Rozpoczęła się III edycja Kongresu ESG Polska Moc Biznesu 2023

Polska Moc Biznesu

Kongres dostępny do oglądania na żywo prezentuje bogaty program na trzech scenach, w tym na scenie ekologicznej. To wyjątkowa okazja, aby być na bieżąco z najnowszymi trendami i rozwiązaniami w dziedzinie ekologii, społeczeństwa i gospodarki.

Studio E, scena ekologiczna Kongresu, skupia się na kluczowych wyzwaniach związanych z ochroną środowiska, energią odnawialną i zarządzaniem zasobami naturalnymi. Na tej scenie eksperci i liderzy branży omawiają najważniejsze tematy i strategie, które mogą wpłynąć na zrównoważony rozwój Polski. Poruszane są kwestie takie jak cele klimatyczne i ich wpływ na zrównoważony rozwój Polski, redefinicja motoryzacji w kontekście strategii ESG, trendy w zrównoważonym transporcie, rola gospodarki obiegu zamkniętego i wpływ fake newsów na nasze zdrowie i życie społeczne.

Każda sesja, dyskusja i prezentacja na Scenie Ekologicznej przyczynia się do pogłębiania wiedzy i zrozumienia kluczowych kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem. Szczególnie istotne są panele takie jak "Jak cele klimatyczne mogą wspierać zrównoważony rozwój Polski", gdzie omawiane są korzyści i wyzwania związane z transformacją energetyczną i przekształceniem przemysłu. Dyskusje na tematy takie jak wpływ strategii ESG na branżę motoryzacyjną, zrównoważone zakupy usług transportowych czy gospodarka obiegu zamkniętego oferują nowe spojrzenie na to, jak można obniżać zużycie surowców naturalnych i minimalizować wpływ na środowisko.

Scena Społeczna: Work-life balance, zdrowie publiczne i samorządy

Scena społeczną jest okazją do śledzenia na żywo intensywnych debat i dyskusji na tematy związane z odpowiedzialnością społeczną. W centrum tych rozmów znajdują się zagadnienia równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, zdrowia publicznego, roli samorządów oraz integracji społecznej i ekonomicznej. To właśnie tutaj eksperci i liderzy branży oferują wielowymiarowe spojrzenie na te ważne kwestie, kreując przestrzeń dla refleksji i wymiany doświadczeń.

Jednym z głównych tematów jest kwestia równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, znaczenie aktywności fizycznej, wyzwania branży farmaceutycznej i medycznej, a także rola "małych ojczyzn" i lokalnego kapitału. Debata ta wchodzi w głąb problemów społecznej odpowiedzialności i nierówności płci, stawiając pytania o to, jak budować siłę lokalnych społeczności i wykorzystywać ich potencjał dla dobra ogółu.

Poruszane są tu tematy od politycznego panelu o roli samorządów w rozwoju społeczno-gospodarczym regionów, przez wyzwania współczesnej medycyny, aż po różnorodność w miejscu pracy i społeczną odpowiedzialność biznesu. Każdy z tych punktów programu wnosi coś wartościowego do rozmowy o zdrowiu publicznym i integracji społecznej, dając uczestnikom szansę na głębokie zrozumienie tych kompleksowych zagadnień.

Sesje takie jak "Sport i work-life balance – trendy i oczekiwania społeczne", "Fake newsy medyczne – nowa choroba cywilizacyjna?", czy "Sztuka przekazu – współczesny film, współczesny twórca" oferują świeże perspektywy na codzienne wybory i wyzwania, przed którymi stoją współczesne społeczeństwa. Ważnym aspektem jest również rozmowa o wpływie fałszywych informacji na zdrowie publiczne, co pokazuje, jak ważna jest edukacja i świadomość w dzisiejszym zinformatyzowanym świecie.

Wpływ biznesu na finansowanie zrównoważonego rozwoju

Kongres ESG Polska Moc Biznesu - scena G jak Gospodarka - to scena, które zanurza się w współczesnych wyzwaniach i szansach stojących przed biznesem w kontekście zrównoważonego rozwoju. 

Podczas tej edycji kongresu, uczestnicy mają wyjątkową okazję do zgłębienia tajników budowania organizacji XXI wieku. W dobie dynamicznie zmieniających się rynków i rosnącego znaczenia aspektów środowiskowych, społecznych oraz zarządzania (ESG), eksperci dzielą się wiedzą o strategiach, które pozwalają firmom nie tylko przetrwać, ale i rozkwitać. Omawiane są metody, dzięki którym przedsiębiorstwa stają się bardziej elastyczne, adaptując się do ciągle zmieniającej rzeczywistości rynkowej i zwiększają swoją odporność na przyszłe wyzwania.

Nie mniej ważna jest dyskusja na temat finansowania zrównoważonego rozwoju. W świetle rosnących wymagań regulacyjnych i ekologicznych, firmy poszukują nowych źródeł finansowania swoich projektów. Kongres rzuca światło na najnowsze instrumenty finansowe i metody przyciągania inwestorów, które są kluczowe dla promowania trwałego rozwoju i innowacyjności. 

Równie istotne jest rozważanie roli polskich firm w kontekście "local content" - ich efektywności działania zarówno na lokalnych, jak i międzynarodowych rynkach. Sesja ta bada, w jaki sposób polskie przedsiębiorstwa mogą rozwijać się i inwestować, znajdując równowagę między lokalnymi potrzebami a globalnymi aspiracjami, a także jak mogą one skutecznie uczestniczyć w ważnych dla kraju projektach inwestycyjnych.

Kulminacyjnym punktem kongresu jest panel dotyczący liderów biznesu w dobie ESG. Tutaj rozważane są kluczowe cechy i strategie, które są niezbędne dla liderów w kierowaniu firmami w kierunku zrównoważonego rozwoju. Dyskusja koncentruje się na tym, jak ważne jest świadome i odpowiedzialne przywództwo w kontekście współczesnych wyzwań środowiskowych i społecznych.

Gala Polskiej Mocy Biznesu, będąca kulminacją III edycji Kongresu Polska Moc Biznesu

W tym wyjątkowym wydarzeniu, które stanowi hołd dla odpowiedzialnego i zrównoważonego biznesu, odbywa się wręczenie nagród w konkursie "DNA – Bo pomaganie mamy w genach". Gala jest wyrazem uznania dla tych, którzy swoją działalnością przyczyniają się do rozwoju zrównoważonego i uczciwego biznesu w Polsce, realizując idee ESG (Environmental, Social, and Governance).

Konkurs "DNA – Bo pomaganie mamy w genach" to inicjatywa skierowana do przedsiębiorców oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy przez swoje działania wpływają na pozytywne zmiany w społeczeństwie i środowisku. Wyróżnienia przyznawane są w trzech kategoriach, które odzwierciedlają główne tematy Kongresu: Działania Ekologiczne, Pomoc Społeczna oraz Uczciwe Zarządzanie. Każda z tych kategorii podkreśla różne aspekty społecznej odpowiedzialności biznesu, od działań na rzecz ochrony środowiska, przez wsparcie społeczne, po etyczne podejście do zarządzania.

Jury, składające się z doświadczonych ekspertów, miało trudne zadanie wyłonienia trójki finalistów w każdej kategorii, co świadczy o wysokim poziomie zgłoszeń i zaangażowaniu uczestników w propagowanie wartości ESG. Ponadto, w procesie wyboru laureatów swój głos mogli oddać również internauci, co dodatkowo podkreśla społeczny wymiar tego przedsięwzięcia.

Gala i wręczenie nagród w konkursie "DNA – Bo pomaganie mamy w genach" to nie tylko moment uznania dla wyjątkowych osiągnięć, ale również inspiracja i zachęta dla innych, aby włączyli się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i uczciwego biznesu. Jest to wydarzenie celebrujące ideę, że odpowiedzialność społeczna i dbałość o środowisko są integralną częścią nowoczesnego biznesu, a pomoc i zaangażowanie społeczne stanowią ważny element DNA każdej prężnie działającej firmy i organizacji.

Więcej informacji o agendzie i prelegentach znajduje się na stronie https://polskamocbiznesu.pl/agenda 

Źródło zdjęcia głównego: Polska Moc Biznesu

Pozostałe wiadomości

W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich taksówkarzy z zagranicy. Według Uber Polska nowe przepisy pogłębią deficyt pracowników. "W największych miastach z rynku zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent kierowców wykonujących prawie 50 procent przejazdów taxi na aplikację" - poinformowała w odpowiedzi przesłanej TVN24 Iwona Kruk, rzeczniczka prasowa Uber Polska. Przytoczyła też raport, z którego wynika, że ceny przejazdów mogą wzrosnąć o połowę.

Tę branżę może czekać exodus. "Zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent kierowców"

Tę branżę może czekać exodus. "Zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent kierowców"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko spółce Jura Poland oraz właścicielom sklepów RTV Euro AGD, Media Markt i Media Expert - podał UOKiK w komunikacie. Dodał, że pojawiło się podejrzenie, iż ceny ekspresów Jura mogły być ustalane w wyniku zmowy.

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko wielkim sieciom

Źródło:
PAP

Ile włożyć do koperty z okazji pierwszej komunii świętej? To pytanie pojawia się wśród Polaków od lat na przełomie kwietnia i maja, kiedy młodzi członkowie ich rodzin przystępują do wspomnianego sakramentu. Odpowiedź brzmi: "to zależy", między innymi od tego, jaki jest stopień naszego pokrewieństwa z dzieckiem. Rodzice, chrzestni, dziadkowie czy wujkowie - w każdym z tych przypadków kwoty mogą być nieco inne.

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Źródło:
tvn24.pl

Szykują się podwyżki rachunków za prąd i gaz. Ze wstępnych szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że wzrosty mogą sięgnąć 29 procent za energię elektryczną i 15 procent w przypadku błękitnego paliwa. Częściowo złagodzić ma to bon energetyczny.

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

O ile wzrosną rachunki? Szacunki ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

W Urzędzie Morskim w Szczecinie podpisano umowę na przygotowanie studium wykonalności i raportu środowiskowego dla wschodniego toru podejściowego do portu w Świnoujściu. Wartość umowy wynosi blisko 10 milionów złotych. Powstanie toru jest kluczowe dla budowy w Świnoujściu terminala obsługującego wielkie kontenerowce.

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Jest ważna decyzja

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Jest ważna decyzja

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów chce opodatkować akcyzą saszetki nikotynowe i dostosować definicję wyrobów nowatorskich do zmian na rynku substytutów wyrobów tytoniowych - dowiadujemy się z uzasadnienia projektu noweli autorstwa MF.

Ministerstwo Finansów planuje opodatkować akcyzą saszetki nikotynowe

Ministerstwo Finansów planuje opodatkować akcyzą saszetki nikotynowe

Źródło:
PAP

Aż 2/3 posiadaczy postrzega koty i psy jako członków rodziny. Nic dziwnego więc, że wydają na nie dużo pieniędzy. Coraz więcej także na ubezpieczenia, chociaż świadomość, że istnieją takie oferty, rośnie bardzo powoli.

Można uniknąć znacznych kosztów. "Taka możliwość nawet nie przyszła im do głowy"

Można uniknąć znacznych kosztów. "Taka możliwość nawet nie przyszła im do głowy"

Źródło:
tvn24.pl

Internetowi oszuści podszywają się pod organizatorów loterii Blikomania - wskazał CERT Orange Polska. Wyjaśnił, że fałszywa grafika z logo Blika zamieszczona w mediach społecznościowych odsyła na stronę, która ma skłonić do wpłacenia pieniędzy w zamian za bonus.

Orange ostrzega przed fałszywym Blikiem

Orange ostrzega przed fałszywym Blikiem

Źródło:
PAP

- Nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne. Samo Lotnisko Chopina nie zapewni nam możliwości przewozowych po 2035 roku - ocenił w rozmowie z TVN24 Maciej Lasek, pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej zapewnił, że projekt CPK jest kontynuowany, ale jest "optymalizowany, zgodnie z zaleceniami audytu". Lasek mówił też o przyszłości lotnisk w Modlinie oraz Radomiu.

Lasek: nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne

Lasek: nowe lotnisko centralne jest nam potrzebne

Źródło:
tvn24.pl

Przedsiębiorcy mają jeszcze dwa tygodnie na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 20 maja upływa jednocześnie termin na uiszczenie ewentualnej niedopłaty.

Ważny termin dla przedsiębiorców

Ważny termin dla przedsiębiorców

Źródło:
tvn24.pl

Jak wynika z danych opublikowanych przez Eurostat, w 2023 roku 7,1 procent obywateli Unii Europejskiej pracowało tygodniowo 49 godzin lub więcej.

Praca powyżej 49 godzin tygodniowo. Jak wypada Polska

Praca powyżej 49 godzin tygodniowo. Jak wypada Polska

Źródło:
tvn24.pl

Prezes PERN Mirosław Skowron 2 maja złożył rezygnację - podała spółka w komunikacie. Nie wskazała jednak powodów rezygnacji. PERN to operator sieci rurociągów i magazynów ropy naftowej i paliw.

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Źródło:
PAP

Liczba bezpośrednich inwestycji zagranicznych w całej Europie spadła w minionym roku o 4 procent w porównaniu z danymi z 2022 roku - wynika z raportu EY "Atrakcyjność inwestycyjna Europy 2024". Jednocześnie Polska była jednym z krajów, które skorzystały na zmianie sytuacji gospodarczej, a liczba projektów produkcyjnych wzrosła w naszym kraju o 17 procent.

"Polska jest jednym z głównych beneficjentów". Raport o inwestycjach

"Polska jest jednym z głównych beneficjentów". Raport o inwestycjach

Źródło:
EY, tvn24.pl

Irlandia, Szwajcaria i Norwegia to kraje, które znalazły się w czołówce najnowszego Wskaźnika Bogactwa Narodów opracowanego przez Warsaw Enterprise Institute. Poza podium wypadły natomiast Stany Zjednoczone, a Polska utrzymała pozycję z ubiegłego roku. Jak wynika z zestawienia mamy całkiem spory dystans do pokonania do Wielkiej Brytanii. Jak deklarował premier Donald Tusk "za pięć lat mamy być zamożniejsi od Brytyjczyków".

Oto ranking najbogatszych narodów. Jak wypada Polska?

Oto ranking najbogatszych narodów. Jak wypada Polska?

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent podpisał ustawę o wakacjach kredytowych w 2024 roku - podała Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

Jest decyzja prezydenta w sprawie wakacji kredytowych

Jest decyzja prezydenta w sprawie wakacji kredytowych

Źródło:
PAP

Gazprom poinformował, że w 2023 roku odnotował pierwszą roczną stratę od ponad 20 lat - na poziomie 6,9 miliarda dolarów. Gazowy gigant odczuł gwałtowny spadek sprzedaży do Europy, która mocno ograniczyła import surowca w następstwie napaści Rosji na Ukrainę. 

Kłopoty rosyjskiego giganta. "Ogromne tąpnięcie"

Kłopoty rosyjskiego giganta. "Ogromne tąpnięcie"

Źródło:
CNN

W 2025 roku czeka nas najprawdopodobniej jedna podwyżka płacy minimalnej - wynika ze wstępnych wyliczeń Łukasza Kozłowskiego, głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich. Najniższa krajowa wzrośnie o co najmniej 200 złotych brutto. Jest jednak możliwość, że podwyżka będzie większa.

Płaca minimalna w górę. Dwie kwoty na stole

Płaca minimalna w górę. Dwie kwoty na stole

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Były prezes Orlenu i kandydat w wyborach europejskich Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych nagranie wideo z Bachorza w gminie Dynów. - To nie jest Budapeszt - mówił, nawiązując do doniesień o swoim pobycie na Węgrzech.

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Źródło:
tvn24.pl

Kilka spółek Skarbu Państwa przygotowuje zawiadomienia do prokuratury dotyczące na przykład nietrafionych transakcji - poinformował Robert Kropiwnicki, wiceminister aktywów państwowych.

Spółki będą skarżyć się na byłe zarządy. "Kilka zawiadomień"

Spółki będą skarżyć się na byłe zarządy. "Kilka zawiadomień"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace nad możliwością wdrożenia Ogólnopolskiego Biletu Zintegrowanego, czyli systemu łączącego różne rodzaje transportu publicznego. Nowe rozwiązanie ma ułatwić podróże pociągiem, tramwajami, a także autobusami miejskimi.

Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Badają, czy to się uda

Jeden bilet na kolej, tramwaje i autobusy. Badają, czy to się uda

Źródło:
PAP

Jednym z najważniejszych wydarzeń gospodarczych tego tygodnia będzie ogłoszenie decyzji w sprawie stóp procentowych w Polsce, ale też między innymi w Wielkiej Brytanii. W tym tygodniu możemy spodziewać się również rekonstrukcji rządu, a także nowych informacji dotyczących ratingu Polski. Oto kalendarz najbardziej istotnych wydarzeń najbliższych dni.

Stopy w Polsce i na świecie, rekonstrukcja rządu i ratingi. Tym będzie żyła gospodarka

Stopy w Polsce i na świecie, rekonstrukcja rządu i ratingi. Tym będzie żyła gospodarka

Źródło:
PAP