Zerowy PIT dla seniora to ulga dla tych osób, które pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego nie decydują się na pobieranie świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) czy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) i nadal pozostają aktywne zawodowo. Na czym polega zerowy PIT dla seniora i jakie warunki trzeba spełnić, by z niego skorzystać? Wyjaśniamy.
Zerowy PIT dla emerytów to zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych. Ulgę tę przygotowano dla tych Polek i Polaków, którzy wciąż pracują pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Ma być ona zachętą do tego, by pozostawali aktywni zawodowo.
Warunkiem skorzystania z tej ulgi jest osiąganie dochodu z konkretnych źródeł, takich jak: praca na etacie (umowa o pracę, stosunek służbowy, praca nakładcza, spółdzielczy stosunek pracy), umowy zlecenie, działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej, podatkiem liniowym, 5 proc. stawką (tzw. ulga IP Box) albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Dodatkowym warunkiem jest to, że z powodu uzyskiwania tych przychodów podatnik podlega ubezpieczeniom społecznym (zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych).
Ulga dla seniorów. Jaki wiek? Jakie są zasady pobierania emerytury?
Prawo do skorzystania z ulgi przysługuje kobietom powyżej 60. roku życia i mężczyznom powyżej 65. roku życia, którzy pomimo posiadania uprawnień nie otrzymują:
- emerytury lub renty rodzinnej z KRUS, - emerytury lub renty rodzinnej z mundurowych systemów ubezpieczeń, - emerytury lub renty rodzinnej z ZUS, - świadczeń pieniężnych w związku ze zwolnieniem ze służby stałej funkcjonariusza służby mundurowej, - uposażenia przysługującego sędziemu w stanie spoczynku lub uposażenia rodzinnego.
Tych przychodów ulga dla seniorów nie obejmuje
Zgodnie z przepisami nie wszystkie przychody są objęte ulgą. Nie dotyczy ona przychodów z:
- zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, - umów o dzieło, - praw autorskich (poza tym uzyskanymi w ramach umów o pracę), - podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, - przychodów od których zaniechano poboru podatku w drodze rozporządzenia, - przychodów zwolnionych od podatku dochodowego o (innych niż zwolnione na podstawie ulgi dla pracujących seniorów, np. diet i innych świadczeń z tytułu podróży służbowej, zapomogi otrzymanej w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych lub długotrwałej choroby wypłaconej z ZFŚS).
Suma ulg a kwota wolna od podatku
Zgodnie z przepisami suma przychodów zwolnionych z podatku w ramach PIT-0 nie może przekroczyć w roku kwoty 85 528 zł.
Co jeśli limit ulgi zostanie przekroczony? W takiej sytuacji od dochodów podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej zastosować należy kwotę wolną od podatku - 30 000 zł.
Zgodnie z przepisami przychody objęte ulgą dla pracujących seniorów nadal podlegają ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym.
Inne ważne kwestie:
- jeżeli uzyskujesz przychody z pracy na etacie lub z umowy zlecenia zawartej z firmą, aby pracodawca czy zleceniodawca mógł stosować ulgę, powinieneś złożyć stosowne oświadczenie z informacją, że spełniasz warunki do korzystania z niej (nie ma urzędowego wzoru), - emerytura z zagranicy nie pozbawia prawa do ulgi, jeśli spełnione są pozostałe warunki, - podatnik ma prawo do skorzystania z ulgi w zeznaniu rocznym (jeśli spełnia warunki) także, gdy pracodawca nie stosował jej w trakcie roku.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock