"Rząd traktuje nas jak Reksiów przybijających te swoje pieczątki". Jest apel o podniesienie opłat

Źródło:
TVN24 Biznes
Ile zapłacimy za przygotowanie roweru do sezonu?
Ile zapłacimy za przygotowanie roweru do sezonu?TVN24
wideo 2/7
Ile zapłacimy za przygotowanie roweru do sezonu?TVN24

Stacje kontroli pojazdów apelują do premiera o podniesienie opłat za badania techniczne. Opłaty zostały ustalone ponad 18 lat temu i do dziś nie zostały zmienione nawet o 1 złoty - podkreślił Związek Pracodawców Stacji Kontroli Pojazdów. Jak wskazano, stacje kontroli pojazdów dopłacają do każdego badania technicznego samochodu osobowego 5,15 złotego. "Jest to więc działalność deficytowa" - zauważyli przedsiębiorcy. Jak podano problem dotyczy blisko 100 tys. osób.

Przedsiębiorcy i pracodawcy stacji kontroli pojazdów zapowiadają kolejny protest. "W drugiej połowie kwietnia br. kolejne środowiska przedsiębiorców planują manifestowanie swojego niezadowolenia z polityki rządu, a ściślej z postawy Ministerstwa Infrastruktury. Opłaty za badania techniczne pojazdów, które odbywają się zazwyczaj raz w roku zostały ustalone ponad 18 lat temu i do dziś nie zostały zmienione nawet o 1 złoty" - zwrócił uwagę Związek Pracodawców Stacji Kontroli Pojazdów.

W ocenie przedsiębiorców z tej branży "ogromny wzrost kosztów działalności i szalejąca inflacja spychają stacje kontroli pojazdów i ich właścicieli na skraj upadłości".

"Rząd jest głuchy na jakiekolwiek argumenty bo trwa kampania wyborcza. Lichwiarskie opłaty niszczą polskich przedsiębiorców, którzy w latach transformacji pomogli polskiemu państwu dokonać technicznego i cywilizacyjnego postępu w sferze technicznego bezpieczeństwa w ruchu drogowym i dołączyć do krajów Zachodu. Dziś wegetują na skraju upadłości" - czytamy w komunikacie. Jak podano, problem dotyczy - łącznie z otoczeniem towarzyszącym tej działalności - blisko 100 tys. osób.

Apel do premiera Morawieckiego

Przedsiębiorcy i pracodawcy stacji kontroli pojazdów zwrócili się do premiera Mateusza Morawieckiego, "z uprzejmą prośbą i gorącym apelem o poważne potraktowanie problemów polskich stacji kontroli pojazdów, które funkcjonują na skraju upadłości i walczą o przetrwanie na rynku".

W apelu zaznaczono, że mimo iż art. 84a ustawy Prawo o ruchu drogowym daje ministrowi infrastruktury podstawę do aktualizacji opłat za kontrolę stanu technicznego pojazdów w oparciu o koszty ich przeprowadzania, "nic w tej materii nie zostało uczynione przez kolejne rządy, w tym wszystkie rządy z udziałem Prawa i Sprawiedliwości, a szczególnie w ostatnich latach wysokiej inflacji".

Przedsiębiorcy podkreślili, że w ciągu ostatnich 18 lat "diametralnie zmieniły się realia gospodarcze, znacznie wrosły koszty działalności". Jak podano, koszty działalności (płace, ZUS, ceny mediów energetycznych, opłaty serwisowe, podatki, koszty utrzymania infrastruktury technicznej) w okresie od października 2004 roku do grudnia 2022 roku "wzrosły o ponad 50,87 proc. i nadal rosną".

"Realna wartość opłaty za badanie techniczne samochodu osobowego po odliczeniu podatku VAT (23 proc.), wskaźnika inflacji 55,60 proc. (w okresie od października 2004 roku do grudnia 2022 roku - red.) oraz wzrostu kosztów o około 50,87 proc. ma wartość ujemną, która wynosi: -5,15 PLN. Tyle SKP dopłaca do każdego badania technicznego samochodu osobowego. Jest to więc działalność deficytowa" - czytamy w apelu.

W piśmie skierowanym do premiera Morawieckiego przedsiębiorcy ostrzegają, że mogą przestać wykonywać badania techniczne pojazdów. "Zamierzamy ogłosić kolejną akcję protestacyjną, a potem przestaniemy wykonywać badania techniczne pojazdów, za które otrzymujemy lichwiarską opłatę! Może wtedy rząd zacznie z nami rozmawiać poważnie i przestanie nas traktować jak 'Reksiów przybijających te swoje pieczątki...'" - dodano.

Koszty badania technicznego pojazdu

Koszty wykonania badania technicznego wynoszą: 98 zł - samochód osobowy, 162 zł - pojazdy zasilane gazem, 62 zł - motocykl, 153 zł - samochód ciężarowy. Do tego trzeba doliczyć opłatę ewidencyjną w wysokości 1 zł, która jest pobierana, jeżeli badanie jest zakończone wpisem do dowodu rejestracyjnego.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sejm w czwartek przyjął poprawki Senatu do ustawy w sprawie osłon dla odbiorców energii, w tym tę o czasowym zwolnieniu gospodarstw domowych z opłaty mocowej. Nowe przepisy wprowadzają między innymi bon energetyczny dla gospodarstw o niższych dochodach, a także na drugie półrocze - cenę maksymalną za energię elektryczną.

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Źródło:
PAP

Blue City, spółka zarządzająca centrum handlowym przy Alejach Jerozolimskich 179 w Warszawie, złożyła w sądzie wniosek o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego z powodu braku porozumienia z bankami na przedłużenie finansowania - poinformowało w czwartek Blue City.

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Źródło:
PAP

Liczba osób zarabiających powyżej 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie wzrosła w Polsce w 2022 roku do 1,5 miliona - wynika z raportu firmy KPMG. O jedną dziesiątą zmalała natomiast grupa dysponujących majątkiem powyżej 1 miliona dolarów netto.

Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych

Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Prezydent Władimir Putin podpisał w czwartek dekret, na mocy którego możliwe będzie przejmowanie amerykańskiego majątku w Rosji w odwecie za zajmowanie przez władze USA zamrożonych rosyjskich aktywów w Stanach Zjednoczonych.

Rosja będzie przejmować amerykański majątek. Dekret Putina

Rosja będzie przejmować amerykański majątek. Dekret Putina

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju jedną serię leku Corhydron 25. Jak poinformował GIF, seria "nie spełnia ustalonych dla niej wymagań jakościowych".

Seria leku wstrzymana w obrocie. "Nie spełnia wymagań"

Seria leku wstrzymana w obrocie. "Nie spełnia wymagań"

Źródło:
GIF

Czeka nas wysoka waloryzacja kapitału emerytalnego. Ma wynieść 14,9 procent. Zebrane w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych środki mają wpływ na wysokość przyszłych świadczeń.

Mocna podwyżka przyszłych emerytur

Mocna podwyżka przyszłych emerytur

Źródło:
tvn24.pl

"W odpowiedzi na decyzję Aten, które ogłosiły wyznaczenie parków morskich na Morzu Egejskim, Turcja również wyznaczy swoje parki w regionie" - pisze w czwartek turecki portal Daily Sabah. Sprawa utworzenia parków morskich to jeden z najnowszych przykładów napięć między obu krajami.

Turcja i Grecja kłócą się o parki morskie

Źródło:
PAP

Komisja Europejska uruchomiła procedurę naruszenia prawa Unii Europejskiej wobec Niemiec, Węgier, Polski i Rumunii za brak terminowej wymiany informacji o dochodach osiąganych przez osoby fizyczne i firmy poprzez korzystanie z platform internetowych.

Bruksela wszczęła procedurę wobec Polski

Bruksela wszczęła procedurę wobec Polski

Źródło:
PAP

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował w czwartek w Sejmie, że kieruje do procedowania do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej wstępny wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Źródło:
PAP

Komisja Europejska nałożyła na koncern spożywczy Mondelez International karę w wysokości 337,5 miliona euro. Właściciel popularnych marek takich jak Milka czy Oreo odpowie za utrudnianie handlu słodyczami, czego skutkiem było sztuczne zawyżanie cen na europejskim rynku. Według KE firma współpracowała w ramach dochodzenia i przyznała się do naruszenia unijnych reguł konkurencji.

Potężna kara dla spożywczego giganta

Potężna kara dla spożywczego giganta

Źródło:
PAP

15 tysięcy złotych netto miesięcznie, premia i zakwaterowanie. To skierowana do Polaków oferta pracy w fabryce Mercedesa, o której napisał "Fakt". Co więcej, nie jest to wcale górna granica stawek.

Oferują 15 tysięcy złotych na rękę. Szukają chętnych w Polsce

Oferują 15 tysięcy złotych na rękę. Szukają chętnych w Polsce

Źródło:
Fakt

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się nowa usługa dla przedsiębiorców - "Firma". Umożliwia między innymi szybkie udostępnienie danych na temat działalności gospodarczej. Dla wszystkich użytkowników będzie dostępna 27 maja.

Nowa usługa dla przedsiębiorców w aplikacji mObywatel

Nowa usługa dla przedsiębiorców w aplikacji mObywatel

Źródło:
PAP

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Joanna Tyrowicz i Ludwik Kotecki z Rady Polityki Pieniężnej zostali wezwani do prokuratury na przesłuchanie w roli świadków. Wezwania dotyczą postępowania w sprawie naruszenia przepisów o ujawnieniu informacji w związku z wykonywaną funkcją.

Członkowie RPP wezwani do prokuratury

Członkowie RPP wezwani do prokuratury

Źródło:
PAP

Popularna wśród polskich turystów wyspa Hvar zmaga się z katastrofą ekologiczną. Jak donoszą chorwackie media, wszystko za sprawą statków wycieczkowych, które "zamieniają najpiękniejsze na świecie plaże w szamba". Branża turystyczna wezwała chorwacki rząd do podjęcia interwencji w tej sprawie.

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Katastrofa ekologiczna na popularnej wśród Polaków wyspie. "Plaże zmienione w szamba"

Źródło:
PAP

Z Orlenu i spółek kontrolowanych przez paliwowego giganta w ostatnich miesiącach zwolniło się lub zostało zwolnionych ponad sto osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością - informuje Business Insider. Na liście są między innymi syn byłego szefa TVP i mąż byłej wicepremier.

Wielkie sprzątanie po Obajtku. Na liście ponad sto osób

Wielkie sprzątanie po Obajtku. Na liście ponad sto osób

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie koalicji rządzącej złożyli wniosek o postawienie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Podpisało się pod nim 185 posłów.

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT. Jest wniosek

Źródło:
tvn24.pl, RM FM

W najbliższych dwóch tygodniach możemy spodziewać się nasilonych cyberataków - ostrzega wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wskazał, że chodzi o dezinformację, ale też ataki na infrastrukturę krytyczną.

Wicepremier alarmuje. "W najbliższych dwóch tygodniach największa aktywność ataków cybernetycznych na Polskę"

Wicepremier alarmuje. "W najbliższych dwóch tygodniach największa aktywność ataków cybernetycznych na Polskę"

Źródło:
PAP

Polski Fundusz Rozwoju wzywa firmy do zwrotu środków, które otrzymały w ramach tarcz antykryzysowych, ale nie ujawnia przyczyn, bo... są tajne. - Państwo stosuje zasadę domniemania winy przedsiębiorcy zamiast zasady domniemania uczciwości - mówi rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz.

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Dostają wezwania do zwrotu pieniędzy. "Zostaliśmy oszukani i skrzywdzeni"

Źródło:
tvn24.pl

Samorządy mogą już teraz zakazać sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Muszą jednak zrobić to z głową - zwrócił uwagę w czwartkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Z takiej możliwości skorzystali radni z Torunia.

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Zakaz może nadejść w każdej chwili. "Jest to już możliwe"

Źródło:
PAP

Orlen mocno traci w czwartek na giełdzie. W środę wieczorem spółka opublikowała wyniki za pierwszy kwartał tego roku. Zysk netto Grupy Orlen za pierwsze trzy miesiące był niższy o 6,7 miliarda złotych w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

Kurs Orlenu mocno w dół

Kurs Orlenu mocno w dół

Źródło:
PAP