CEPiK – co to jest, jak działa i jak sprawdzić w CEPiK historię pojazdu?

Autor:
red.
Źródło:
cepik.gov.pl, historiapojazdu.gov.pl
Samochody spalinowe idą w odstawkę
Samochody spalinowe idą w odstawkęTVN24
wideo 2/4
TVN24Samochody spalinowe idą w odstawkę

CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, to system informatyczny, który zawiera informacje o pojazdach i kierowcach, łącząc w sobie centralną ewidencję pojazdów oraz centralną ewidencję kierowców. Prowadzony jest w systemie teleinformatycznym, a podmiotem za niego odpowiedzialnym jest Minister Cyfryzacji.

CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, to system informatyczny, zawierający informacje o pojazdach i kierowcach.Jedną z usług CEPiK-u jest tzw. historia pojazdu.Dzięki znajomości numeru rejestracyjnego, daty pierwszej rejestracji oraz numeru VIN pojazdu możliwe jest pobranie raportu w ramach usługi „historia pojazdu”.

Co to jest CEPiK?

CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców , to działająca na podstawie ustawy z dnia 20 marca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym ewidencja, która obejmuje: CEP, czyli centralną ewidencję pojazdów, oraz CEK, czyli centralną ewidencję kierowców.

Tym samym CEPiK obejmuje informacje i dane zarówno dotyczące pojazdów mechanicznych, jak i ich właścicieli oraz użytkowników, a także osób posiadających uprawnienia do kierowania.

Zadaniem systemu jest ograniczenie negatywnych zjawisk społecznych związanych z obrotem pojazdami, a także upowszechnienie dostępu do danych o pojazdach. Ponadto CEPiK jest wsparciem dla ogółu czynności związanych z rejestracją pojazdów i wydawaniem dokumentów potwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami. Usprawnia także proces dotyczący przeprowadzania badań technicznych. 

Jakie informacje udostępnia CEPiK?

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców obejmuje dwie ewidencje, tj. CEP i CEK. Znajdziesz w niej zatem takie informacje, które są gromadzone w ewidencji pojazdów oraz ewidencji kierowców.

Zgodnie z przepisami w centralnej ewidencji pojazdów gromadzi się m.in. dane:

– identyfikujące pojazd, czyli numer VIN albo nadwozia, podwozia lub ramy pojazdu bądź numer rejestracyjny pojazdu; – o właścicielu, posiadaczu, użytkowniku pojazdu; – o zbyciu pojazdu; – o obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu; – o zastawach rejestrowych ustanowionych na pojeździe; – o dokumentach pojazdu; – o profesjonalnej rejestracji pojazdu; – o tablicach rejestracyjnych pojazdu, ich legalizacji i wtórnikach; – o profesjonalnych tablicach rejestracyjnych i ich legalizacji; – o badaniach technicznych; – o istotnych szkodach; – o nadaniu i wybiciu nowego numeru nadwozia; – techniczne pojazdu; – o kradzieży i odnalezieniu pojazdu; – o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego albo pozwolenia czasowego; – o zatrzymaniu profesjonalnego dowodu rejestracyjnego lub blankietu profesjonalnego dowodu rejestracyjnego; – o czasowym wycofaniu i ponownym dopuszczeniu do ruchu pojazdu oraz o jego wyrejestrowaniu; – o wymianie drogomierza.

W centralnej ewidencji kierowców gromadzi się m.in. dane o:

– osobach posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami oraz o tych, którym uprawnienia te cofnięto; – osobach, które nie posiadają uprawnień do kierowania pojazdami, a w stosunku do których orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów; – osobach ubiegających się o uzyskanie uprawnień; – wykładowcach prowadzących szkolenie; – egzaminatorach; – lekarzach, którzy posiadają uprawnienia do przeprowadzania badań lekarskich w celu ustalenia czy istnieją przeciwwskazania do kierowania pojazdami; – ośrodkach szkolenia kierowców i innych jednostkach prowadzących szkolenie; – ośrodkach egzaminacyjnych i ich oddziałach terenowych.

Jakie usługi oferuje CEPiK?

System Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców udostępnia uprawnionym podmiotom określone e-usługi, do których zalicza się:

historię pojazdu, która umożliwia zweryfikowanie informacji przedstawionych przez sprzedającego ze stanem faktycznym; – bezpieczny autobus, pozwalającą na sprawdzenie autobusu; – punkty karne on-line, umożliwiająca kontrolę posiadanych punktów karnych; – wniosek o dane statystyczne; – wniosek o udostępnienie danych.

Kto ma dostęp do danych z CEPiK-u?

Ustawodawca w sposób szczegółowy określił, jakim podmiotom udostępniane są dane zawarte w centralnej ewidencji pojazdów i centralnej ewidencji kierowców. Są to m.in. policja, ABW, sądy, prokuratura, organy Krajowej Administracji Skarbowej. Warto jednak podkreślić, że dane te udostępnione są tylko wtedy, gdy jest to niezbędne do realizacji ustawowych zadań podmiotów.

Historia pojazdu w CEPiK

„Historia pojazdu” to jedna z usług dostępna w ramach systemu CEPiK. Jeśli planujesz zakup używanego samochodu, motocykla lub innego pojazdu, możesz dzięki niej sprawdzić wiarygodność informacji udostępnionych ci przez sprzedającego. Raport historii pojazdu na gov.pl obejmuje m.in.:

dane techniczne pojazdu; – terminy badań okresowych, w tym informacje czy np. przegląd samochodowy jest aktualny; – odczyt drogomierza zarejestrowany podczas badań technicznych z uwzględnieniem danych od 2014 roku; – liczbę właścicieli i współwłaścicieli; – informację, czy posiada ważne ubezpieczenie OC

Pamiętaj, że uzyskanie raportu jest bezpłatne. 

Jak sprawdzić historię pojazdu? Wystarczy, że wpiszesz trzy dane, tj.:

numer rejestracyjny pojazdu; – datę pierwszej rejestracji; – numer VIN, czyli unikalny numer pojazdu, który jest nadawany i umieszczany na nim przez producenta. Zastanawiasz się, jak sprawdzić VIN i skąd go wziąć? Znajdziesz go w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, w rubryce „E”. 

Warto zaznaczyć, że w obecnie obowiązującej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców możliwe jest uzyskanie raportu historii pojazdu pochodzącego także spoza Polski. W serwisie dostępne są dane aut z USA, Kanady oraz niektórych państw europejskich – w tym m.in. z Francji, Włoch, Szwecji, Czech, Niemiec. Informacje te znajdują się w sekcji „Dane zagraniczne” i pochodzą z systemów zewnętrznych. Jeśli zatem chcesz sprawdzić historię pojazdu np. z Niemiec, możesz pobrać stosowny raport z CEPiK-u.

Autor:red.

Źródło: cepik.gov.pl, historiapojazdu.gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: ruslanPhoto / Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nowy rząd Mateusza Morawieckiego nie uzyskał w poniedziałek wotum zaufania. Dwutygodniowi ministrowie mogą liczyć jednak na pocieszenie w postaci odpraw. Ich otrzymanie zależy jednak od pewnego warunku.

Rząd na dwa tygodnie. Takie odprawy otrzymają ministrowie i wiceministrowie

Rząd na dwa tygodnie. Takie odprawy otrzymają ministrowie i wiceministrowie

Autor:
mp/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Został odblokowany ruch samochodów ciężarowych na największym polsko-ukraińskim przejściu granicznym Dorohusk-Jahodyn - przekazał wicepremier i minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow. Podobne informacje podała też ukraińska straż graniczna.

Wicepremier Ukrainy: ruch tirów na przejściu granicznym Dorohusk-Jahodyn został odblokowany

Wicepremier Ukrainy: ruch tirów na przejściu granicznym Dorohusk-Jahodyn został odblokowany

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP

Narodowy Bank Polski (NBP) opublikował listy od szefów węgierskiego i szwajcarskiego banku centralnego. Prezesi odpowiedzieli na korespondencję prezesa NBP Adama Glapińskiego, który wyraził obawy co do niezależności polskiego banku centralnego. "Magyar Nemzeti Bank wspiera i stoi po stronie prezesa Narodowego Banku Polskiego i odrzuca wszelkie ataki na niezależność banku centralnego" - czytamy w liście prezesa węgierskiego banku.

Szef węgierskiego banku centralnego do Glapińskiego: MNB wspiera i stoi po stronie prezesa NBP

Szef węgierskiego banku centralnego do Glapińskiego: MNB wspiera i stoi po stronie prezesa NBP

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

32-letni Zdzisław Antoni Kurski, najstarszy syn Jacka Kurskiego, został zatrudniony w Lotos Upstream, w grupie Orlen - podała "Rzeczpospolita". Dodała, że syn byłego szefa TVP to absolwent turystyki po AWF, a jego rola w Lotosie Upstream to młodszy specjalista, przy czym w strukturze korporacyjnej ma podlegać samemu prezesowi Markowi Woszczykowi.

Media: syn Jacka Kurskiego w paliwowej spółce

Media: syn Jacka Kurskiego w paliwowej spółce

Autor:
kris/ams
Źródło:
"Rzeczpospolita", TVN24 Biznes

Konsekwencje finansowe pełnego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej dla obecnego wieloletniego budżetu Unii Europejskiej wyniosą od około 130 do 190 miliardów euro - szacują w raporcie eksperci z Instytutu Gospodarki Niemieckiej (Institut der deutschen Wirtschaft, IW). Cały budżet Unii Europejskiej na lata 2021–2027 wynosi około 1,1 biliona euro.

Tyle będzie kosztować członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej

Tyle będzie kosztować członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej

Autor:
jr/ams
Źródło:
PAP

Unia Europejska szykuje się do wprowadzenia zakazu używania pieców na gaz i węgiel. Porozumienie w tej sprawie osiągnęły kraje członkowskie Unii Europejskiej i Parlament Europejski. Pierwsze przepisy wprowadzające ograniczenia mają wejść w życie już w 2025 roku.

Koniec z piecami na gaz. Ważne terminy

Koniec z piecami na gaz. Ważne terminy

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Błażej Poboży, do niedawna wiceminister spraw wewnętrznych i administracji w rządzie PiS, rozpoczął pracę w Narodowym Banku Polskim. Poboży, który jest też warszawskim radnym, do banku centralnego trafił na początku grudnia. W ostatnich dniach prezydent Andrzej Duda powołał ponadto byłego wiceministra finansów Artura Sobonia na członka zarządu NBP.

Kolejny były wiceminister trafił do NBP

Kolejny były wiceminister trafił do NBP

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wobec Grupy Olx. W jego efekcie spółka może zapłacić karę w wysokości nawet 10 procent obrotu. Zarzuty - tłumaczy UOKiK - dotyczą między innymi "nietransparentnych i wprowadzających w błąd określeń przyjętych w systemie zamieszczania opinii". Grupa Olx podkreśliła, że "prowadzi działalność zgodnie z przepisami prawa, obowiązującymi regulacjami i najwyższymi międzynarodowymi standardami biznesowymi i każdorazowo współpracuje z organami kontroli".

Popularna platforma sprzedażowa z dwoma zarzutami. Spółce grozi wysoka kara

Popularna platforma sprzedażowa z dwoma zarzutami. Spółce grozi wysoka kara

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Przesunie się próg zarobków, do którego trzeba płacić ZUS - zwraca uwagę w poniedziałek dziennik "Rzeczpospolita". Wszystko przez wzrost prognozowanego na 2024 rok przeciętnego wynagrodzenia. Większe składki mają zapłacić także przedsiębiorcy.

Tak mają wzrosnąć składki na ZUS

Tak mają wzrosnąć składki na ZUS

Autor:
mp/dap
Źródło:
"Rzeczpospolita", tvn24.pl

Narodowy Bank Polski może zakończyć rok 2023 rekordową, sięgającą nawet 20 miliardów złotych stratą. Tymczasem rząd Prawa i Sprawiedliwości zakładał, że bank centralny zanotuje zysk i z tego tytułu do państwowej kasy trafi 6 miliardów złotych. Jeśli NBP będzie na minusie, żadne pieniądze z banku centralnego do budżetu nie popłyną, co nie jest dobrą informacją dla przyszłego rządu Donalda Tuska.

Miały być miliardy do budżetu, może być rekordowa strata

Miały być miliardy do budżetu, może być rekordowa strata

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Zerowa stawka VAT na niektóre produkty żywnościowe ma obowiązywać do końca marca 2024 roku. Oznacza to, że w pierwszym kwartale przyszłego roku dochody budżetu państwa z tytułu podatku VAT mogą być mniejsze o około 2,7 miliarda złotych - tak wynika z rządowych szacunków dołączonych do wydanego w weekend rozporządzenia.

Jedna z ostatnich decyzji rządu PiS. Podano koszt

Jedna z ostatnich decyzji rządu PiS. Podano koszt

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

19 milionów Chińczyków w ubiegłym roku zrezygnowało z państwowego systemu ubezpieczeń zdrowotnych - poinformował brytyjski dziennik "Financial Times". Jak wyjaśniono, urzędnicy państwowi i analitycy opieki zdrowotnej przypisują skokowy wzrost liczby rezygnacji, rosnącym składkom i współpłatnościom, ograniczonemu zasięgowi i spadającym dochodom gospodarstw domowych.

Milionów Chińczyków nie stać na ubezpieczenie zdrowotne

Milionów Chińczyków nie stać na ubezpieczenie zdrowotne

Autor:
jr/ams
Źródło:
PAP

We Włoszech państwo nigdy nie zbuduje nowych elektrowni jądrowych - oświadczył minister środowiska i bezpieczeństwa energetycznego Gilberto Pichetto Fratin. Zaznaczył, że możliwa jest budowa małych reaktorów przez firmy.

"Nie zbudujemy nigdy nowych elektrowni nuklearnych"

"Nie zbudujemy nigdy nowych elektrowni nuklearnych"

Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP

PKP Intercity poinformowało o uruchomieniu sprzedaży biletów na pociąg z Warszawy do Monachium przez Wiedeń i Salzburg. Choć połączenie zainaugurowano w sobotę, to wcześniej nie było możliwości zakupu biletu na to połączenie na stronie polskiej spółki. PKP Intercity winą obarczało austriackiego operatora.

Pierwsze takie połączenie od 30 lat i zamieszanie na kolei. "Zakup biletów jest już możliwy"

Pierwsze takie połączenie od 30 lat i zamieszanie na kolei. "Zakup biletów jest już możliwy"

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

W tym tygodniu uwaga krajowego rynku skupi się na expose i głosowaniu nad wotum zaufania w Sejmie dla nowego premiera. Inwestorzy poznają też szczegóły inflacji za listopad i dane o bilansie płatniczym. Kluczowe dla rynków finansowych będą decyzje największych banków centralnych.

Wybór premiera, inflacja i decyzje banków centralnych. Taki będzie tydzień w gospodarce

Wybór premiera, inflacja i decyzje banków centralnych. Taki będzie tydzień w gospodarce

Autor:
mp
Źródło:
PAP

W niedzielę 10 grudnia w Argentynie dojdzie do zaprzysiężenia nowego prezydenta - Javiera Mileia. Czeka go trudne wyzwanie, bo kraj jest pogrążony w głębokim kryzysie, zarówno gospodarczym jak i społecznym. Za sytuację w państwie przepraszał w sobotę ustępujący prezydent Alberto Fernandez, który w pożegnalnym wideo wyrażał "głęboki ból z powodu sytuacji, tych rodaków którzy nadal żyją w najgłębszym ubóstwie i których losu nie zdołałem polepszyć".

Argentyna w obliczu zmiany władzy. Gigantyczna inflacja wyzwaniem dla nowego prezydenta

Argentyna w obliczu zmiany władzy. Gigantyczna inflacja wyzwaniem dla nowego prezydenta

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

W wtorek, 12 grudnia, od godziny 10 do 14 zamknięty będzie tunel w ciągu zakopianki - odbędą się tam ćwiczenia służb ratowniczych. Ruch samochodowy będzie poprowadzony objazdem przez Mszanę Dolną – informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

We wtorek tunel na zakopiance będzie zamknięty. Stara trasa również nieprzejezdna

We wtorek tunel na zakopiance będzie zamknięty. Stara trasa również nieprzejezdna

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

Pierwsza grupa uczniów na ferie zimowe w 2024 roku uda się już 15 stycznia. Termin dotyczy województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Kolejne daty początku ferii to 22 i 29 stycznia oraz 12 lutego.

Ferie zimowe coraz bliżej. Cztery terminy

Ferie zimowe coraz bliżej. Cztery terminy

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Osoby, które w tym roku z zakupem choinki zamierzają czekać do Wigilii Bożego Narodzenia, mogą być zaskoczone. To efekt nowych przepisów, zgodnie z którymi 24 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu, co obejmuje też punkty zajmujące się sprzedażą choinek. Jednocześnie w ustawie są zapisane pewne wyjątki.

Zmiany w zakazie handlu. Czy w Wigilię kupimy choinkę?

Zmiany w zakazie handlu. Czy w Wigilię kupimy choinkę?

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Tak zwane płatności odroczone pojawiły się na polskim rynku w 2016 roku. Od tamtej pory stały się bardzo popularną usługą, na tyle, że przy okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia planuje skorzystać z niej aż jedna trzecia Polaków - wynika z raportu Comfino "Płatności ratalne i odroczone w Polsce 2023/24".

Świąteczne wydatki na raty. Aż jedna trzecia Polaków chce zapłacić za zakupy później

Świąteczne wydatki na raty. Aż jedna trzecia Polaków chce zapłacić za zakupy później

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W piątek Unia Europejska osiągnęła porozumienie w sprawie przepisów regulujących wykorzystanie sztucznej inteligencji, w tym wykorzystania sztucznej inteligencji przez rządy w nadzorze biometrycznym oraz sposobu regulowania systemów sztucznej inteligencji, takich jak ChatGPT.

Plan Unii Europejskiej na sztuczną inteligencję. Jest ważny akt prawny

Plan Unii Europejskiej na sztuczną inteligencję. Jest ważny akt prawny

Autor:
JW/ams
Źródło:
Reuters

Do Serbii popłynął gaz z Azerbejdżanu, w ceremonii uruchomienia przesyłu surowca uczestniczyli w niedzielę prezydenci Serbii, Azerbejdżanu, Bułgarii i przedstawiciel Unii Europejskiej. Belgrad, dotąd uzależniony od gazu rosyjskiego, stawia na zdywersyfikowanie źródeł dostaw.

Serbia uniezależni się od Rosji. Dzięki Azerbejdżanowi

Serbia uniezależni się od Rosji. Dzięki Azerbejdżanowi

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP