Pracownik powinien wykorzystać urlop wypoczynkowy do końca roku kalendarzowego. Nie zawsze jednak się to udaje. W takiej sytuacji, zgodnie z Kodeksem pracy, pracownikowi należy udzielić urlopu najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego. Ten termin w sprawie urlopu za 2022 rok właśnie mija.
Pracownikowi, w każdym roku pracy, przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego.
"Obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie urlopu w roku, w którym pracownik nabył do niego prawo. Niewykorzystany urlop powinien być udzielony do 30 września następnego roku kalendarzowego" - wyjaśnia na swojej stronie Państwowa Inspekcja Pracy.
Urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego; nie dotyczy to części urlopu udzielanego zgodnie z art. 167(2) (na żądanie - red.).
Zaległy urlop - kary dla pracodawcy
Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia na swojej stronie internetowej, że nieudzielenie przez pracodawcę urlopu zaległego w terminie do 30 września stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika.
Zgodnie z art. 282 § 1 pkt 1 i 2 Kodeksu pracy pracodawca, który nie wypłaca w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia przysługującego pracownikowi (np. wynagrodzenia urlopowego lub ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop), wysokość tego wynagrodzenia lub świadczenia bezpodstawnie obniża albo dokonuje bezpodstawnych potrąceń, nie udziela przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawnie obniża wymiar tego urlopu, podlega karze grzywny od 1 tys. zł do 30 tys. zł.
Co ważne - tłumaczy PIP - nieudzielenie urlopu w terminie nie powoduje, że pracownik traci prawo do takiego urlopu. Roszczenie pracownika o udzielenie zaległego urlopu wypoczynkowego przedawnia się dopiero z upływem 3 lat.
W trakcie zatrudnienia nie można zmienić zaległego urlopu pracownika na ekwiwalent pieniężny. Z tej opcji można skorzystać jedynie w przypadku wygaśnięcia lub rozwiązywania stosunku pracy.
Na przykład w okresie wypowiedzenia pracodawca może wysłać pracownika na urlop, by wykorzystał w ten sposób zaległe dni wolne. Jeśli tego nie zrobi albo pracownik nie wykorzysta całego urlopu, pracodawca musi wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock