We wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało projekt ustawy zakładający uregulowanie kwestii nabywania uprawnień do obsługi maszyn wykorzystywanych w pracach ziemnych, drogowych czy budowlanych. Nowe przepisy określą zasady prowadzenia szkoleń, egzaminów, a także warunków, jakie należy spełnić, by ubiegać się o uprawnienia.
Projekt ustawy o zasadach nabywania uprawnień do obsługi maszyn stosowanych do prac ziemnych, budowlanych, drogowych i innych oraz montażu i demontażu rusztowań przewiduje ustawowe uregulowanie kwestii, które obecnie regulowane są w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 2001 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn i innych urządzeń technicznych do robót ziemnych, budowlanych i drogowych.
Jak wskazano w ocenie skutków regulacji, rozporządzenie sprzed ponad 20 lat nie określa jednak zakresu programowego szkoleń, sposobu, trybu i zakresu przeprowadzania egzaminu weryfikującego wiedzę osoby zainteresowanej nabyciem uprawnień, wzoru wniosku o przystąpienie do egzaminu, składu komisji egzaminacyjnej i wymagań wobec osób wchodzących w skład tych komisji, wysokości opłat związanych z nabyciem uprawnień, zasad prowadzenia wykazu osób uprawnionych czy możliwości wydania duplikatu lub wymiany książki operatora oraz opłat z tym związanych.
"Brak właściwej delegacji ustawowej nie pozwala na nowelizację przedmiotowego rozporządzenia w rozszerzeniu i opisaniu tych wymagań. Niestety brak stosownych przepisów w tym zakresie powoduje problemy interpretacyjne. Dlatego, Sieć Badawcza Łukasiewicz - Warszawski Instytut Technologiczny wskazany w ww. rozporządzeniu do realizacji zadania wynikającego z ww. rozporządzenia, określił niezbędne przepisy w swoim Regulaminie wewnętrznym oraz w Wykazie opłat" - wskazano w OSR. Zaznaczono, że wymagania te powinny jednak wynikać z przepisów prawa, a nie z wewnętrznych regulaminów Instytutu.
Uprawnienia na nowych zasadach
Projekt ustawy przewiduje określenie wykazu maszyn stosowanych do prac ziemnych, budowlanych, drogowych i innych, do których obsługi wymagane jest uzyskanie uprawnień oraz wykazu rusztowań, do których montażu i demontażu wymagane jest uzyskanie uprawnień. Ustawa ma też określić zakres tych uprawnień.
Projektowane przepisy mają też regulować prowadzenie szkoleń w tym zakresie, przeprowadzanie egzaminu sprawdzającego kwalifikacje, w tym warunki, które musi spełnić osoba przystępująca do egzaminu, a także wysokość opłat pobieranych za przeprowadzenie egzaminu i egzaminu poprawkowego.
Przedmiotem projektowanych regulacji ma też być potwierdzanie uprawnień, w tym wydawanie karty operatora oraz prowadzenie wykazu osób uprawnionych. Określony ma być również podmiot wykonujący te zadania, a także sposób sprawowania nad nim nadzoru i kontroli.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock