Pogrzeb ofiar z Przewodowa będzie mieć charakter państwowy

Autor:
ms/
tam
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Przewodów. Starosta hrubieszowski: "Musimy żyć i funkcjonować dalej"
Przewodów. Starosta hrubieszowski: "Musimy żyć i funkcjonować dalej"TVN24
wideo 2/21
TVN24Przewodów. starosta hrubieszowski: "Musimy żyć i funkcjonować dalej"

Pogrzeb ofiar z Przewodowa (woj. lubelskie) będzie mieć charakter państwowy - poinformowała w czwartek rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka. Urząd wojewódzki przekazał też informację o przeznaczeniu zasiłków celowych na pomoc rodzinom tragicznie zmarłych mężczyzn. "Czynności oględzin miejsca zdarzenia i penetracji przyległego terenu trwają. W tej chwili trudno określić, kiedy zostaną zakończone" - poinformowała Prokuratura Krajowa.

Trwają przygotowania do pogrzebu dwóch mężczyzn, którzy zginęli w Przewodowie po tym, jak na miejscową suszarnię zboża spadł pocisk. Jak poinformowała rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka, pogrzeb ofiar z Przewodowa będzie mieć charakter państwowy. Wojewoda lubelski Lech Sprawka pytany o datę pogrzebu odpowiedział, że służby wspierają rodziny w organizacji pogrzebu, ale nie powiedział, na kiedy został on zaplanowany.

Lubelski Urząd Wojewódzki przekazał też informację o przyznaniu zasiłków celowych - w wysokości po 20 tysięcy złotych - na pomoc rodzinom tragicznie zmarłych mężczyzn.

Pocisk zabił dwie osoby

We wtorek po godz. 15 - jak przekazali przedstawiciele polskich władz - na terenie leżącej niedaleko od granicy z Ukrainą wsi Przewodów (powiat hrubieszowski, woj. lubelskie) spadł pocisk. W wyniku eksplozji zginęło dwóch mężczyzn, lokalnych mieszkańców.

Starosta hrubieszowska Aneta Karpiuk zapewniła rodziny ofiar o wsparciu. - Rodziny czekają cały czas na odbiór ciał. Na tę chwilę jeszcze nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Myślę, że w tym tygodniu zostanie to już załatwione - powiedziała starosta. Dodała, że nie ma informacji o dacie uroczystości pogrzebowych.

Czytaj też: Wybuch w Przewodowie. Kim były ofiary?

Dział prasowy Prokuratury Krajowej poinformował w czwartek PAP, że postępowanie w sprawie zdarzenia, do którego doszło 15 listopada br. w miejscowości Przewodów prowadzi Mazowiecki Wydział Zamiejscowy ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.

Na miejscu zdarzenia pracują prokuratorzy Mazowieckiego i Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej, Prokuratury Regionalnej w Lublinie, Prokuratury Okręgowej w Zamościu, funkcjonariusze policji, Straży Granicznej, ABW, CBŚP, żołnierze, a także biegli, w tym z Wojskowego Instytutu Techniki Uzbrojenia w Zielonce i Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji, pirotechnicy oraz amerykańcy eksperci.

"Czynności służb pod nadzorem prokuratorów koncentrują się na zabezpieczeniu materiału dowodowego mającego wyjaśnić okoliczności zdarzenia. W toku oględzin leja powybuchowego ujawniono elementy pochodzące od pocisku rakietowego S-300" - przekazała Prokuratora Krajowa.

Dodano, że ciała osób, które odniosły śmierć w wyniku eksplozji rakiety zostały przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej w Lublinie, gdzie zostanie przeprowadzona sekcja zwłok.

"Czynności oględzin miejsca zdarzenia i penetracji przyległego terenu trwają. W tej chwili trudno określić, kiedy zostaną zakończone" - uzupełniła PK.

Czytaj też: Wybuch w Przewodowie - co wiemy do tej pory

Prezydent: to nie był intencjonalny atak

Jak poinformował w środę prezydent Andrzej Duda po naradzie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, nic nie wskazuje na to, że zdarzenie w Przewodowie był to intencjonalny atak na Polskę i nie mamy żadnych dowodów, że rakieta została wystrzelona przez Rosję.

- Nie była to rakieta, która była wymierzona, wycelowana w Polskę. W istocie zatem nie był to atak na Polskę - powiedział prezydent.

Czytaj też: Wybuch w Przewodowie. W okolicy mogą być użyte drony oraz policyjny śmigłowiec. Policja informuje i uspokaja

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ms/ tam

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości