Czy za brak stanika można zwolnić z pracy?

Źródło:
tvn24.pl
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o Radzie do spraw Kobiet na Rynku Pracy
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o Radzie do spraw Kobiet na Rynku PracyTVN24
wideo 2/4
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o Radzie do spraw Kobiet na Rynku PracyTVN24

Wymóg noszenia stanika w pracy jest kwestią złożoną. Z jednej strony mamy do czynienia z dobrem osobistym, godnością, prywatnością i wolnością pracownika, z drugiej zaś pracodawcę, który chce dbać o wizerunek swojej firmy. Prawo nie reguluje tej kwestii wprost, ale jednocześnie nakazuje pracownikowi między innymi dostosowanie się do zasad społecznych. Czy brak stanika może być powodem zwolnienia z pracy?

Kilka dni temu media informowały o mieszkance Kalisza, która miała być zwolniona za brak stanika. Choć firma zaprzeczyła, że rozwiązanie umowy o pracę było związane z brakiem bielizny, to temat stał się głośny, a w sprawę zaangażowała się ministra pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Postanowiliśmy sprawdzić, jak polskie przepisy odnoszą się do tej kwestii.

Stanik w pracy. "Daleko idąca ingerencja w prywatność"

- Polskie prawo nie definiuje kwestii ubioru pracowników, a przyjmowane standardy dress code (zasady dotyczące ubioru - red.) są zazwyczaj wyznaczane stosownie do zajmowanego przez pracownika stanowiska - wyjaśnia w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Agnieszka Majewska, Rzeczniczka Małych i Średnich Przedsiębiorców.

- Uważam, że kwestia noszenia stanika w pracy to daleko idąca ingerencja w prywatność, ale zrozumiałym dla mnie jest, że może to być ważny element stroju w danym miejscu pracy - ocenia.

Wyjaśnia przy tym, że Kodeks pracy, mimo braku regulacji kwestii samego noszenia bielizny, mówi o przestrzeganiu w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego. – W sytuacji gdy pracownik swoim wyglądem nie wzbudza niepożądanych emocji, to jego ubiór nie powinien stanowić problemu – zaznacza. 

Dodaje, że są jednak sytuacje, gdy przy podejmowaniu pracy na danym stanowisku w określonym miejscu, nietrudno przewidzieć, że przedsiębiorca, będzie oczekiwał od pracownika zadbania o stosowny strój. - Nawet jeśli nie wskaże tego wcześniej w ogłoszeniu rekrutacyjnym – tłumaczy Agnieszka Majewska. - Choć nawet w tym przypadku, w sytuacji, gdy osoba ta zachowuje dress code i prezentuje się elegancko, w tym zakrywa biust, to wymaganie noszenia biustonosza jest już zbyt osobiste – ocenia Rzeczniczka Małych i Średnich Przedsiębiorców.

- To są bardzo delikatne kwestie. Bo z drugiej strony patrząc, przedsiębiorca również może czuć się niekomfortowo, gdy w jego firmie pracownica na eksponowanym stanowisku, która ma bezpośredni kontakt z klientami, wzbudza swoim strojem emocje, na przykład zakładając przeźroczystą bluzkę bez bielizny pod spodem – zaznacza.

Ponadto, jak wyjaśnia, część przedsiębiorstw, np. działających w budownictwie, może, a często nawet musi, wymagać określonego ubrania w związku z przepisami BHP. Jest nim przykładowo kask czy obuwie ochronne. Jednak nie dotyczy to bielizny.

- Tak naprawdę prawo pracy reguluje tylko stosunki społeczne, które przecież nie zawsze da się usztywnić w konkretne ramy. Pozostaje nam zdrowy rozsądek i kultura osobista, które zazwyczaj wystarczają w kwestii dress code w miejscu pracy – wyjaśnia Rzeczniczka Małych i Średnich Przedsiębiorców.

"Pracownik powinien przestrzegać zasad"

Szymon Suchcicki, adwokat, partner zarządzający w kancelarii KAASS, tłumaczy, że pracodawca może w regulaminie zawrzeć wytyczne dotyczące ubioru pracowników, o ile jest to uzasadnione przez rodzaj wykonywanej przez niego pracy oraz określonymi potrzebami danej firmy. - Dotyczy to również bielizny - zaznacza w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl.

Dodaje przy tym, że pracownik decydując się na podjęcie pracy u konkretnego pracodawcy w pewien sposób automatycznie godzi się na panujące w danej firmie zasady, w tym również na te dotyczące ubioru. - O ile został z danymi zasadami zapoznany, powinien ich z całą pewnością przestrzegać - zaznacza.

- Dla przykładu w urzędzie czy banku albo biurze, standardem jest, iż pracownicy ubierają się w jasno określony sposób, na przykład z wyłączeniem krzykliwych kolorów czy ozdób albo z pominięciem stroju sportowego - podkreśla Suchcicki.

Jego zdaniem wizerunek pracodawcy mógłby być zagrożony w sytuacji, gdy ubiór pracownika dalece odbiegałby od ubioru przyjętego za stosowny w danym miejscu i czasie, jak np. na spotkaniu biznesowym czy w przypadku pracy z dziećmi. Takie same zasady obowiązują np. w przypadku zasad ubioru w restauracji. - Wybierając elegancki lokal, godzimy się z tym, że należy założyć stosowne ubranie. Dla przykładu mężczyźni w krótkich spodenkach nie są wpuszczani do środka w takich przestrzeniach. Tak samo jest z miejscem pracy - zaznacza Szymon Suchcicki.

Dodaje, że granica wolności od zawsze stanowi pewną elastyczną barierę, która jest wynikiem swego rodzaju kompromisu, a zarazem zasad współżycia społecznego. - Niejednokrotnie napotykamy w życiu codziennym sytuacje, gdy odmienne interesy są ze sobą sprzeczne i ktoś zmuszony jest do pewnych ustępstw. Bez wątpienia omawiany problem należy do jednej z takich sytuacji i nie istnieje uniwersalne rozwiązanie. Przede wszystkim należy więc brać pod uwagę zasady BHP, zasady dobrego smaku i zwykłego koleżeństwa oraz okoliczności każdego osobnego przypadku - wyjaśnia.

Zwolnienie za brak stanika?

Szymon Suchcicki odniósł się także do kwestii ewentualnego rozwiązania umowy o pracę za brak stanika. - Z całą stanowczością wskazać należy, iż wyciągnięcie przez pracodawcę takich konsekwencji, w sytuacji w której pracownik złamał zasady dotyczące ubioru, jest zdecydowanie zbyt daleko idące - wyjaśnia.

- W jednostkowym przypadku, który nie determinował późniejszych negatywnych następstw dotyczących przykładowo wizerunku firmy czy utraty klienta, wystarczyłoby zwrócenie uwagi pracownikowi. Dopiero w przypadku zlekceważenia uwag pracodawcy, można byłoby sięgać po bardziej zdecydowane metody dyscyplinujące. Natomiast samo zwolnienie znajdować powinno się ewentualnie na samym końcu tej drogi - zaznacza.

Wyjaśnia jednak, że każdy jednostkowy przypadek powinno się oceniać z uwzględnieniem zasad zdrowego rozsądku. - O ile w sytuacji gdy brak bielizny nie jest specjalnie widoczny i krzykliwy, nie przeczy także żadnym zasadom BHP, to nie powinien z zasady być szczególnie dotkliwy dla pracodawcy. Dla przykładu brak bielizny przy uniformie składającym się z obcisłej białej koszuli np. u kelnerki w restauracji czy pracownicy lotniska lub recepcjonistki stanowić będzie zgoła inną sytuację niż brak stanika w przypadku luźnego ciemnego uniformu lub przy nałożeniu zapinanej marynarki. Nie da się na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa pracy uogólnić tej kwestii i wprowadzić jednego wniosku, mającego zastosowanie w każdym przypadku - podsumowuje adwokat z kancelarii KAASS.

Stanik a "kwestia równościowa"

Na inny aspekt problemu zwraca uwagę Ane Piżl, ratownica medyczna, aktywistka i dziennikarka znana m.in. z formatu "Miasto kobiet" na antenie TVN Style, a także inicjatorka ruchu topfreedom.pl. Jej zdaniem jest to "kwestia równościowa".

- Jeżeli mężczyznom nie robi się problemów, gdy przez koszulę odznaczają się im sutki, to takie samo prawo mają wszystkie osoby. Niezależnie od płci - ocenia aktywistka w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl.

Dodaje, że w jej ocenie w Polsce potrzebna jest rzetelna edukacja równościowa. - Oczekiwanie od kobiet i osób niebinarnych, że będą nosić stanik pod ubraniem, jest nierównym traktowaniem i krzywdzącą seksualizacają - uważa Ane Piżl.

Autorka/Autor:Paulina Karpińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Do marki Marriott nie ma prawa już działający w centrum Warszawy pięciogwiazdkowy hotel. Amerykańska sieć wycofała się z jego prowadzenia - informuje w środę "Rzeczpospolita". Nieoficjalnym powodem rozstania ma być spór o pieniądze.

Warszawski Marriott nie jest już Marriottem

Warszawski Marriott nie jest już Marriottem

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Meble zmniejszane na rzucie, by mieszkanie wydawało się większe. Oszczędzanie na materiałach. Kruczki prawne. O pułapkach rynku mieszkaniowego oraz o tym, jak ich uniknąć, opowiada Bartosz Józefiak, autor książki "Patodeweloperka. To nie jest kraj do mieszkania".

Kupić i nie wpaść w pułapkę. Sześć kroków do idealnego mieszkania

Kupić i nie wpaść w pułapkę. Sześć kroków do idealnego mieszkania

Źródło:
tvn24.pl

Mężczyzna z Australii został oskarżony o kradzież limitowanych monet z postaciami z popularnej bajki dla dzieci "Blue". Ich wartość oszacowano na ponad 600 tysięcy dolarów australijskich, czyli w przeliczeniu prawie 1,6 miliona złotych.

Skradziono monety z postaciami z popularnej bajki. Podejrzany w rękach policji

Skradziono monety z postaciami z popularnej bajki. Podejrzany w rękach policji

Źródło:
BBC

W 2022 roku w Unii Europejskiej dyplom lekarza medycyny otrzymało 69 279 osób. Statystycznie na 100 000 mieszkańców wspólnoty przypadało 15,5 absolwenta studiów medycznych. Wskaźnik ten jest prawie dwa razy wyższy w Bułgarii. Na drugim końcu skali jest Słowenia, z wynikiem niemal trzykrotnie niższym od Bułgarów. Jak na tle unijnej średniej wypada Polska?

Które kraje mają najwięcej absolwentów medycyny w UE? Polska w środku stawki, czołówka zaskakuje

Które kraje mają najwięcej absolwentów medycyny w UE? Polska w środku stawki, czołówka zaskakuje

Źródło:
tvn24.pl

Sezon ogórkowy w pełni, ale to nie oznacza, że wraz z nadchodzącymi zbiorami to warzywo jest tańsze. Wręcz przeciwnie, ze względu na uwarunkowania pogodowe, z jakimi rolnicy mieli do czynienia, ceny ogórków są o 100 procent wyższe niż rok temu.

Drogi sezon ogórkowy. Ceny podskoczyły o 100 procent

Drogi sezon ogórkowy. Ceny podskoczyły o 100 procent

Źródło:
TVN24

Od stycznia przyszłego roku będziemy zbierać odrębnie kolejną frakcję odpadów. Chodzi o zużyte ubrania, buty, koce, pościel, zasłony, kapelusze, obuwie czy dywany. Nie znaczy to jednak, że mieszkańcy dostaną kolejny kolorowy worek lub pojemnik i wystawią go w dniu uzgodnionym z firmą odbierającą śmieci - informuje serwis Prawo.pl.

Segregowanie śmieci. Od 1 stycznia pojawi się nowa frakcja odpadów

Segregowanie śmieci. Od 1 stycznia pojawi się nowa frakcja odpadów

Źródło:
PAP

Grupa reklamodawców została pozwana we wtorek przez platformę X - podaje agencja AP. Zdaniem X "ich masowy bojkot" w 2022 roku, po zmianie właścicielskiej, pozbawił firmę miliardów dolarów. "Teraz jest wojna" – skomentował miliarder Elon Musk.

Musk idzie na kolejne starcie. "Teraz jest wojna"

Musk idzie na kolejne starcie. "Teraz jest wojna"

Źródło:
PAP

- Trwają rozmowy o wprowadzeniu opłaty od tak zwanych małpek - mówił na antenie Radia Zet minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że rozwiązanie mogłoby zacząć obowiązywać już od 2025 roku. Obecnie istnieje już opłata małpkowa, minister nie podał szczegóów, czy chodzi o nowe obciążenie, czy o podwyższenie obecnego.

Będzie opłata od "małpek"? Minister finansów podaje możliwy termin

Będzie opłata od "małpek"? Minister finansów podaje możliwy termin

Źródło:
Radio Zet, tvn24.pl

Lasy Państwowe chcą zakazu wywozu drewna z Polski poza Unię Europejską od 1 stycznia 2025. Takie obostrzenie miałoby obowiązywać przez 3 lata. Dyrektor generalny LP Witold Koss powiedział, że ich propozycja przewiduje też uznanie drewna za surowiec strategiczny.

Lasy Państwowe chcą ograniczyć wywóz polskiego drewna

Lasy Państwowe chcą ograniczyć wywóz polskiego drewna

Źródło:
PAP

W Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie w sprawie maksymalnych stawek podatków i opłat lokalnych w 2025 roku. Na jego podstawie samorządy podejmują decyzję między innymi w sprawie wysokości podatku od nieruchomości.

Właściciele nieruchomości zapłacą więcej. Nowe stawki

Właściciele nieruchomości zapłacą więcej. Nowe stawki

Źródło:
tvn24.pl

Ucieszyłam się, że minister finansów po wielu zabiegach ze strony Polski 2050, perswazji, powiedział, że będą środki na obniżenie składki zdrowotnej. Mówił o czterech miliardach i poinformował, że w 2025 roku to obniżenie będzie - powiedziała we wtorek w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Dłużej to nie może trwać". Minister zapowiada ważną zmianę

"Dłużej to nie może trwać". Minister zapowiada ważną zmianę

Źródło:
tvn24.pl

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wydała komunikat w sprawie stanu zatrudnienia w urzędzie. Według przekazanych informacji liczba osób pracujących w kancelarii premiera zmniejszyła się od 15 października 2023 roku z 993 do 825 osób.

Kancelaria premiera zabrała głos w sprawie stanu zatrudnienia

Kancelaria premiera zabrała głos w sprawie stanu zatrudnienia

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto nie padła główna wygrana, ale szczęście uśmiechnęło się do gracza, który zakreślił liczby w Lotto Plus. Kumulacja rośnie do czterech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto oraz Lotto Plus z 6 sierpnia 2024 roku.

Wyniki Lotto z 6 sierpnia 2024. Padła szóstka w Lotto Plus

Wyniki Lotto z 6 sierpnia 2024. Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
tvn24.pl

Rosyjskie władze powiadomiły wszystkich największych dostawców internetu o spowolnieniu odtwarzania wideo w serwisie YouTube – powiadomił niezależny portal Meduza, powołując się na nieoficjalne źródło z obszaru telekomunikacji.

Rosyjskie władze uderzają w korzystających z YouTube'a

Rosyjskie władze uderzają w korzystających z YouTube'a

Źródło:
PAP

Rozpoczęło się postępowanie upadłościowe dotyczące europejskiej centrali sieci sklepów Esprit. W ostatnim czasie ta modowa marka bezskutecznie szukała nabywców. Jak podają niemieckie media, pracę straci nawet 1300 osób.

Znana sieć sklepów bankrutuje. Pracę straci nawet 1300 osób

Znana sieć sklepów bankrutuje. Pracę straci nawet 1300 osób

Źródło:
ZDF, "Frankfurter Allgemeine Zeitung"

Rząd przyjął projekt ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Świadczenie od 1 stycznia 2025 roku wyniesie 6246,13 złotego miesięcznie i będzie podlegać corocznej waloryzacji - podano komunikacie kancelarii premiera.

Ponad sześć tysięcy złotych co miesiąc. Jest decyzja rządu

Ponad sześć tysięcy złotych co miesiąc. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz z Polski 2050 nie wykluczyła w rozmowie z Onet Rano, że w przyszłości potrzebne będzie podniesienie wieku emerytalnego w Polsce, ale podkreśliła, że teraz najważniejsze są zachęty do tego, by seniorom opłacało się dłużej pracować, zwłaszcza kobietom.

Minister o wieku emerytalnym. "Nie wykluczam tego"

Minister o wieku emerytalnym. "Nie wykluczam tego"

Źródło:
PAP

Rakieta nośna Długi Marsz 6A we wtorek wyniosła na niską orbitę okołoziemską 18 satelitów komunikacyjnych wchodzących w skład projektu Qianfan Xingzuo, czyli "Konstelacji Tysiąca Żagli" - podał państwowy nadawca CCTV. To odpowiedź Chin na system Starlink amerykańskiej firmy SpaceX.

Konstelacja Tysiąca Żagli. To ma być odpowiedź na Starlinka

Konstelacja Tysiąca Żagli. To ma być odpowiedź na Starlinka

Źródło:
PAP

Średnia cena ubezpieczenia OC w drugim kwartale wyniosła 647 złotych, zatem była o 11 procent wyższa w porównaniu do danych z początku roku - wynika z raportu przygotowanego przez porównywarkę Punkta. Z prognoz wynika, że w najbliższych miesiącach możemy obserwować kolejne wzrosty, choć wiele zależeć będzie od sytuacji gospodarczej.

Składki OC idą w górę. W tych miastach zapłacimy najwięcej

Składki OC idą w górę. W tych miastach zapłacimy najwięcej

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Zdrowia planuje zmiany przepisów, które pozwolą ograniczyć nadużycia w zakresie przepisywania recept przez receptomaty - przekazał resort w odpowiedzi na pytania TVN24. Zmiany zakładają obostrzenia w wystawianiu recept na najbardziej uzależniające substancje bez osobistego zbadania pacjenta.

Wystawianie recept przez internet do zmiany. Ministerstwo zapowiada zaostrzenie przepisów 

Wystawianie recept przez internet do zmiany. Ministerstwo zapowiada zaostrzenie przepisów 

Źródło:
tvn24.pl

Zakres wykrytych podczas audytów PZU i PZU Życie różnego rodzaju nieprawidłowości jest znaczący - poinformowało biuro prasowe PZU. Zastrzegło, że wyniki audytów to dokumenty wewnętrzne, chronione tajemnicą przedsiębiorstw i najpierw zapoznają się z nimi członkowie organów obu spółek.

Audyt w PZU. "Zakres nieprawidłowości jest znaczący"

Audyt w PZU. "Zakres nieprawidłowości jest znaczący"

Źródło:
PAP

Łącznie ponad milion złotych kary nałożono na Janusza Palikota oraz spółkę Polskie Destylarnie za wprowadzanie w błąd konsumentów i naruszanie ich interesów - przekazał we wtorek UOKiK. Wątpliwości dotyczyły kampanii "Skarbiec Palikota", w ramach której konsumenci mogli wpłacać środki finansowe, które miały być pożyczką dla spółki na dalszy rozwój.

Ogromna kara dla Palikota i jego spółki za "Skarbiec Palikota"

Ogromna kara dla Palikota i jego spółki za "Skarbiec Palikota"

Źródło:
PAP