Pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Tak orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym, złożony przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie, dotyczył wykładni klauzuli 4 Porozumienia ramowego w sprawie pracy na czas określony zawartego 18 marca 1999 roku. Wniosek został przedstawiony w ramach postępowania toczącego się pomiędzy K.L., pracownikiem, z którym rozwiązano stosunek pracy, a X sp. z o.o., byłym pracodawcą K.L.
TSUE o rozwiązaniu umowy na czas określony
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł we wtorkowym wyroku, że "prawo Unii stoi na przeszkodzie uregulowaniu krajowemu zezwalającemu pracodawcy na nieprzedstawianie uzasadnienia rozwiązania umowy o pracę na czas określony za wypowiedzeniem (a więc przed upływem terminu, na który umowa została zawarta - red.), podczas gdy jest on do tego zobowiązany w przypadku rozwiązania umowy o pracę na czas nieokreślony".
TSUE zwrócił uwagę, że w takiej sytuacji "pracownik zatrudniony na czas określony jest pozbawiony informacji istotnej dla oceny potencjalnie nieuzasadnionego charakteru zwolnienia i dla ewentualnego rozważenia wniesienia sprawy do sądu".
"Ponieważ takie odmienne traktowanie narusza prawo podstawowe do skutecznego środka prawnego, sąd krajowy rozpatrujący spór między jednostkami jest zobowiązany odstąpić od stosowania uregulowania krajowego w niezbędnym zakresie, jeśli nie jest możliwe dokonanie wykładni tego uregulowania zgodnej z prawem Unii" - orzekł TSUE.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock