W kościele Najświętszego Zbawiciela w Rykach (Lubelskie) znaleziona została dalmatyka, czyli szata liturgiczna diakona. Okazało się, że jej środkowa część została wykonana z fragmentów tkanin pochodzących prawdopodobnie z XVI lub początku XVII wieku. Wskazuje na to zarówno kolorystyka, jak i rodzaj użytych motywów zdobniczych.
"Wydawałoby się, że w nowych szafach nie można znaleźć żadnych zabytkowych przedmiotów. Jeżeli były, to dawno zostały oddane do muzeów albo przeniesione w miejsca, gdzie spokojnie odpoczywają na "emeryturze". Nowe meble przeznaczone są dla przedmiotów użytkowanych współcześnie" - czytamy na profilu facebookowym Wojewódzkiego Lubelskiego Konserwatora Zabytków.
Tymczasem podczas rutynowej kontroli przeprowadzonej przez pracowników tej instytucji w kościele Najświętszego Zbawiciela w Rykach wyjęto z nowej szafy dalmatykę (szatę liturgiczną diakona), w której środkowej części (koloru czerwonego-żółtego) zostały wszyte - połączone ze sobą fragmenty - tkaniny, a nawet przynajmniej dwóch tkanin pochodzących prawdopodobnie z XVI lub początku XVII wieku.
Dalmatyka mogła zostać uszyta w XX-leciu międzywojennym
Na taką możliwość wskazuje sposób wykonania oraz stylistyka tej części szaty.
- Stroje liturgiczne, szczególnie w okresie baroku, były szyte z wtórnie wykorzystywanych tkanin. Tak też musiało się stać w przypadku dalmatyki z Ryk, która została zapewne uszyta w XVIII wieku. Niewykluczone jednak, że uszyto ją w jeszcze późniejszym okresie, a konkretnie XX-leciu międzywojennym - mówi Katarzyna Tur-Marciszuk z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.
Środkową część szaty - nazywaną przez nią "kolumną" - uszyto z przodu i tyłu z jedwabnej tkaniny. - Być może była ona przetykana złotą nicią, ale przy oględzinach nie zauważono jej pozostałości - wyjaśnia nasza rozmówczyni.
Muzeum zaoferowało pomoc w zabezpieczeniu stroju
Proboszcz parafii w Rykach skontaktował się z Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach, które zaoferowało pomoc w zabezpieczeniu szaty oraz jej rozpoznaniu.
Katarzyna Tur-Marciszuk dodaje, że na to iż tkaniny mogą pochodzić z XVI lub początku XVII wieku wskazuje dwubarwna kolorystyka (nitki czerwone i żółte) oraz jej - bardzo charakterystyczny dla tego okresu - ornament. Podobny można oglądać na kilku tkaninach użytych w szatach (w ornatach i kapie liturgicznej) znajdujących się w archikatedrze lubelskiej oraz "kolumnie" ornatu z kościoła Nawrócenia św. Pawła w Lublinie.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Katarzyna Tur-Marciszuk/ WUOZ w Lublinie