Rusza kolejna, 19. edycja Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu. To ogólnopolski program płatnych staży. W tym roku zgłaszać się można od 15 marca do 15 maja. Kandydaci mogą wybierać spośród blisko stu ofert w 12 miastach, przygotowanych przez ponad 30 firm. Organizatorzy szczególnie zachęcają do składania aplikacji przez studentów i absolwentów pochodzących z Ukrainy.
Od 15 marca studentki i studenci oraz osoby, które niedawno ukończyły studia, mogą ubiegać się o staże w Programie Kariera. "To organizowany przez Polską Radę Biznesu ogólnokrajowy program płatnych staży w różnych firmach, który jest największą tego typu inicjatywą w Polsce. W bieżącej edycji 33 najlepsze krajowe i międzynarodowe spółki oferują prawie 100 staży w 12 miastach, m.in. w Bydgoszczy, Grudziądzu, Łodzi, Poznaniu, Warszawie, Janowie Podlaskim czy Toruniu" - czytamy w komunikacie Polskiej Rady Biznesu.
Na osoby zaczynające karierę czekają płatne praktyki w następujących obszarach: finanse, zarządzanie ryzykiem, prawo, PR, media i reklama, marketing i sprzedaż, HR, badania i rozwój, farmacja, IT i programowanie, analiza danych, logistyka, produkcja, inżynieria., inwestycje infrastrukturalne, e-commerce, zakupy (procurement), obsługa klienta, zarządzanie jakością oraz zarządzanie projektami.
"W tym roku większość staży ma elastyczne daty rozpoczęcia i zakończenia, a w ich ustalaniu brane są pod uwagę preferencje uczestników. Niektóre z praktyki mają rozpocząć się już w kwietniu. Pracodawcom zależy na wyborze najlepszych kandydatów, dlatego ocena zgłoszeń i procesy rekrutacyjne będą trwały od pierwszego dnia naboru" - informuje Polska Rada Biznesu.
Staże także dla obywateli Ukrainy
W tegorocznej edycji Programu Kariera organizatorzy szczególnie zachęcają do składania aplikacji studentów i absolwentów pochodzących z Ukrainy.
"Część firm przygotowało dodatkowe staże z myślą o tych kandydatkach i kandydatach; inne dodatkowo zapewniają im zakwaterowanie; jeszcze inne będą rozpatrywać zgłoszenia od osób z doświadczeniem uchodźczym lub migracyjnym w pierwszej kolejności; przy niektórych ogłoszeniach rekrutacyjnych zostały dodatkowo zamieszczone angielskie i/lub ukraińskie wersje językowe" - informuje PRB.
- Przedsiębiorstwa zrzeszone w Polskiej Radzie Biznesu, która organizuje Program Kariera, pomagają Ukrainie na wiele sposobów, również oferując staże młodym zdolnym ludziom z tego kraju. Program Kariera otwarty jest na najlepszych kandydatów bez względu na ich narodowość – mówi Marian Owerko, twórca i szef Programu Kariera, wiceprezes Polskiej Rady Biznesu.
Wszystkie staże są płatne
Wszystkie staże oferowane w Programie Kariera są płatne. Każdy uczestnik otrzyma wynagrodzenie w wysokości od 3500 zł do 5000 zł za miesiąc stażu.
– Chcemy, żeby kandydaci wybierali rzeczywiście najlepsze dla siebie miejsca do rozwoju i kierowali się pasją, nie zaś ograniczeniami materialnymi. Nasze obserwacje pokazują, że studenci i absolwenci z mniejszych ośrodków akademickich w niczym nie odstają od swoich koleżanek i kolegów z największych uniwersytetów, a niekiedy wręcz przewyższają ich motywacją – tłumaczy Marian Owerko.
PRB podkreśla, że jak pokazują dotychczasowe statystki, co czwarty uczestnik Programu Kariera otrzymuje ofertę współpracy od firmy, w której odbył wakacyjny staż.
"Stażyści są traktowani bardzo serio, nikt nie parzy kawy"
"Program Kariera to nie tylko możliwość poznania zawodu, ale także zyskania szerszej perspektywy na biznes. Organizatorzy zachęcają firmy, by dawały młodym ludziom możliwość bezpośredniej pracy z osobami faktycznie zarządzającymi przedsiębiorstwem lub działem. Poza tym stażyści mogą liczyć na indywidualną opiekę i przemyślany plan praktyk. Jakość staży weryfikują sami uczestnicy oceniając firmę, która ich zatrudniała w corocznym badaniu satysfakcji" - piszą organizatorzy programu.
– Ocena jakościowa Programu Kariera służy utrzymaniu najwyższego poziomu merytorycznego staży. U nas stażyści są traktowani bardzo serio, nikt nie parzy kawy – mówi Marian Owerko.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Polska Rada Biznesu