Przedsiębiorca, który wydał pieniądze na to, by poszerzać rynki zbytu, może zapłacić mniejszy podatek. To dzięki uldze na ekspansję.
Jak wskazuje Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy inFakt, ulga na ekspansję jest zachętą dla biznesu do rozwoju i zwiększania skali swojej działalności. "Oznacza to, że przedsiębiorcy mogą zwiększać swoje dochody poprzez sprzedaż wyprodukowanych przez siebie rzeczy osobom lub firmom, z którymi nie są w żaden sposób powiązani" - wyjaśnia.
- Ulga jest przeznaczona dla tych, którzy sami tworzą własne produkty i je sprzedają, a nie dla tych, którzy kupują gotowe towary w celu ich dalszej odsprzedaży lub produkują coś na specjalne zamówienie innego przedsiębiorstwa. Maksymalne dodatkowe odliczenie wynosi 1 milion złotych w ciągu roku i przysługuje podatnikom korzystającym ze skali podatkowej, 12 proc. i 32 proc., lub podatku liniowego - tłumaczy Piotr Juszczyk.
Mało znana ulga
Jak wskazuje ekspert, w zeznaniach składanych w zeszłym roku za 2022 r. z ulgi skorzystało tylko nieco ponad 800 podatników.
- Do tej ulgi w Polsce uprawnionych jest dużo więcej podmiotów. Część z nich nie wie o takiej uldze, a część ma obawy do korzystania z niej - uważa Juszczyk.
- Jeśli planują rozwój, warto sprawdzić, czy nie spełniają warunków. Warto też pamiętać o tym, że jeśli podatnik nie skorzystał w zeszłym roku z ulgi, to zawsze ma możliwość dokonania korekty - zauważa doradca podatkowy.
Ulga na ekspansję. Jak ona działa?
Jak wyjaśnia, "dzięki tej uldze, przedsiębiorca może odjąć od swojego podatku dodatkowe koszty". Oznacza to, że jeśli firma wydaje pieniądze, by zwiększyć sprzedaż, to może odliczyć te wydatki dwa razy:
● jako normalny koszt działalności (uzyskania przychodu) ● jako dodatkowe odliczenie.
Odliczeniu podlegają wydatki na rzeczy takie, jak:
● uczestnictwo w targach, ● reklamy, ● strony internetowe, ● przygotowanie opakowań, ● certyfikaty, ● dokumenty potrzebne do sprzedaży produktów.
Jakie są warunki korzystania z ulgi na ekspansję?
Aby skorzystać z ulgi, przedsiębiorca w ciągu 2 lat po tym, jak dokona zakupów, musi wykazać co najmniej jedno z poniższych osiągnięć:
● zwiększenie przychodu ze sprzedaży swoich produktów, ● sprzedaż nowych produktów w danym kraju, ● sprzedaż produktów w kraju, w którym nie były one dostępne.
W ramach tej ulgi odliczenia dokonuje się w zeznaniu podatkowym za rok, w którym zostały poniesione wydatki. Jeśli w danym roku nie ma odpowiedniego dochodu, podatnik może skorzystać z niej przez kolejne 6 lat.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: chayanuphol/Shutterstock