia lub ramy pojazdu bądź numer rejestracyjny pojazdu; – o właścicielu, posiadaczu, użytkowniku pojazdu; – o zbyciu pojazdu; – o obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu; – o zastawach rejestrowych ustanowionych na pojeździe; – o dokumentach pojazdu; – o profesjonalnej rejestracji pojazdu; – o tablicach rejestracyjnych pojazdu, ich legalizacji i wtórnikach; – o profesjonalnych tablicach rejestracyjnych i ich legalizacji; – o badaniach technicznych; – o istotnych szkodach; – o nadaniu i wybiciu nowego numeru nadwozia; – techniczne pojazdu; – o kradzieży i odnalezieniu pojazdu; – o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego albo pozwolenia czasowego; – o zatrzymaniu profesjonalnego dowodu rejestracyjnego lub blankietu profesjonalnego dowodu rejestracyjnego; – o czasowym wycofaniu i ponownym dopuszczeniu do ruchu pojazdu oraz o jego wyrejestrowaniu; – o wymianie drogomierza.

W centralnej ewidencji kierowców gromadzi się m.in. dane o:

– osobach posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami oraz o tych, którym uprawnienia te cofnięto; – osobach, które nie posiadają uprawnień do kierowania pojazdami, a w stosunku do których orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów; – osobach ubiegających się o uzyskanie uprawnień; – wykładowcach prowadzących szkolenie; – egzaminatorach; – lekarzach, którzy posiadają uprawnienia do przeprowadzania badań lekarskich w celu ustalenia czy istnieją przeciwwskazania do kierowania pojazdami; – ośrodkach szkolenia kierowców i innych jednostkach prowadzących szkolenie; – ośrodkach egzaminacyjnych i ich oddziałach terenowych.

Jakie usługi oferuje CEPiK?

System Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców udostępnia uprawnionym podmiotom określone e-usługi, do których zalicza się:

historię pojazdu, która umożliwia zweryfikowanie informacji przedstawionych przez sprzedającego ze stanem faktycznym; – bezpieczny autobus, pozwalającą na sprawdzenie autobusu; – punkty karne on-line, umożliwiająca kontrolę posiadanych punktów karnych; – wniosek o dane statystyczne; – wniosek o udostępnienie danych.

Kto ma dostęp do danych z CEPiK-u?

Ustawodawca w sposób szczegółowy określił, jakim podmiotom udostępniane są dane zawarte w centralnej ewidencji pojazdów i centralnej ewidencji kierowców. Są to m.in. policja, ABW, sądy, prokuratura, organy Krajowej Administracji Skarbowej. Warto jednak podkreślić, że dane te udostępnione są tylko wtedy, gdy jest to niezbędne do realizacji ustawowych zadań podmiotów.

Historia pojazdu w CEPiK

„Historia pojazdu” to jedna z usług dostępna w ramach systemu CEPiK. Jeśli planujesz zakup używanego samochodu, motocykla lub innego pojazdu, możesz dzięki niej sprawdzić wiarygodność informacji udostępnionych ci przez sprzedającego. Raport historii pojazdu na gov.pl obejmuje m.in.:

dane techniczne pojazdu; – terminy badań okresowych, w tym informacje czy np. przegląd samochodowy jest aktualny; – odczyt drogomierza zarejestrowany podczas badań technicznych z uwzględnieniem danych od 2014 roku; – liczbę właścicieli i współwłaścicieli; – informację, czy posiada ważne ubezpieczenie OC

Pamiętaj, że uzyskanie raportu jest bezpłatne. 

Jak sprawdzić historię pojazdu? Wystarczy, że wpiszesz trzy dane, tj.:

numer rejestracyjny pojazdu; – datę pierwszej rejestracji; – numer VIN, czyli unikalny numer pojazdu, który jest nadawany i umieszczany na nim przez producenta. Zastanawiasz się, jak sprawdzić VIN i skąd go wziąć? Znajdziesz go w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, w rubryce „E”. 

Warto zaznaczyć, że w obecnie obowiązującej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców możliwe jest uzyskanie raportu historii pojazdu pochodzącego także spoza Polski. W serwisie dostępne są dane aut z USA, Kanady oraz niektórych państw europejskich – w tym m.in. z Francji, Włoch, Szwecji, Czech, Niemiec. Informacje te znajdują się w sekcji „Dane zagraniczne” i pochodzą z systemów zewnętrznych. Jeśli zatem chcesz sprawdzić historię pojazdu np. z Niemiec, możesz pobrać stosowny raport z CEPiK-u.

Autorka/Autor:red.

Źródło: cepik.gov.pl, historiapojazdu.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: ruslanPhoto / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sejm powołał specjalną komisję, która ma zająć się projektami ustaw dotyczącymi walki ze skutkami powodzi. W komisji jest 30 posłów. Przewodniczącym został Mirosław Suchoń (Polska 2050-TD).

Sejm powołał speckomisję do projektów ustaw powodziowych

Sejm powołał speckomisję do projektów ustaw powodziowych

Źródło:
PAP

230 tysięcy euro za metr kwadratowy zapłaciła jedna z luksusowych marek za swój lokal. Transakcja pobiła wszelkie rekordy - poinformował dziennik "Ouest-France". Dodał, że to kolejny dom mody, który podbił ceny nieruchomości w Paryżu.

Padł rekord cen nieruchomości

Padł rekord cen nieruchomości

Źródło:
PAP

Oszustwo inwestycyjne zyskało nową, powodziową szatę - ostrzega CERT Polska. Podkreśla przy tym, że cyberprzestępcy coraz odważniej wplatają tego typu wątki do swoich schematów.

"Nowa przynęta". Ostrzeżenie przed oszustami

"Nowa przynęta". Ostrzeżenie przed oszustami

Źródło:
tvn24.pl

- Wypowiedzenie przez JSW Koks mediacji z Rafako przed Prokuratorią Generalną pozbawiło spółkę przychodu, co doprowadziło do utraty płynności finansowej i konieczności złożenia wniosku o upadłość - wyjaśnił Maciej Stańczuk, prezes Rafako.

Rafako z wnioskiem o upadłość. Prezes tłumaczy

Rafako z wnioskiem o upadłość. Prezes tłumaczy

Źródło:
PAP

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec zapowiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24, że na sobotnim posiedzeniu rządu pojawi się "dużo konkretnych rzeczy, jeśli chodzi o zapisy budżetowe" związane z sytuacją powodziową. Wyjaśnił, że chodzi tu między innymi o środki na obiekty sportowe, biblioteki, szkoły, odbudowę domów i mieszkań.

Grabiec: na posiedzeniu rządu będzie dużo konkretów w sprawie zapisów budżetowych     

Grabiec: na posiedzeniu rządu będzie dużo konkretów w sprawie zapisów budżetowych     

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Zarząd PZU do końca roku ma zaprezentować plan dotyczący kontrolowanych banków. Połączenie Pekao i Alior Banku może być jedną z możliwości, ale na stole jest obecnie kilka scenariuszy - przekazał minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski.

"Kilka scenariuszy" w sprawie dwóch dużych banków

"Kilka scenariuszy" w sprawie dwóch dużych banków

Źródło:
PAP

Klienci cinkciarz.pl skarżą się na znaczące opóźnienia w przelewach. Internauta, który skontaktował się z nami na Kontakt24, napisał, że od tygodnia ma w swoim portfelu zablokowane pięć tysięcy złotych, a serwis wciąż przyjmuje wpłaty mimo opóźnień w realizacji wypłat. Firma tłumaczy się problemami technicznymi, które mogą potrwać nawet do końca października.

Duże opóźnienia w wypłacie pieniędzy. "Od tygodnia mam zablokowane ponad pięć tysięcy"

Duże opóźnienia w wypłacie pieniędzy. "Od tygodnia mam zablokowane ponad pięć tysięcy"

Źródło:
tvn24.pl

Do aresztu trafiło pięć osób, które w internecie podawały się za Brada Pitta. Za sprawą ich nielegalnych działań dwie kobiety straciły łącznie 350 tysięcy dolarów - przekazał hiszpański resort spraw wewnętrznych. Trzech naciągaczy zatrzymano jeszcze w listopadzie ubiegłego roku, natomiast dwaj następni trafili do aresztu w lipcu bieżącego roku.

Policja aresztowała pięciu "Bradów Pittów". Wyłudzili fortunę

Policja aresztowała pięciu "Bradów Pittów". Wyłudzili fortunę

Źródło:
PAP

Prawie 150 tysięcy euro zarobił niemiecki profesor Peter Strohschneider za poprowadzenie przez 154 dni tak zwanego dialogu dotyczącego przyszłości rolnictwa. "Wynagrodzenie zostało ustalone na podstawie trudności zadania i doświadczenia profesora" - twierdzą rzecznicy Komisji Europejskiej.

Prawie 1000 euro dniówki. Bruksela tłumaczy się z zarobków konsultanta

Prawie 1000 euro dniówki. Bruksela tłumaczy się z zarobków konsultanta

Źródło:
PAP

Rafako złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości spółki - podało Rafako w komunikacie. Wcześniej zarząd spółki informował o takim zamiarze. Rafako tłumaczy, że decyzja ma związek z brakiem porozumienia z wierzycielami i istotnym pogorszeniem bieżącej płynności.

Wniosek o upadłość dużej polskiej firmy. Potężne spadki na giełdzie

Wniosek o upadłość dużej polskiej firmy. Potężne spadki na giełdzie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Sześć krajów unijnych, w tym Polska, domaga się od Komisji Europejskiej (KE) działań w sprawie chińskich platform sprzedażowych Shein i Temu. Argumentują to tym, że za ich pośrednictwem do klientów w Unii Europejskiej (UE) dostarczane są towary niespełniające unijnych wymogów.

Sześć krajów Unii Europejskiej domaga się działań wobec platform Temu i Shein

Sześć krajów Unii Europejskiej domaga się działań wobec platform Temu i Shein

Źródło:
PAP

Na skutek powodzi ucierpiało 1270 placówek oferujących żywość. Rozpoczęły się w nich kontrole Głównego Inspektoratu Sanitarnego - informuje w czwartkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna". Przed nieutylizowaniem zalanych towarów przestrzega wrocławski sanepid. Za wystawienie takiego towaru do sprzedaży grozi kara w wysokości do 10 procent obrotu za poprzedni rok.

Ruszyły masowe kontrole sklepów

Ruszyły masowe kontrole sklepów

Źródło:
PAP

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) obniżył stopy procentowe z 1,25 do 1,0 procent i zasugerował przeprowadzenie kolejnych obniżek. To już trzecia w tym roku obniżka stóp procentowych w Szwajcarii.

Decyzja banku centralnego Szwajcarii w sprawie stóp procentowych

Decyzja banku centralnego Szwajcarii w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

Posiedzenie komisji w sprawie wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa Narodowego Banku Polskiego zaplanowano na 2 października - wynika z informacji podanych na stronie Sejmu. Tego dnia zostanie przesłuchanych pięciu świadków. Będzie to posiedzenie zamknięte. 

Jest termin posiedzenia komisji w sprawie Glapińskiego

Jest termin posiedzenia komisji w sprawie Glapińskiego

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na odbywający się w Wielkiej Brytanii tegoroczny Międzynarodowy Szczyt Inwestycyjny nie został zaproszony najbogatszy człowiek świata Elon Musk - podaje BBC. Media spekulują, że decyzja ma związek z postami, które publikował w mediach społecznościowych na temat antyimigranckich zamieszek w tym kraju.

"Godne ubolewania" wpisy, Musk bez zaproszenia

"Godne ubolewania" wpisy, Musk bez zaproszenia

Źródło:
PAP

Podejrzewamy, że firma ABB Polska oraz jej dystrybutorzy mogą dokonywać uzgodnień w sprawie podziału rynku, cen, a także wymiany kluczowych informacji - przekazał w komunikacie prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. Pracownicy UOKiK przeszukali w asyście policji siedzibę koncernu i jej pięciu dystrybutorów.

Przeszukanie w polskim oddziale międzynarodowego koncernu

Przeszukanie w polskim oddziale międzynarodowego koncernu

Źródło:
PAP

W związku z powodzią odłożyliśmy dyskusję o ostatecznym kształcie programu mieszkaniowego na kilka tygodni - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" na antenie TVN24 minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk. Zadeklarował jednak, że rozwiązanie przygotowywane przez jego resort "jest wciąż na stole". - Na razie nic się nie stało, co by sugerowało, że środków na realizację tego programu w przyszłym roku nie będzie - zapewniał.

Minister: tego programu nie można odsunąć

Minister: tego programu nie można odsunąć

Źródło:
TVN24