TVN24 | Białystok

Stado żubrów na spacerze tuż przy drodze

TVN24 | Białystok

Autor:
tm/gp
Źródło:
tvn24.pl
Krynki. Na polu niedaleko drogi spacerowało stado żubrów
Krynki. Na polu niedaleko drogi spacerowało stado żubrówTVN24
wideo 2/6
TVN24Krynki. Na polu niedaleko drogi spacerowało stado żubrów

Niedaleko drogi przed miejscowością Krynki (województwo podlaskie) nasza ekipa reporterska zauważyła stado żubrów. Zwierzęta były bardzo spokojne. Spacerowały niedaleko drogi.

Nasza ekipa reporterska natknęła się przypadkowo na całkkiem spore stado żubrów, która spacerowało niedaleko drogi przed Krynkami. Zwierzęta były bardzo spokojne. Było wśród nich też kilka bardzo młodych osobników.

Jak wynika z informacji udostępnionych w marcu przez Białowieski Park Narodowy, na dzień 31 grudnia 2020 roku liczba - występujących w Polsce - żubrów wynosiła 2316. Z czego na wolności żyło 2115 osobników, a w niewoli – 201.

W 2020 roku było w Polsce o 47 żubrów więcej niż rok wcześniej

W stadzie było kilka bardzo młodych osobników TVN24

To o 47 osobników więcej niż było w 2019 roku, kiedy liczba ta wynosiła 2269. Na wolności żyło wtedy 2048 zwierząt, zaś w zagrodach – 221 (84 samce i 137 samic).

Z roku na rok przybywa liczba żubrów żyjących na wolności, natomiast w hodowlach zamkniętych liczebność spada. Natomiast największe polskie populacje żubrów żyjących na wolności zaobserwowano w: Puszczy Białowieskiej (715 osobników), Bieszczadach (707), zachodniej Polsce (334), Puszczy Knyszyńskiej (214), Puszczy Boreckiej (128) i Puszczy Augustowskiej (17).

Przybywa żubrów również w Bieszczadach

Jak widzimy, liderowi "rankingu" depczą po piętach Bieszczady.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

- Oczywiście bardzo nas cieszy fakt, że populacja w Bieszczadach tak się rozwija. Ciekawostką jest, że tylko tam żyją żubry z linii nizinno-kaukaskiej, podczas gdy w innych częściach Polski możemy mówić o linii nizinnej – mówiła w marcu, w rozmowie z portalem tvn24.pl, dr inż. Katarzyna Daleszczyk, kierownik Ośrodka Hodowli Żubrów Białowieskiego Parku Narodowego.

Zwierzęta zachowywały się spokojnie TVN24
Stado zostało zaobserwowane niedaleko Krynek

Autor:tm/gp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości