Fiskus bierze się za informatyków. Są pierwsze decyzje

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"
Prof. Dariusz Jemielniak: sztuczna Inteligencja powoduje radykalną redefinicje zawodów, życia, społeczeństwa
Prof. Dariusz Jemielniak: sztuczna Inteligencja powoduje radykalną redefinicje zawodów, życia, społeczeństwaTVN24
wideo 2/6
Prof. Dariusz Jemielniak: sztuczna Inteligencja powoduje radykalną redefinicje zawodów, życia, społeczeństwaTVN24

Skarbówka przypuściła masowe kontrole na informatyków na etatach i mających własną działalność gospodarczą. Przystąpiła też do wydawania pierwszych decyzji o zaległościach podatkowych. Co więcej, zapadają niekorzystne dla pracowników branży IT wyroki sądów - pisze "Gazeta Wyborcza".

"GW" opisuje, jak fiskus kontroluje informatyków. "Ci na etatach dostają pisma, że mają wytłumaczyć, dlaczego korzystają z 50-procentowych kosztów uzyskania przychodów. Po ostatnim naszym tekście odezwał się do nas Pan Marcin, szef firmy informatycznej z jednego z miast wojewódzkich" - czytamy w artykule.

Kontrole informatyków - decyzje skarbówki

- Właśnie dostałem decyzję skarbówki, że mam zapłacić zaległy podatek za nieprawidłowości w umowach o pracę z 52 pracownikami, którzy korzystali z 50-procentowych autorskich kosztów uzyskania przychodów. Urząd skarbowy zakwestionował fakt, że koszty są liczone od całej pensji - cytuje dziennik pana Marcina, który dodaje: - Nie rozumiem stanowiska fiskusa, bo charakter pracy moich pracowników w 100 proc. dotyczy prac innowacyjnych, które należy uznać za autorskie. A skoro tak, to nasza księgowość wyliczała koszty od pełnej pensji. Oczywiście od decyzji kontrolerów się odwołałem, a gdy trzeba będzie, to pójdę do sądu.

"Pan Marcin zapewnia, że gdyby pogodził się ze stanowiskiem skarbówki, to jego firma by nie przetrwała. Po pierwsze dlatego, że zaległy podatek, którego domaga się fiskus, byłby dla firmy dużym obciążeniem. A po drugie, jego pracownicy złożyliby wymówienia" - opisuje "GW".

Praca twórcza a koszty uzyskania przychodu

Dalej przytacza opinię Bartosza Mazura, doradcy podatkowego i partnera w Gekko Taxens, który "przyznaje, że uznanie iż pracownik 100 proc. swojego czasu pracy poświęca na pracę twórczą, od której przysługuje 50 proc. kosztów uzyskania przychodów, może być trudne do udowodnienia i skarbówka może to podważać".

- Bo przecież pracownik bierze udział w szkoleniach, w zebraniach i w jakichś uroczystościach odbywających się w zakładzie pracy. Czy w końcu wykonuje jakieś prace administracyjne. A ten czas trudno zakwalifikować jako pracę innowacyjną, twórczą, za którą należy się honorarium autorskie i większa ulga w podatkach - mówi dziennikowi Mazur.

"Łukasz Boszko, specjalista ds. podatków z Grant Thornton zaleca jednak, aby ostrożnie podchodzić do kosztów i niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy nie odliczać kosztów od pełnej pensji" - podaje "GW"

- Stoję na stanowisku, że przynajmniej wysokość pensji minimalnej nie powinna być uznawana za honorarium autorskie z prawem do podwyższonych kosztów uzyskania przychodów. W przeciwnym razie możemy mieć problemy z urzędem skarbowym - tłumaczy gazecie Boszko.

Informatycy na działalności gospodarczej

"Łatwo nie mają też informatycy, którzy posiadają własną działalność gospodarczą. Oni mogą korzystać z tzw. ulgi IP Box (znana też jako Innovation Box lub Patent Box). To bardzo korzystna forma opodatkowania, bo pozwala zastosować preferencyjną stawkę podatku wynoszącą zaledwie 5 proc. Ulga jest odliczana od podstawy obliczenia podatku. Zgodnie z założeniami ustawodawcy, ulga IP Box powinna być dostępna dla wszystkich podmiotów, które mogą prowadzić działalność innowacyjną" - wyjaśnia "GW".

Podkreśla jednak przy tym, że "niestety, gdy podatnicy wystąpili do skarbówki o interpretację podatkową, ta odmawiała korzystania z ulgi", gdyż "fiskus we wniosku domaga się bowiem, aby informatycy napisali jednoznacznie, czy ich działalność obejmuje badania naukowe lub prace rozwojowe", a "gdy informatycy tego nie potwierdzają (bo oczekują, że zrobi to skarbówka), są odprawiani z kwitkiem".

"Innym problem jest to, ile dochodu możemy objąć 5-procentową stawką podatkową. Tutaj właśnie zapadł niekorzystny dla podatników wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego. Spółka, która wystąpiła do sądu, uważała, że dochodem z kwalifikowanych praw własności intelektualnej jest pełna wartość ceny netto ze sprzedaży danego produktu. A więc te dochody obejmują też koszty materiałów potrzebnych do wytworzenia danego produktu, które składają się na jego ostateczną cenę" - opisuje gazeta.

I wskazuje, że "sąd uznał, że cała wartość produktu czy usługi zawarta w cenie sprzedaży nie może być objęta ulgą". "Prawo takie przysługuje tylko do dochodu objętego kwalifikowanym prawem własności intelektualnej wynikającej z ulgi IP Box. Wszelkie inne koszty, np. materiałów, nie mogą być objęte ulgą" - wyjaśnia cytowany przez dziennik NSA.

Branża IT i ryczałt

"Jeśli informatycy mający firmę nie korzystają z ulgi IP Box pozwalającej płacić 5 proc. podatku, mogą przejść na ryczałt ze stawką 12 proc. albo 8,5 proc. Niestety ci, którzy chcą płacić mniejszy ryczałt, napotykają ostatnio problemy ze skarbówką. Do tej pory było jasne, że 12-procentowy podatek płacili ci, którzy zajmowali się oprogramowaniem albo usługami związanymi z doradztwem w oprogramowaniu. Osoby wykonujące inną pracę miały prawo do niższego podatku" - pisze "GW".

Zaznacza jednak, że "teraz to się zmieniło", a "organy państwa wychodzą z założenia, że każda czynność związana z działaniami informatycznymi przy komputerze jest związana z oprogramowaniem i dlatego podlega wyższemu opodatkowaniu".

"Ostatnio niekorzystny wyrok dla podatników wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) we Wrocławiu (sygn. I SA/Wr 178/23). Informatyk, który wniósł sprawę do sądu, tłumaczył, że 'przy wykonywaniu swoich obowiązków nie zajmuje się na żadnym etapie prac tworzeniem oprogramowania oraz usługami związanymi z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych'. Zapewniał też, że 'nie dotyka też kodu źródłowego, bo wykorzystuje oprogramowanie stworzone już przez kogoś innego'. We wniosku do skarbówki domagał się możliwości płacenia niższego, 8,5-procentowego podatku" - czytamy w dzienniku.

Dalej wyjaśniono, że "skarbówka prośbę odrzuciła, a jej stanowisko podtrzymał sąd". "WSA przyznał, że skoro mężczyzna 'testuje dla klientów poszczególne rozwiązania informatyczne i wprowadza zmiany, jakich oczekują klienci, to jego prace mieszczą się w szerokim pojęciu oprogramowania'. A skoro tak, to należy się 12,5 proc. podatku" - dowiadujemy się z gazety.

Autorka/Autor:kris/ToL

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Przeciętna powierzchnia mieszkań w budynkach wielorodzinnych w pierwszej połowie roku wyniosła 51,8 mkw. - wynika z danych GUS. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2024 r. najwięcej nowych mieszkań wybudowano w mazowieckim i małopolskim. Ale to w województwie pomorskim jest największe nasilenie budownictwa.

Tak się buduje w Polsce. Branża zalicza spadki

Tak się buduje w Polsce. Branża zalicza spadki

Źródło:
PAP

Grupa Azoty w latach 2021-2023 zamawiała usługi reklamowe oraz promocyjne, udzielane nie w celu promocji spółki czy produktów, ale w interesie innych podmiotów w tym na rzecz partii politycznej - wynika z zawiadomienia Grupy Azoty skierowanego do prokuratury. Jak wylicza koncern, na darowizny i działania reklamowe w ubiegłym roku przeznaczono ponad 7,5 mln zł.

Grupa Azoty zawiadamia prokuraturę. Pieniądze na promocję "w interesie podmiotów politycznych"

Grupa Azoty zawiadamia prokuraturę. Pieniądze na promocję "w interesie podmiotów politycznych"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W końcówce 2025 roku może być przestrzeń do obniżenia taryf - oceniła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w Radiu Zet.

"Ceny prądu będą niższe, bo wychodzimy z górki pokryzysowej"

"Ceny prądu będą niższe, bo wychodzimy z górki pokryzysowej"

Źródło:
PAP

Akcje Trump Media & Technology Group, spółki kontrolującej założoną przez byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa platformę społecznościową Truth, notują potężne spadki. Obecnie wyceniane są one najniższej od momentu giełdowego debiutu z kwietnia tego roku. Mocna przecena sprawiła, że były prezydent Stanów Zjednoczonych zniknął z listy 500 najbogatszych ludzi świata "Bloomberg Billionaires Index".

Potężne ciosy dla Trumpa. Stracił miliardy, zniknął z listy najbogatszych

Potężne ciosy dla Trumpa. Stracił miliardy, zniknął z listy najbogatszych

Źródło:
CNN

W poniedziałek Apple zaprezentowało długo wyczekiwanego, wzbogaconego sztuczną inteligencją iPhone'a 16. Choć nowy flagowiec oferuje wiele nowości, to smartfonowej rewolucji ewidentnie zabrakło. Ile kosztuje i co oferuje iPhone 16?

iPhone 16 bez rewolucji, ale z funkcjami AI

iPhone 16 bez rewolucji, ale z funkcjami AI

Źródło:
Reuters

Przez rok nie będą wydawane licencje nowym lokalom Airbnb w trzech centralnych dzielnicach Aten, a na pasażerów wycieczkowców przybywających na wyspach Santorini i Mykonos nałożone zostaną opłaty w wysokości 20 euro - to restrykcje, które zaczną obowiązywać od przyszłego roku.

Nowe restrykcje dotkną turystów udających się do Grecji

Nowe restrykcje dotkną turystów udających się do Grecji

Źródło:
PAP

Co trzecia firma w Polsce zamierza zwiększyć zatrudnienie w czwartym kwartale bieżącego roku, natomiast redukcję etatów rozważa 19 proc. przebadanych firm - wynika z raportu ManpowerGroup. Nowe rekrutacje zapowiadają między innymi przedsiębiorstwa z sektora transportu, logistyki, motoryzacji, a także IT.

Firmy w Polsce chcą rekrutować. Gdzie najłatwiej o pracę

Firmy w Polsce chcą rekrutować. Gdzie najłatwiej o pracę

Źródło:
PAP

W poniedziałek zatrudnieni w łódzkim zakładzie Beko przyszli do pracy w czarnych koszulkach. To znak protestu wobec planów zamknięcia fabryki. Zwolnionych zostanie 1100 osób. Koncern zapewnił, że wypracuje odpowiednie warunki odejścia, jednak wśród pracowników panuje rozgoryczenie. - Dostaliśmy strzał w twarz - mówią.

Gigant zamyka fabrykę w Polsce. "Dostaliśmy strzał w twarz"

Gigant zamyka fabrykę w Polsce. "Dostaliśmy strzał w twarz"

Źródło:
PAP

Pierwsze wypłaty środków w ramach programu Aktywny Rodzic planowane są na przełomie listopada i grudnia bieżącego roku - przekazał ZUS. Wnioski będzie można składać przez internet już od 1 października. Komu przysługuje tak zwane babcie, żłobkowe oraz świadczenie "aktywnie w domu"?

"Aktywny Rodzic" coraz bliżej. Jak dostać pieniądze na dziecko?

"Aktywny Rodzic" coraz bliżej. Jak dostać pieniądze na dziecko?

Źródło:
PAP

W sądzie federalnym w Alexandrii pod Waszyngtonem rozpoczął się w poniedziałek proces wytoczony przez rząd federalny USA firmie Google, której zarzucono nadużywanie pozycji monopolisty na rynku reklam internetowych. Proces ma potencjalnie duże znaczenie dla finansów mediów internetowych.

Google monopolistą? Rozpoczął się kolejny proces

Google monopolistą? Rozpoczął się kolejny proces

Źródło:
PAP

Peter Nygard został skazany przez sąd w Toronto na 11 lat więzienia za gwałty na kobietach oraz nieletnich dziewczynach. Kanadyjski magnat z branży mody nie przyznał się do winy, prokuratura przedstawiła jednak w trakcie procesu dokładne opisy zdarzeń na podstawie relacji jego ofiar. Przeciwko Nygardowi toczą się jeszcze postępowania związane z oskarżeniami o zgwałcenie dziesiątek innych kobiet i dziewczynek, między innymi w USA i na Bahamach.

Magnat odzieżowy skazany za gwałty. "Kilkadziesiąt ofiar" czeka jeszcze na sprawiedliwość

Magnat odzieżowy skazany za gwałty. "Kilkadziesiąt ofiar" czeka jeszcze na sprawiedliwość

Źródło:
PAP

- Wrzucenie wszystkich do jednego worka, tak jak to zrobił GUS, nie pokazuje problemu, z którym faktycznie się borykamy w kwestii różnic w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn - uważa Olga Kozierowska, prezeska i założycielka fundacji Włączeni Plus, której częścią jest Sukces Pisany Szminką. Jak podkreśla dr hab. Iga Magda, wiceprezeska zarządu Instytutu Badań Strukturalnych, dane udostępnione w ostatnim czasie pokazują, że obraz nierówności płacowych jest znacznie bardziej skomplikowany i niejednoznaczny.

"Ubóstwo w Polsce ma twarz kobiety". Jak wygląda luka płacowa?

"Ubóstwo w Polsce ma twarz kobiety". Jak wygląda luka płacowa?

Źródło:
tvn24.pl

Władze gminy Rodos w Grecji odznaczyły brytyjską parę, która odwiedziła wyspę ponad sto razy. Nagrodzeni Brytyjczycy przybywają na Rodos cztery-pięć razy w roku od lat 90. i zawsze wybierają ten sam hotel.

Odwiedzili wyspę ponad sto razy. Zostali wyróżnieni przez władze

Odwiedzili wyspę ponad sto razy. Zostali wyróżnieni przez władze

Źródło:
PAP

We wtorek zostanie wypłacona druga transza tak zwanych czternastek o łącznej wartości 1,3 miliarda złotych. Pieniądze trafią do ponad 970 tysięcy emerytów - przekazał rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.

Niemal milion osób dostanie większy przelew z ZUS

Niemal milion osób dostanie większy przelew z ZUS

Źródło:
PAP

UOKiK wyraził zgodę na przejęcie Greenwich Investments, będącego właścicielem Grupy Graal, przez spółkę Lisner - przekazał PAP departament komunikacji urzędu. Jak podkreślają eksperci, będzie to jeden z największych transferów w branży spożywczej na przestrzeni kilku ostatnich lat.

Spożywczy lider przejmuje polską firmę. Jest decyzja UOKiK

Spożywczy lider przejmuje polską firmę. Jest decyzja UOKiK

Źródło:
PAP

Na zasypanie przepaści pomiędzy gospodarką Unii Europejskiej a gospodarką USA potrzeba od 750 miliardów euro do 800 rocznie - wynika z najnowszego raportu przedstawionego Ursuli von der Leyer, szefowej Komisji Europejskiej, przez byłego szefa Europejskiego Banku Centralnego (European Central Bank - ECB). Źródłem ich finansowania miałaby być emisja wspólnego długu. - Po pierwsze wspólne priorytety - skomentowała szefowa KE na konferencji prasowej w Belgii.

Unii Europejskiej potrzeba setek miliardów euro. "Na zasypanie przepaści"

Unii Europejskiej potrzeba setek miliardów euro. "Na zasypanie przepaści"

Źródło:
PAP

Szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego w sierpniu wyniosła 5 procent – poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W lipcu, według danych GUS, było ono na tym samym poziomie.

Bezrobocie wciąż rekordowo niskie

Bezrobocie wciąż rekordowo niskie

Źródło:
PAP

W sierpniu tego roku Lotnisko Warszawa-Radom obsłużyło ponad 21 tysięcy pasażerów, czyli niemal tyle samo, co w tym samym miesiącu ubiegłego roku - wynika z danych Polskich Portów Lotniczych. Według wcześniejszych prognoz tegoroczne wyniki portu miały wzrosnąć dwukrotnie.

Podróżni nie chcą latać z Radomia. Do realizacji planów sporo brakuje

Podróżni nie chcą latać z Radomia. Do realizacji planów sporo brakuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Szara strefa tytoniowa w Polsce wyniosła w minionym roku 3,6 procent rynku, co oznacza spadek w stosunku do poprzednich lat - poinformowało KPMG w komunikacie prasowym. Dla porównania w Unii Europejskiej osiągnęła 8,3 procent rynku. Branża tytoniowa alarmuje jednak rząd, że podwyższenie stawek akcyzy od przyszłego roku doprowadzi do ponownego wzrostu szarej strefy we wszystkich kategoriach wyrobów tytoniowych w Polsce. Strata fiskusa na nielegalnych papierosach w ubiegłym roku to ponad miliard złotych.

Papierosy spod lady. Tak wypadła Polska na tle Europy

Papierosy spod lady. Tak wypadła Polska na tle Europy

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO) nałożył na mBank karę w wysokości ponad 4 milionów złotych za niezawiadomienie osób poszkodowanych wyciekiem danych - podano w komunikacie na stronie urzędu. W przesłanym redakcji biznesowej tvn24.pl stanowisku mBank przekazał, że nie zgadza się z decyzją prezesa UODO i odwoła się do sądu.

UODO nałożył 4 miliony złotych kary na mBank

UODO nałożył 4 miliony złotych kary na mBank

Źródło:
PAP, tvn24.pl

30 września br. wygasa ważność orzeczeń o niepełnosprawności, które zostały wydłużone w związku ze specustawą covidową - przypomina resort rodziny. Wspominany termin odnosi się także do kart parkingowych, które umożliwiają parkowanie na tak zwanych kopertach. Co zrobić, by zachować ciągłość uprawnień?

Ważny termin dla kierowców. Bez tego wniosku posypią się mandaty

Ważny termin dla kierowców. Bez tego wniosku posypią się mandaty

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Polacy oszczędzają, firmy kurierskie zacierają ręce. Wydajemy mniej, ale kupujemy taniej i częściej - pisze "Rzeczpospolita". Dodaje, że w związku z tym konsumenci coraz chętniej decydują się korzystanie z automatów paczkowych.

Zmiany w zwyczajach Polaków. "Stąd sukces chińskich platform"

Zmiany w zwyczajach Polaków. "Stąd sukces chińskich platform"

Źródło:
PAP

Część klientów sieci sklepów Biedronka jest uprawniona do otrzymania vouchera o wartości 150 zł na cały asortyment w ramach jednorazowych zakupów - wynika z komunikatu udostępnionego na stronie sklepu. To skutek decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w związku z akcją promocyjną sklepu, która "naruszała zbiorowe interesy konsumentów".

Biedronka zwraca klientom pieniądze. Konsekwencje nieudanej promocji

Biedronka zwraca klientom pieniądze. Konsekwencje nieudanej promocji

Źródło:
tvn24.pl

Liczba wolnych miejsc pracy na koniec drugiego kwartału tego roku wynosiła 110,8 tysiąca - wynika z danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny. Jest to mniej o 2,1 procenta w porównaniu z poprzednim rokiem. Najwięcej wolnych wakatów jest w budownictwie. GUS policzył także, ilu cudzoziemców pracuje Polsce.

Jest praca. Jedna branża przoduje w liczbie wakatów

Jest praca. Jedna branża przoduje w liczbie wakatów

Źródło:
PAP

Tylko w sierpniu 2024 roku zespół zgłosił do zablokowania 3215 niebezpiecznych domen - podał w komunikacie CSIRT KNF. Podkreślił, że "cyberprzestępcy nie ustępują w tworzeniu nowych stron phishingowych".

3215 niebezpiecznych domen. "Wyłudzane były środki"

3215 niebezpiecznych domen. "Wyłudzane były środki"

Źródło:
tvn24.pl

Telefony, smsy, wiadomości z pracy w czasie wolnym, w tym na urlopie. - Rozwój technologiczny i upowszechnienie pracy zdalnej sprawiły, że nierzadko zaciera się granica między życiem zawodowym a prywatnym - komentuje mecenas Monika Wieczorek. Skutki? Stres, problemy zdrowotne i rodzinne. Rozwiązaniem ma być wprowadzenie tak zwanego prawa do odłączenia się, które obowiązuje już w kilku krajach. Czy możemy liczyć na nie także w Polsce?

"Szef przywitał mnie: z d...y wyciągnij ten telefon". Rewolucja w kolejnych krajach

"Szef przywitał mnie: z d...y wyciągnij ten telefon". Rewolucja w kolejnych krajach

Źródło:
tvn24.pl

Elon Musk jest na najlepszej drodze, by zostać pierwszym na świecie bilionerem do 2027 roku - wynika z raportu grupy zajmującej się śledzeniem bogactwa Informa Connect Academy, na który powołuje się brytyjski dziennik "Guardian".

Media: Elon Musk na drodze do bycia pierwszym na świecie bilionerem do 2027 roku

Media: Elon Musk na drodze do bycia pierwszym na świecie bilionerem do 2027 roku

Źródło:
"Guardian"