"Witajcie. Bankrutujemy". Przedsiębiorca o "jednej z najtrudniejszych decyzji w życiu"

Źródło:
TVN24 Biznes
Najstarsza łódzka piekarnia znika z mapy miasta. "Za tą inflacją przestaliśmy już nadążać"
Najstarsza łódzka piekarnia znika z mapy miasta. "Za tą inflacją przestaliśmy już nadążać"TVN24
wideo 2/5
Najstarsza łódzka piekarnia znika z mapy miasta. "Za tą inflacją przestaliśmy już nadążać"TVN24

Ratowałem firmę do końca i nie będę siedzieć cicho - zapowiada w rozmowie z TVN24 Biznes Grzegorz Brzozowski, który do niedawna prowadził z żoną znaną restaurację Green Bus we Wrocławiu. Ocenił, że właściciele przedsiębiorstw obawiają się rozmawiać na temat sytuacji ekonomicznej, wpływu inflacji, drogiego prądu oraz gazu na ich biznesy. - Boją się kontroli, że się narażą, że zaraz będzie urząd skarbowy, że Państwowa Inspekcja Pracy przyjdzie, że sanepid naślą. Tak jak to było w pandemii - ocenia.

Grzegorz Brzozowski z żoną prowadzili Green Busa od 7 lat. 18 września 2022 roku był ostatnim dniem działania znanej wrocławskiej restauracji oferującej dania wegetariańskie i wegańskie.

Właściciele uruchomili zrzutkę i poprosili o pomoc fanów i stałych klientów stworzonego przez siebie miejsca. Ma pozwolić na spłatę długów. W mediach społecznościowych napisali: "Witajcie. Bankrutujemy i jesteśmy zmuszeni prosić Państwa o pomoc i wpłatę choćby 1 zł. Z przykrością informujemy, że z uwagi na ciężką sytuację finansową - zamykamy naszą restaurację. Serce nam pęka, że znikamy z gastronomicznej mapy Wrocławia. Nie mamy zamiaru być cicho! Jesteśmy wściekli na rząd za horror, jaki zgotował nam przez ostatnie 3 lata!".

Wśród przyczyn kłopotów wskazali ograniczenia w działalności w okresie epidemii oraz obecne wzrosty rachunków za prąd, gaz i cen żywności.

Czytaj także: Najstarsza łódzka piekarnia znika z mapy miasta. "Za tą inflacją przestaliśmy już nadążać"

"W Polsce wzrosły tak ceny, że nawet Niemcom się nie chce przyjeżdżać"

W rozmowie z TVN24 Biznes Grzegorz Brzozowski opowiada, że na początek, kiedy ruszał z biznesem, dostał z urzędu pracy 25 tysięcy złotych na rozpoczęcie działalności, a kolejne 30 tysięcy złotych pożyczył od rodziny. - W 2020 roku doszedłem do momentu, cały czas inwestując i ciężko pracując, ze moja firma miała 1,3 mln złotych obrotu. Wtedy udało mi się odłożyć 70 tysięcy złotych oszczędności. Dzisiaj to wszystko stopniało do zera - mówi.

Pytany o powody zamknięcia działalności gospodarczej, wskazuje, że "wszystko zbiegło się z momentem, kiedy Putin zaczął strzelać w Ukrainie. Wtedy dostawcy pozrywali umowy roczne z dystrybutorami i nie było wiadomo, po jakiej cenie co się kupi".

- Do tego inflacja. Ceny niektórych produktów wzrosły nawet czterokrotnie. Sprzedaż spadła o 30 procent - opowiada. 

Jak dodaje, burger z frytkami wraz z dowozem to koszt 50 złotych. - Zdajemy sobie sprawę, że doszliśmy do momentu, w którym nie stać przeciętnego konsumenta, aby zapłacił tyle za jedzenie. Dla nas to też jest chore - przyznaje. 

Jego zdaniem dietą roślinną interesują się głównie młodzi ludzie. - Pandemia spowodowała, że uczelnie w dużej mierze prowadzą zajęcia online. Wzrost kosztów wynajmu mieszkań we Wrocławiu z kolei spowodował, że nie ma tylu napływowych osób, ile było wcześniej - tłumaczy. 

- W Polsce wzrosły tak ceny, że nawet Niemcom się nie chce przyjeżdżać. Niemcy przygotowały oferty podróży kolejowych za 9 euro po całym kraju i Niemiec na wakacje został u siebie - zauważa. 

Nie było szans, aby przetrwać zimę

Kolejnym powodem zamknięcia firmy wskazywanym przez Grzegorza Brzozowskiego jest wzrost rachunków za media. - Czekam właśnie na rachunek za prąd i spędza mi to sen z powiek - mówi.

- Wcześniej za gaz płaciliśmy 1300 złotych, nagle przyszło 5500 złotych. Nie ma szans, abyśmy przetrwali zimę - dodaje. Jak relacjonuje, "oszczędzaliśmy jak mogliśmy, ale pracowaliśmy na urządzeniach gazowych, jak na przykład grille, które nie mają termostatu. Wtedy palnik chodzi od otwarcia restauracji do jej zamknięcia. Wprowadzaliśmy bardzo dużo zmian, które powodowały cięcia kosztów. Zakupiliśmy pakowarkę próżniową, dzięki temu mogłem produkować raz w tygodniu, a nie na bieżąco. To zaoszczędziło jeden etat w skali miesiąca, czyli kwotę 7 czy 8 tysięcy złotych, bo lokal był czynny 30 dni w miesiącu - wspomina.

Właściciel Green Busa wyjaśnia, że pracował również z doradcą finansowym, z którym wykonywał wiele analiz.

- Każda decyzja była podejmowana na tej podstawie. Analizowaliśmy wszystko, na przykład jak sprzedaż pizzy spadła, to weszliśmy we wrapy. To wpłynęło na kolejne oszczędności etatowe. Jednocześnie te działania zbiegły się ze wzrostem cen właściwie wszystkiego, więc zamiast nas chronić i pozwolić zarobić, to przedłużyliśmy sobie agonię - przyznaje. 

"Nie ma pomocy, rząd chce zarżnąć małe przedsiębiorstwa"

Według niego w Polsce "nie ma pomocy, rząd chce zarżnąć małe przedsiębiorstwa". - Załapaliśmy się na jedną tarczę antykryzysową, ale na inne już nie. W pandemii miałem to szczęście, że kucharze mieli też prawo jazdy, to udostępniłem im mój samochód, mieliśmy też dwa skutery. Byliśmy więc zbyt produktywni, żeby się załapać na tarcze, zabrakło mi 3 czy 5 procent, żeby zrobić niższy wymagany obrót - opowiada.   W ogłoszeniu o zrzutce napisali tak: "Wprowadzono tarczę antyinflacyjną z obniżonym rzekomo podatkiem VAT na żywność. 'Chronimy polskie rodziny' - mówią. Efekt: kupujemy towar drożej, nie możemy odliczyć podatku, bo w zakupie jest 0 proc., ale przy wydaniu jedzenia już VAT musimy naliczyć. Taka pomoc Pana Morawieckiego i jego spółki kosztuje nas dodatkowo 2500 zł – 3000 zł więcej miesięcznie. W czym moja rodzina jest gorsza od innych, żeby dojeżdżać nas tak finansowo ja się pytam?". Dlatego Grzegorz Brzozowski uważa, że za "rozdawnictwo przed pandemią, po pandemii, i teraz, te trzynaste i czternaste emerytury - to za to płacą przedsiębiorcy". - Oni wstydzą się o tym mówić, ale też boją się kontroli, że się narażą, że zaraz będzie urząd skarbowy, że Państwowa Inspekcja Pracy przyjdzie, że sanepid naślą, tak jak to było w pandemii - wyjaśnił. 

- Podjąłem jedną z najtrudniejszych decyzji w życiu i zamknąłem lokal po tylu latach ciężkiej pracy. Jesteśmy w miejscu, że musimy się przekwalifikować, żeby zacząć nową pracę. Uczę się na kierowcę ciężarówki. Wszystkie oszczędności zostały stracone, Zostaliśmy z kupą sprzętu, długów, kredytami, a żona jest bez pracy - powiedział.

Autorka/Autor:jr/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Piszą, że kierowca jest chory, w tym tygodniu kursów nie będzie. Aktualizują tę informację kilka dni później: kierowca nadal jest chory, więc w kolejnym tygodniu autobus także nie przyjedzie - tak o problemach z transportem w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl opowiada Olga Gitkiewicz, autorka książki "Nie zdążę". - Nie każdy jest w stanie jeździć dwadzieścia pięć kilometrów rowerem, zwłaszcza zimą - zauważa. Z szacunków wynika, że problem wykluczenia komunikacyjnego może dotyczyć nawet czternastu milionów Polaków.

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Źródło:
tvn24.pl

Na mój wniosek na polską listę sankcyjną trafiło kilka kolejnych podmiotów. Obecnie nie jest to takie proste, jak na początku wojny, bo powiązania kapitałowe firm są bardziej wyrafinowane - przekazał wiceminister finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

Nowe podmioty na polskiej liście sankcyjnej

Nowe podmioty na polskiej liście sankcyjnej

Źródło:
PAP

Na autostradach A1 i A2 w rejonie Łodzi od poniedziałku szykują się duże utrudnienia dla kierowców. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała, że związane to będzie z odnawianiem oznakowania jezdni. Prace na obu odcinkach zostaną przeprowadzone w godzinach wieczornych i nocnych.

Duże utrudnienia dla kierowców. Ostrzeżenie

Duże utrudnienia dla kierowców. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Obniżki na stacjach paliw wkrótce mogą dobiec końca w związku z osłabieniem złotego oraz wzrostem cen ropy naftowej - przewidują eksperci e-petrol. Podkreślają jednak, że w przyszłym tygodniu ceny utrzymają się na dotychczasowym poziomie.

Przecena może dobiec końca

Przecena może dobiec końca

Źródło:
PAP

We włoskiej miejscowości Sambuca di Sicilia wystawiono na sprzedaż kilkanaście domów w cenie wywoławczej trzech euro. Lokalne władze liczą, że w ten sposób uda się ograniczyć liczbę pustostanów i zapobiec wyludnieniu.

Dom we Włoszech za trzy euro. "Moment jest idealny"

Dom we Włoszech za trzy euro. "Moment jest idealny"

Źródło:
tvn24.pl

W czasie wysokich rachunków za prąd sposobem na ich zmniejszenie może być zmiana sprzedawcy energii. Wyjaśniamy, jak wygląda procedura w tej sprawie.

Jak zmienić sprzedawcę prądu?

Jak zmienić sprzedawcę prądu?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę w Lotto nie padła szóstka. Odnotowano natomiast czterdzieści sześć wygranych drugiego stopnia, czyli piątek. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z 15 czerwca 2024 roku.

Wyniki Lotto z 15 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 15 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Za chwilę będzie tak, że dowolny filmik z osobą, która idzie ulicą, będzie mógł być szybko przerobiony tak, że zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Michał Koźbiał, badacz sztucznej inteligencji w NASK. Problem dotyczy głównie kobiet, ale narażony jest każdy. - Celem tego typu fejków mogą być szantaże, okupy, wyłudzenia – komentuje Michał Wendt, szef firmy informatycznej Elsii.

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Zagrożony jest każdy. "Zobaczymy tę samą osobę, te same ruchy, ale nagą"

Źródło:
tvn24.pl

Propozycja rządu zakładająca wzrost pensji minimalnej o 7,6 procent w 2025 roku to zła wiadomość - twierdzi Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Jak dodaje, szybkie tempo podwyżek przyniesie wiele negatywnych skutków, w tym przerzucenie rosnących kosztów zatrudnienia na ceny produktów. 

"Zła wiadomość" w sprawie pensji minimalnej

"Zła wiadomość" w sprawie pensji minimalnej

Źródło:
PAP

Tak zwany podatek inflacyjny przekroczył w ubiegłym roku sto miliardów złotych - wynika z szacunków Najwyższej Izby Kontroli. To koszt utraty wartości oszczędności, w tym gotówki i pieniędzy na bankowych rachunkach, w związku z wysoką inflacją.

Ten podatek płacą wszyscy. Olbrzymia kwota

Ten podatek płacą wszyscy. Olbrzymia kwota

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W sobotę nastąpiło oficjalne otwarcie brakującego fragmentu obwodnicy Koszalina oraz Sianowa w ciągu drogi S6. Ruch jednak odbywa się ze zwężeniem do jednej jezdni na 800-metrowym odcinku, gdzie trwają ostatnie prace, a także trwa procedura uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu. Procesowi budowy nowej obwodnicy towarzyszyło też wiele komplikacji.

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

"Trasa szczególnie ważna dla ruchu turystycznego". Otwarto kolejny odcinek

Źródło:
PAP

Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych ostrzega, że nowe unijne cła na chińskie elektryki mogą doprowadzić do wojny handlowej, co uderzy między innymi w polski przemysł. - Ostatnie, czego potrzebujemy, to wojna handlowa, która dotknie także firmy działające w Polsce. Tego typu działania to miecz obosieczny i możemy szybko pożałować tej decyzji - mówi prezes SDCM Tomasz Bęben.

Wojna handlowa wisi w powietrzu. "Możemy szybko pożałować tej decyzji"

Wojna handlowa wisi w powietrzu. "Możemy szybko pożałować tej decyzji"

Źródło:
PAP

Wells Fargo zwolnił grupę pracowników po kontroli związanej z zarzutami udawania służbowej aktywności przy komputerze. Według banku osoby te korzystały ze specjalnych symulatorów klawiatury. Firma w oświadczeniu podkreśliła, że "nie toleruje zachowań nieetycznych".

"Stwarzali wrażenie aktywnej pracy". Zostali zwolnieni

"Stwarzali wrażenie aktywnej pracy". Zostali zwolnieni

Źródło:
Bloomberg

Po wcześniejszych turbulencjach zwiększająca się oferta mieszkań na wynajem doprowadziła do stabilizacji cen - wynika z analizy Otodom oraz Polityki Insight. - To dobry okres dla najemców, bo stawki czynszów się zatrzymały, a oferta jest większa niż w poprzednim roku - zauważył Adam Czerniak, współautor raportu.

Turbulencje i hamowanie. "Stawki się zatrzymały"

Turbulencje i hamowanie. "Stawki się zatrzymały"

Źródło:
PAP

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się w piątek na objęcie przez Szymona Miderę stanowiska prezesa banku PKO BP. Zgoda KNF była warunkiem obcięcia funkcji prezesa przez Miderę, powołanego 26 marca na stanowisko wiceprezesa zarządu banku.

Jest decyzja w sprawie prezesa największego banku w Polsce

Jest decyzja w sprawie prezesa największego banku w Polsce

Źródło:
PAP

Minister infrastruktury zatwierdził Plan Generalny dla portu lotniczego Warszawa-Modlin na lata 2022-2045. "Dziś, przy obecnej siatce połączeń, port jest na granicy przepustowości i pilnie wymaga rozbudowy" - podano w komunikacie.

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Lotnisko "na granicy przepustowości". "Pilnie wymaga rozbudowy"

Źródło:
PAP

Średnie wynagrodzenie w przetwórstwie przemysłowym wynosi niemal 7,8 tysiąca złotych brutto, w budownictwie ponad 8,1 tysiąca złotych, a w branży wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną jest to niemal 11,1 tysiąca złotych brutto - wynika z "Raportu wynagrodzeń w sektorze przemysłowym" przygotowanego przez Grafton Recruitment.

Tak się zarabia w przemyśle. Raport

Tak się zarabia w przemyśle. Raport

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 czerwca do 14 lipca kierowców podróżujących po autostradzie A2 i przejeżdżających przez Słubice mogą czekać utrudnienia w ruchu w związku z Euro 2024 w Niemczech - ostrzega policja. "U naszych zachodnich sąsiadów będą prowadzone wzmożone kontrole podróżnych" - przypomina.

"Wzmożone kontrole" w Niemczech, utrudnienia na drogach. Apel policji

"Wzmożone kontrole" w Niemczech, utrudnienia na drogach. Apel policji

Źródło:
tvn24.pl

- Max pozwala nam wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe. To jest duże szczęście, to jest prezent - stwierdziła Marta Malikowska, aktorka i jurorka 43. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". W jego ramach odbył się panel dyskusyjny "Max is here. More stories to tell".

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Platforma Max w Polsce. "Pozwala wypłynąć na szerokie wody międzynarodowe"

Źródło:
tvn24.pl

Budowa przydomowej elektrowni wiatrowej będzie mogła zostać objęta dofinansowaniem do 30 tysięcy złotych w ramach programu "Moja Elektrownia Wiatrowa", który rusza w poniedziałek, 17 czerwca.

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 150 milionów złotych. Najwyższe wygrane, które padły w Polsce, to trzy czwartego stopnia. Każda z nich po niemal 232 tysiące złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 14 czerwca.

Wyniki Eurojackpot z 14 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 14 czerwca 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed otwieraniem linków dołączonych do fałszywych informacji o ogromnych podwyżkach cen energii. Resort zwrócił uwagę, od 1 lipca będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym.

Grafiki i posty z hasłem "jak uniknąć ogromnych podwyżek". Ministerstwo ostrzega

Grafiki i posty z hasłem "jak uniknąć ogromnych podwyżek". Ministerstwo ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

Polska Izba Handlu protestuje przeciw skali podwyżki płacy minimalnej w 2025 roku. Zdaniem organizacji będzie to dewastujące dla tysięcy placówek handlowych.

"To będzie dewastujące dla tysięcy placówek handlowych"

"To będzie dewastujące dla tysięcy placówek handlowych"

Źródło:
tvn24.pl

Nowy raport potwierdza odczucia wielu potencjalnych nabywców domów i określa niektóre duże miasta jako "niemożliwie niedostępne" - wskazał portal stacji CNN. Podał też listę 10 metropolii, na które z finansowego punktu widzenia praktycznie nie można sobie pozwolić.

Te miasta są tak drogie, że są uznawane za "niemożliwie niedostępne"

Te miasta są tak drogie, że są uznawane za "niemożliwie niedostępne"

Źródło:
CNN