Kredyt kupiecki, zwany również kredytem handlowym lub towarowym, to od dawna stosowana metoda rozliczania między firmami. Zastosowanie kredytu kupieckiego pozwala na odroczenie płatności za zakupiony towar bez dodatkowych opłat. Kto może z niego skorzystać i na jakich zasadach? Co powinna zawierać umowa?
● Kredyt kupiecki to inaczej kredyt towarowy lub kredyt handlowy. ● Zastosowanie kredytu kupieckiego polega na odroczeniu płatności za zakupiony towar bez dodatkowych opłat. ● Umowę kredytu kupieckiego podpisuje się na wzór umowy kupna-sprzedaży.
Kredyt kupiecki – co to takiego?
Kredyt kupiecki to rodzaj umowy pomiędzy dwiema firmami, gdzie dostawca towarów lub usług akceptuje odroczoną płatność od swojego klienta. Tego rodzaju umowa jest nieoprocentowana – klient nie płaci żadnych opłat ani odsetek. Nie istnieją zatem dodatkowe koszty kredytu kupieckiego.
Umowę kredytu kupieckiego można więc potraktować jako pożyczkę zero procent, której jeden kontrahent udziela drugiej stronie transakcji.
Podczas zawierania tej umowy kredytu handlowego ważne jest:
– zdefiniowanie warunków płatności faktury, – podanie szczegółów dotyczących oczekiwanej płatności, – określenie, ile czasu klient ma na zapłatę.
Kredyt kupiecki jest dużo prostszy do uzyskania od kredytu bankowego i ma mniej formalności.
Jak działa kredyt kupiecki w praktyce?
Szczegółowe zasady dotyczące kredytu handlowego reguluje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 549/2013 z dnia 21 maja 2013 r. w sprawie europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych w Unii Europejskiej. W celu jak najlepszego zobrazowania zasady funkcjonowania kredytu towarowego, posłużymy się przykładem.
Przykład
Firma Bud-ex, zajmująca się budową domów, od lat korzysta z zakupu materiałów w jednej hurtowni. Obecnie firma oczekuje na wypłatę za wykonywanie kilku zleceń, ale otrzymała nowe zlecenie i nie dysponuje wystarczającymi środkami na zakup kolejnych materiałów. Hurtownia, wiedząc, że firma Bud-ex to ich stały klient, może udzielić im kredytu kupieckiego, czyli sprzedać towar z odroczonym terminem płatności. Może to być na przykład 60 dni. Dzięki temu firma budowlana może wykonać kolejne usługi.
Warunki płatności kredytu kupieckiego
Warunki płatności kredytu kupieckiego to uzgodnione wytyczne. Wśród nich powinna być m.in. informacja, do kiedy klient ma dokonać odroczonej płatności. Pozostałe warunki powinny obejmować datę wystawienia faktury, formę kar za opóźnienia w płatnościach oraz rabaty za wcześniejszą płatność, jeśli firma udzielająca kredytu oferuje taką opcję. Wzór kredytu kupieckiego to rodzaj umowy kupna-sprzedaży.
Przyznane odroczenia płatności wahają się na ogół od tygodnia do trzech miesięcy i są liczone w dniach. Może to być 7, 14, 30 czy 90 dni.
Przykład
Firma Bud-ex zaciągnęła kredyt konsumencki w swojej hurtowni na zakup towaru na 60 dni. Firma może mieć już pieniądze na spłatę po 30 dniach, ale wiedząc, że ma jeszcze czas, nie musi się z nią spieszyć. Motywacją do szybszej spłaty może być rabat udzielony przez hurtownię za wcześniejszą spłatę kredytu. Hurtownia może zaoferować na przykład pięć procent rabatu na następne zakupy, jeśli klient wcześniej spłaci kredyt. Hurtownia za wcześniejszą spłatę może również udzielić rabatu do aktualnego kredytu. Wszystkie warunki powinny być opisane i wyjaśnione w umowie.
Zalety i wady kredytu kupieckiego
Udzielenie kredytu kupieckiego swoim klientom ma kilka zalet. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzięki przyznaniu klientowi kredytu handlowego zwiększy się sprzedaż, gdyż wdzięczni klienci nie będą poszukiwać innych firm oferujących podobne towary. Zaufanie, jakim oferujący kredyt kupiecki przedsiębiorca obdarza klienta, gwarantuje zapewnienie firmie sporej przewagi nad konkurencją. Można śmiało powiedzieć, że oferowanie kredytu kupieckiego pomaga z czasem zbudować silne relacje z klientami.
Kredyt kupiecki może również pomóc firmom w finansowaniu ich bieżącej działalności, zwłaszcza w pewnych okresach wysokiej aktywności. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie dla nowych firm, które nie mają dostępu do kredytów bankowych lub wystarczającej ilości pieniędzy.
Zawarcie kredytu kupieckiego ma jednak również kilka wad. Przedłużenie kredytu handlowego naraża firmę oferującą takie rozwiązanie na większe ryzyko nieściągalnych długów w porównaniu z wymaganiem natychmiastowych płatności. Przepływy pieniężne mogą być zagrożone, a opóźnienia w płatnościach mogą obniżyć kapitał obrotowy firmy. W związku z tym skomplikują się również sprawy rozliczeniowe, co będzie wymagało dodatkowej pracy ze strony księgowości.
Limit kupiecki i ubezpieczenie kredytu kupieckiego
Firmy udzielające kredytu kupieckiego udzielają go w określonej wysokości. Limit kupiecki zależy przede wszystkim od długości współpracy klienta ubiegającego się o kredyt z firmą udzielającą go.
Przykład
Firma Kwiat-pol to kwiaciarnia. Rozpoczęła współpracę z nową hurtownią i po trzech miesiącach oraz kilku udanych transakcjach prosi o udzielenie kredytu przez hurtownię. Hurtownia ma pozytywne doświadczenia z firmą, ale ich współpraca nie trwa długo, dlatego decyduje się na udzielenie kredytu na kwotę maksymalnie 5 tys. zł. Z pewnością z upływem czasu i po udanych transakcjach hurtownia chętnie podniesie limit kupiecki dla kwiaciarni.
Niższe limity kupieckie dla nowych kontrahentów są swego rodzaju zabezpieczeniem przed ewentualnymi opóźnieniami ze spłatą kredytu lub jej brakiem.
Innym pomysłem na zabezpieczenie firmy przed działaniem nieuczciwego kontrahenta jest ubezpieczenie kredytu handlowego. Zapewnia to ochronę i odszkodowanie w przypadku nieściągalnego długu. Oznacza to, że jeśli klient nie zapłaci ci na czas, ubezpieczyciel zwróci pewien procent niespłaconego kredytu. Wysokość składki i limit odpowiedzialności (maksymalny poziom salda podlegający ochronie ubezpieczeniowej) ustalane są indywidualnie z towarzystwem ubezpieczeniowym w oparciu o charakter działalności prowadzonej przez osobę zainteresowaną taką ochroną.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock