41 procent pracodawców zamierza zmniejszyć zatrudnienie, ponieważ sztuczna inteligencja automatyzuje niektóre zadania. Tak wynika z raportu Światowego Forum Ekonomicznego, o którym pisze portal stacji CNN.
Spośród setek dużych firm objętych badaniem na całym świecie, 77 procent przedsiębiorstw wskazało również, że planuje przekwalifikować oraz podnieść kwalifikacje swoich obecnych pracowników w ciągu najbliższych pięciu lat, aby lepiej współpracować ze sztuczną inteligencją (AI) - wynika z najnowszego raportu Światowego Forum Ekonomicznego, zatytułowanego "Future of Jobs Report 2025".
W przeciwieństwie jednak do poprzedniej edycji z 2023 roku, tegoroczny raport nie wskazał, że większość technologii, w tym sztuczna inteligencja, będzie miała "pozytywny wpływ netto" na liczbę miejsc pracy.
Sztuczna inteligencja zmienia rynek pracy
"Postęp w dziedzinie AI i energii odnawialnej zmienia rynek pracy, zwiększając popyt na wiele stanowisk technologicznych lub specjalistycznych, a jednocześnie powodując spadek w przypadku innych, takich jak graficy" - poinformowało Światowe Forum Ekonomiczne w komunikacie prasowym przed swoim dorocznym spotkaniem w Davos pod koniec tego miesiąca.
W obszernym raporcie Saadia Zahidi, dyrektor zarządzająca Forum, podkreśliła rolę sztucznej inteligencji w przekształcaniu branż i zadań we wszystkich sektorach.
Pracownicy poczty, sekretarki i specjaliści ds. płac to tylko kilka z zawodów, w których pracodawcy spodziewają się najszybszego spadku liczby pracowników w nadchodzących latach - pisze portal stacji CNN.
Z drugiej strony coraz bardziej pożądane są umiejętności związane z AI. Według najnowszego badania, przeprowadzonego w zeszłym roku, blisko 70 proc. firm planuje zatrudnić nowych pracowników z umiejętnościami projektowania narzędzi i udoskonaleń AI, a 62 proc. zamierza zatrudnić więcej osób z umiejętnościami, które pozwolą im lepiej współpracować z AI.
W optymistycznym tonie raport stwierdził, że główny wpływ generatywnej sztucznej inteligencji na miejsca pracy może leżeć w ich potencjale "rozszerzania" umiejętności ludzkich poprzez "współpracę człowiek-maszyna", a nie w bezpośrednim zastępowaniu, szczególnie "biorąc pod uwagę ciągłe znaczenie umiejętności zorientowanych na człowieka".
CNN zwraca jednak uwagę, że wielu pracowników zostało już zastąpionych przez sztuczną inteligencję. W ostatnich latach niektóre firmy technologiczne (Dropbox, Duolingo) wskazywały sztuczną inteligencję jako powód zwolnień.
Źródło: CNN
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock