Podlaskie. Rusza pierwszy oddział psychiatrii dzieci i młodzieży. "Problemy nasiliły się po ostatnich dwóch latach pandemicznych" 

Pacjenci korzystają z pięciu pomieszczeń do zajęć terapeutycznych
W Suwałkach powstał oddział psychiatrii dzieci i młodzieży. Limit został już wyczerpany. Jest lista rezerwowa
Źródło: TVN24

W Szpitalu Psychiatrycznym w Suwałkach (Podlaskie) utworzono - pierwszy w województwie - oddział dzienny psychiatrii dzieci i młodzieży. Jednorazowo może się tu leczyć piętnaście osób. Limit został już wyczerpany. Kilkoro dzieci znalazło się na liście rezerwowej. Podobny oddział, tyle że całodobowy, powstaje też w Białymstoku. Ma być otwarty jesienią. 

- Terapia to nie tylko fachowa opieka lekarza, ale także na przykład zajęcia plastyczne. Można też pójść na siłownię czy pograć w bilard – powiedział we wtorek (5 lipca) na antenie TVN24 nasz reporter Adrian Zaborowski.

W Szpitalu Psychiatrycznym w Suwałkach (Podlaskie) otwarty został - pierwszy w województwie - oddział dzienny psychiatrii dzieci i młodzieży. Pierwsi pacjenci trafili tam w poniedziałek. Na ich potrzeby wydzielono pięć pomieszczeń do zajęć terapeutycznych.

Pacjenci korzystają z pięciu pomieszczeń do zajęć terapeutycznych
Pacjenci korzystają z pięciu pomieszczeń do zajęć terapeutycznych
Źródło: TVN24

Jednorazowo może się tu leczyć piętnaście osób

- Oddział pracuje w określonych godzinach. Rodzice przyprowadzają tu swoje dzieci, a potem je odbierają – zaznaczył nasz reporter.

lajf suwalki 2
lajf suwalki 2

Z pomocy korzysta już piętnaście osób. Kilka znalazło się na liście rezerwowej. Powstały trzy grupy wiekowe – od 7 do 10, od 11 do 15 i od 16 do 18 lat.

Wśród problemów między innymi zaburzenia lękowe i emocjonalne

suwalki 1
suwalki 1

Jak, przed kamerą TVN24, powiedziała dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Suwałkach Bożena Łapińska, osoby które tu trafiają mają chociażby zaburzenia lękowe czy zaburzenia emocjonalne. Mówiła też o dzieciach, które mają niezdiagnozowane konflikty rówieśnicze czy też takich, które uciekały z domów i się samookaleczały.

Bożena Łapińska: proces terapeutyczny może trwać nawet do dziesięciu miesięcy
Bożena Łapińska: proces terapeutyczny może trwać nawet do dziesięciu miesięcy
Źródło: TVN24

- Dzieci będą w ciągłym procesie terapeutycznym, który może trwać nawet do dziesięciu miesięcy – stwierdziła.

Zaburzenia jako pokłosie zamknięcia szkół i izolacji

Natomiast w rozmowie z Polską Agencją Prasową podkreślała, że według niej, problemy psychiatryczne u młodzieży nasiliły się m.in. po ostatnich dwóch latach pandemicznych, kiedy młodzież szkolna przeszła na zdalne nauczanie.

suwalki 2
suwalki 2

Czytaj też: "Można zwariować". Polacy mają coraz więcej problemów ze zdrowiem psychicznym

Pacjenci mogą pograć w kręgle
Pacjenci mogą pograć w kręgle
Źródło: TVN24

- Mamy obecnie coraz częściej do czynienia z zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi, zaburzeniami zachowania. To jest pokłosie zamknięcia szkół i izolacji – powiedziała Bożena Łapińska.

Stworzenie oddziału dziecięcego kosztowało suwalski szpital psychiatryczny 500 tys. zł. Podobny oddział, tyle że całodobowy, powstaje też w Białymstoku. Ma być otwarty jesienią.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: