Leasing aut po nowemu. "Absurdalna propozycja"

[object Object]
Sprzedaż aut na prąd w Polsce. "Ewolucja a nie rewolucja"TVN Turbo
wideo 2/6

Ministerstwo Finansów planuje zmiany dotyczące odliczania wydatków na samochody służbowe. Choć to dopiero zapowiedź reformy, propozycje nie podobają się przedsiębiorcom. Ich zdaniem, na nowych zasadach leasing samochodów osobowych stanie się nieopłacalny.

Zapowiedź Ministerstwa Finansów dotycząca zmian w podatkach budzi wśród przedsiębiorców mieszane uczucia. Z jednej strony firmom przypadła do gustu propozycja obniżenia podatku CIT (podatek dochodowy od osób prawnych) dla małych i średnich przedsiębiorstw czy ukrócenia biurokracji w rozliczeniach z fiskusem. Z drugiej – zaniepokoiły plany zmian dotyczące leasingu samochodów osobowych.

Leasing na nowych zasadach

Proponowane zmiany rzeczywiście są istotne. Dziś jest tak, że przedsiębiorcy korzystający z leasingu mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszelkie opłaty związane z leasingiem – przede wszystkim raty i odsetki.

Mają prawo odliczyć też od przychodu koszty użytkowania samochodu, a więc wydatki poniesione na zakup paliwa czy naprawę auta. Samochód w tym przypadku może być wykorzystywany do celów mieszanych, a więc zarówno służbowo, jak i prywatnie.

Z kolei, w wypadku zakupu samochodu na własność, właściciel pojazdu może skorzystać z tzw. odpisów amortyzacyjnych - poprzez odpisy można rozliczyć w kosztach uzyskania przychodów wydatki na nabycie samochodu. W tym przypadku obowiązuje limit - do 20 tys. euro. Resort finansów proponuje jego podniesienie.

- Zamierzamy podwyższyć z 20 tys. euro do 150 tys. złotych limit wartości samochodu osobowego, do którego odpisy amortyzacyjne są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Dodatkowo chcemy zrównać limit odpisów amortyzacyjnych samochodów osobowych z kosztami ich leasingu operacyjnego – mówiła w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" minister finansów Teresa Czerwińska.

Co oznaczają te zmiany? Właściciel pojazdu będzie mógł odliczyć wydatki na zakup samochodu maksymalnie do 150 tys. złotych. Ale już nie będzie możliwe rozliczenie całości wydatków poniesionych np. na paliwo czy serwisowanie samochodu (będzie można rozliczyć połowę tych wydatków). Do kosztów uzyskania przychodu będzie można zaliczyć połowę wydatków związanych z leasingiem (raty i odsetki).

Dobra i zła wiadomość

Podniesienie limitu odpisów amortyzacyjnych to generalnie dobra wiadomość. Związek Polskiego Leasingu przypomina, że jego obecny poziom został ustalony w 2002 roku i od tamtej pory nie był zwiększany.

Ale już plany ustanowienia na takim samym poziomie limitu kosztów leasingu operacyjnego w rozliczeniach podatnika nie podoba się przedsiębiorcom. Pracodawcy RP przypominają, że dzisiaj takie ograniczenie nie obowiązuje.

Stanowisko przedsiębiorców

"Ponadto, w odniesieniu do samochodów wykorzystywanych do celów mieszanych (nie tylko służbowych) resort planuje ograniczyć do 50 proc. zarówno limit odpisów amortyzacyjnych, jak i wydatków ponoszonych w związku z eksploatacją pojazdu. W praktyce wprowadzenie takich zmian będzie dla wielu przedsiębiorców oznaczało wzrost obciążeń publicznoprawnych" – czytamy w opinii Pracodawców RP do zaproponowanych zmian.

W podobnym tonie wypowiadają się eksperci Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

"Ustawodawca planuje zrównać podatkowe skutki wzięcia samochodu w leasing ze skutkami zakupu nowego samochodu, poprzez ustanowienie górnego limitu 150 tysięcy złotych dla obu przypadków, przy jednoczesnym ograniczeniu możliwości zaliczania w koszty rat i odpisów do 50 proc. wartości samochodu w przypadku, w którym auto wykorzystywane jest nie tylko do celów służbowych. Tym samym, w istotny sposób stracą nie tylko leasingobiorcy, którzy nie będą mogli wliczyć w koszty całości rat leasingowych, ale także osoby, które planują zakupić na własność auto o wartości nieprzekraczającej ok. 170 tysięcy złotych i wykorzystywać je nie tylko do celów służbowych" - brzmi stanowisko Związku.

Organizacja wylicza, że do tej pory, przy zakupie auta za 150 tys. złotych, przedsiębiorcy mogli zaliczyć koszty odpisów amortyzacyjnych do kwoty ok. 86 tysięcy złotych. Jeśli pomysł Ministerstwa Finansów wejdzie w życie w zaproponowanym kształcie – firmy skorzystają z odpisów do kwoty 75 tys. złotych. W przypadku leasingu dziś firma może w koszty wliczyć wszystkie raty, po zmianach ta możliwość będzie ograniczona do kwoty 75 tys. złotych.

Zdaniem ZPP, propozycja resortu finansów premiuje zakup na własność aut do wartości 300 tys. złotych. "W ich przypadku, przedsiębiorca kupujący samochód może liczyć na wliczenie w koszty odpisów amortyzacyjnych do kwoty 150 tys. zł, czyli niemal dwukrotnie więcej, niż w tej chwili" - wylicza organizacja i dodaje: "uważamy, że przedstawiona propozycja jest całkowicie absurdalna. Można ją wręcz nazwać sabotowaniem dobrze prosperującej i dynamicznie rozwijającej się branży. Nie istnieją żadne racjonalne argumenty uzasadniające wprowadzenie proponowanych przez Ministerstwo Finansów rozwiązań".

Co na to branża?

Nieco łagodniej o proponowanych zmianach wypowiadają się przedstawiciele Związku Polskiego Leasingu, czyli organizacji, która reprezentuje ok. 90 proc. rynku leasingu w Polsce. Zdaniem dyrektora generalnego Związku Polskiego Leasingu Andrzeja Sugajskiego, dyskusja jest przedwczesna, dopóki nie poznamy szczegółowych zapisów w projekcie ustawy.

- Z pewnością jednak potencjalne wprowadzenie takiego dodatkowego ograniczenia (kosztów uzyskania przychodu z tytułu korzystania z samochodów osobowych do 50 proc. ponoszonych kosztów) równolegle z awizowanym ograniczeniem kwotowym, w żaden sposób nie wpisuje się w strategię rządu zmierzającą do wsparcia małych i średnich przedsiębiorców – mówi Andrzej Sugajski

Zauważa on, że jeśli nowe przepisy wejdą w życie dotyczyć będą wszystkich - bez względu na to, czy auto firma kupi za gotówkę, na kredyt czy skorzysta z leasingu. Z tej perspektywy, leasing – zdaniem Sugajskiego – nadal pozostanie atrakcyjny dla firm.

Leasing w Polsce

Tymczasem branża leasingowa notuje mocne wzrosty. Z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że przez pierwsze trzy miesiące bieżącego roku rynek urósł o 21,1 proc. (rok do roku). Same transakcje dotyczące samochodów osobowych i dostawczych wzrosły o 23 proc., a udział tych pojazdów w całym rynku to już 46,4 proc.

Aktywa sfinansowane przez firmy leasingowe w pierwszym kwartale 2018 roku Związek Polskiego Leasingu

Branża w pierwszym kwartale bieżącego roku sfinansowała inwestycje o łącznej wartości 18,6 mld złotych. Dobry był też ubiegły rok, kiedy dynamika wzrostu osiągnęła 15,7 proc., a firmy leasingowe sfinansowały inwestycje o łącznej wartości 67,8 mld złotych. Po leasing najczęściej sięgano przy nabyciu samochodów osobowych.

Leasing w Polsce w 2017 roku Związek Polskiego Leasingu

W ubiegłym roku zarejestrowano 486 352 nowe samochody osobowe. To o 16,9 proc. więcej niż w 2016 roku.

Autor: sta / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Podwyżka płacy minimalnej w 2026 roku do 5015 złotych brutto (około 3750 złotych "na rękę") - to proponują trzy związki zawodowe. W piśmie do ministra finansów związkowcy domagają się też 12-procentowego wzrostu pensji w "budżetówce".

Płaca minimalna. Propozycja podwyżki

Płaca minimalna. Propozycja podwyżki

Źródło:
tvn24.pl

Niemiecki minister finansów Lars Klingbeil zareagował na zapowiedź Donalda Trumpa dotyczącą nałożenia 50-procentowych ceł na towary z Unii Europejskiej (UE). - Nie potrzebujemy kolejnych prowokacji - podkreślił.

Ostra reakcja na słowa Trumpa. "Nie potrzebujemy kolejnych prowokacji"

Ostra reakcja na słowa Trumpa. "Nie potrzebujemy kolejnych prowokacji"

Źródło:
PAP

Giganci nie zamierzają, jak chciałby to prezydent USA Donald Trump, przełknąć kosztów wynikających z ceł. Zdrożeć mogą podstawowe produkty, elektronika czy auta - podał portal stacji CNN. Wskazał też firmy, które podniosą ceny.

Efekt Trumpa. Te firmy podniosą ceny

Efekt Trumpa. Te firmy podniosą ceny

Źródło:
CNN

Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki w rozmowach ze Sławomirem Mentzenem przedstawili swoje stanowiska w kwestii ochrony złotego, co było jednym z kluczowych postulatów polityka Konfederacji. Kandydaci na prezydenta w drugiej turze powiedzieli też, co sądzą o przyjęciu euro w Polsce.

Co z euro? Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki odpowiadają

Co z euro? Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki odpowiadają

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjska kompania kolejowa South Western Railway ponownie trafi w ręce państwa. To efekt kampanii renacjonalizacyjnej prowadzonej przez rząd Partii Pracy.

"Żegnamy 30 lat nieskuteczności, marnotrawstwa i niezadowolenia"

"Żegnamy 30 lat nieskuteczności, marnotrawstwa i niezadowolenia"

Źródło:
PAP

Rodzina Wallenbergów we współpracy z koncernem Nvidia wybuduje w Szwecji fabrykę AI (sztucznej inteligencji) - podano w komunikacie. Wallenbergowie to właściciele gigantów szwedzkiego przemysłu takich jak Saab czy AstraZeneca.

Rodzina Wallenbergów łączy siły z gigantem. Ta inwestycja "jest kluczowym krokiem"

Rodzina Wallenbergów łączy siły z gigantem. Ta inwestycja "jest kluczowym krokiem"

Źródło:
PAP

Cena przyjęcia komunijnego w ciągu dwóch lat wzrosła o ponad 15 procent, a w porównaniu do czasu sprzed pandemii - niemal o 70 procent. Największy koszt to wynajem sali, jedzenie, stroje czy dekoracje. - Może się udać po kosztach - słyszymy od jednej z matek organizujących komunię.

Komunia, czyli małe wesele. "Festiwal prezentów"

Komunia, czyli małe wesele. "Festiwal prezentów"

Źródło:
TVN24+

Co odpowiedzieć tym, którzy obawiają się skrócenia czasu pracy w swoich firmach? - Niech policzą czas na kawusiach - odpowiada Karolina Adolewska, szefowa HR w Herbapolu Poznań. Jest też inna perspektywa. - Jak się wyjedzie za każde większe miasto, to tematem nie jest czterodniowy tydzień pracy, ale otrzymanie pensji na czas - mówi nam Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy, założycielka firmy HR na Szpilkach.

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. "Taki bajer to dla siebie zachowajcie"

Krótszy czas pracy, ta sama pensja. "Taki bajer to dla siebie zachowajcie"

Źródło:
TVN24+

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie sześciu liczb. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu do wygrania będzie 14 milionów złotych. Dwie szóstki padły natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 24 maja 2025 roku.

Rośnie kumulacja w Lotto. Dwie szóstki w Lotto Plus

Rośnie kumulacja w Lotto. Dwie szóstki w Lotto Plus

Źródło:
tvn24.pl

W sprzedaży są krajowe truskawki. Ich cena pozostaje wysoka ze względu na majowe chłody i lokalne przymrozki - zauważył ekspert rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera. Dodał, że wkrótce poprawa pogody zwiększy podaż, co w efekcie może obniżyć ich cenę.

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Źródło:
PAP

W okresie największej prosperity w Polsce powstawało nawet 30 galerii handlowych rocznie. W niektórych miastach podczas dwudziestominutowego spaceru można minąć cztery. Ale coś się zacięło. - Kryzys rozpoczęła pandemia, ale możemy też mówić o przesyceniu tego rodzaju sklepami. Powstały wszędzie tam, gdzie mogły powstać, uruchamiając "bratobójczą" konkurencję. Myślę, że to jest źródło dzisiejszych kłopotów - mówi prof. Marek Nowak, socjolog z UAM.

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Źródło:
TVN24+

27 czerwca ruszy pierwszy pociąg PKP Intercity z Warszawy do Rijeki - chorwackiego miasta portowego na wzgórzach. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji: od fascynujących muzeów i zabytkowych świątyń po tętniącą życiem promenadę Korzo.

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła jedna główna wygrana. Nagroda w wysokości ponad 37 milionów euro trafi do gracza ze Słowenii. Oto liczby, które padły 23 maja 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Źródło:
Lotto.pl

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie obniżki stóp procentowych przełożyła się na niższe oprocentowanie lokat i kredytów hipotecznych - ocenił prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Wskazał też na dysproporcję pomiędzy kredytami a depozytami w bankach.

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

- Naprawdę wchodzi pan w podatki? Wczoraj się pan na tym poślizgnął w rozmowie ze Sławomirem Mentzenem - stwierdził podczas debaty kandydatów na prezydenta RP Rafał Trzaskowski. Popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki zapytał kandydata Platformy Obywatelskiej, jakie daniny zostaną podniesione, gdy ten zostanie głową państwa.

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

Źródło:
tvn24.pl

Francuski "Le Figaro" opisuje w piątek Polskę jako kraj odnoszący sukcesy gospodarcze i rozwijający obronność, co - jak podkreśla dziennik - czyni ją "jednym z krajów kluczowych" dla równowagi w Europie. Gazeta zastanawia się, czy wynik wyborów prezydenckich może zagrozić "tej imponującej trajektorii".

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Źródło:
PAP

Bułgaria jest na dobrej drodze do uzyskania zgody Unii Europejskiej na wejście do strefy euro - donosi w piątek Bloomberg. Według agencji przyjęcie wspólnej waluty mogłoby nastąpić na początku 2026 roku.

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Źródło:
tvn24.pl

Rekomenduję nałożenie taryfy celnej na Unię Europejską na poziomie 50 procent od 1 czerwca 2025 - napisał w mediach społecznościowych prezydent USA Donald Trump.

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapytał w mediach społecznościowych popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość kandydata na prezydenta Polski Karola Nawrockiego o wysokie cła, których nałożenie na Unię Europejską "rekomenduje" Donald Trump.

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl

Osoby zawierające umowę ubezpieczenia OC będą miały prawo do wyrażenia zgody na komunikację elektroniczną z zakładem ubezpieczeń w zakresie informacji dotyczących ubezpieczenia na kolejny okres w całym okresie trwania umowy - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Źródło:
PAP

Chiński koncern motoryzacyjny BYD po raz pierwszy prześcignął Teslę pod względem sprzedaży samochodów elektrycznych w Europie – wynika z najnowszego raportu firmy analitycznej JATO Dynamics. To symboliczny moment dla rynku, który przez lata był zdominowany przez amerykańskiego giganta.

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, ING Bank Śląski, Santander Consumer Bank, Nest Bank - w tych czterech instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe w najbliższych dniach. Dostęp do konta może być utrudniony, lepiej zaopatrzyć się więc w gotówkę.

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump po raz kolejny ostrzegł koncern Apple, tym razem w social mediach, że jeśli gigant nie przeniesie produkcji iPhone'ów do Stanów Zjednoczonych, to nałoży na koncern dodatkowe daniny. Komentatorzy oceniają to jako zaostrzenie sporu pomiędzy Trumpem a szefem Apple, Timem Cookiem.

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Źródło:
PAP