Ochrona pracowników zatrudnionych za pośrednictwem platform cyfrowych coraz bliżej - przekazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Jak wyjaśniła, unijna Rada do spraw Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów osiągnęła porozumienie w sprawie dyrektywy o pracy platformowej.
"Mamy to! Ochrona pracowników zatrudnionych za pośrednictwem platform cyfrowych coraz bliżej! Rada UE ds. Zatrudnienia, w której właśnie uczestniczę w Brukseli, osiągnęła porozumienie ws. dyrektywy, której wdrożenie pozwoli na ochronę kurierów, kierowców, osób dostarczających jedzenie czy zakupy i wielu innych branż" - napisała w mediach społecznościowych ministra rodziny.
Dodała, że "blisko 30 mln pracowników w UE ma dziś powody do radości".
Praca za pośrednictwem platform internetowych
"Praca za pośrednictwem platform internetowych to nowy sposób łączenia podaży z popytem na płatną pracę. UE chce za pomocą nowych przepisów poprawić warunki zatrudnienia osób pracujących w gospodarce zleceniowej" - wskazały na swojej stronie Rada UE i Rada Europejska.
Wyjaśniono także, że "praca platformowa to forma zatrudnienia, w ramach której organizacje lub osoby używają platformy internetowej, by dotrzeć do innych organizacji lub osób w celu rozwiązania konkretnych problemów lub wykonania konkretnych usług w zamian za opłatę".
Podano, że "dyrektywa ma wprowadzić dwa główne ulepszenia: pomaga określić właściwy status zatrudnienia pracowników platformowych oraz ustanawia pierwsze w UE przepisy o używaniu systemów algorytmicznych w miejscu pracy".
"Za pośrednictwem platform cyfrowych (jednej lub kilku) pracuje w UE ponad 28 mln osób. W 2025 r. liczba ta ma sięgnąć 43 mln. Osoby te wykonują szereg różnorodnych zadań, bezpośrednio lub zdalnie. Mogą to być dostawy, tłumaczenia, wprowadzanie danych, opieka nad dziećmi i osobami starszymi czy usługi taksówkarskie" - wskazano na unijnej stronie.
Dodano, że "w UE działa ok. 500 cyfrowych platform pracy", a "niektóre z nich funkcjonują we wszystkich państwach UE"
"Rozwój branży platform dobrze ilustrują liczby: między 2016 r. a 2020 r. dochody z tego sektora wzrosły niemal pięciokrotnie – z szacowanych 3 mld euro do ok. 14 mld euro. Największe dochody generuje sektor dostaw i sektor usług taksówkarskich" - podano.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock