TVN24 | Białystok

Blisko dwieście lat kryły się pod warstwami farby

TVN24 | Białystok

Autor:
Tomasz
Mikulicz
Źródło:
tvn24.pl
Krasnystaw. Zakończył się najważniejszy etap prac konserwatorskich przy elewacji barokowego kościoła (materiał z 16.11.2021)
Krasnystaw. Zakończył się najważniejszy etap prac konserwatorskich przy elewacji barokowego kościoła (materiał z 16.11.2021)Maciej Filip
wideo 2/5
krasnystaw slideshow

Zakończył się najważniejszy etap prac konserwatorskich przy elewacji kościoła świętego Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie (województwo lubelskie). Front świątyni ma niemal identyczny wygląd, jak w XVIII wieku. Tak bogato zdobione świątynne pilastry, gzymsy i obramowania okien to we współczesnej Polsce rzadkość.

Kolorowe zdobienia odkryli w zeszłym roku robotnicy, pracujący przy odnawianiu elewacji frontowej. Kiedy okazało się, że to fragmenty oryginalnych XVIII-wiecznych polichromii, służby konserwatorskie stwierdziły, że odkrycie jest bezprecedensowe.

- Jeśli chodzi o kolory, to dominuje różowy, złoty, żółty i zielony. Wśród malowideł najwięcej jest motywów roślinnych. Bogato zdobione są też pilastry, gzymsy i obramowania okien. Taki wygląd kościelnej elewacji to we współczesnej Polsce rzadkość. Można ją porównać tylko ze świątynią w Świętej Lipce – mówił w sierpniu, w rozmowie z tvn24.pl, Paweł Wira, kierownik chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

Dzieje świątyni sięgają przełomu XVII i XVIII wieku

Tak wygląda elewacja po zakończeniu najważniejszego etapu pracMaciej Filip

Przy elewacjach prowadzone były prace konserwatorskie. W jej dolnych częściach, gdzie zachowało się najwięcej malowideł, polichromie były konserwowane, natomiast w górnych częściach – częściowo odtwarzane. Teraz, gdy zdjęto już rusztowania, front świątyni można podziwiać w pełnej krasie.

Dzieje świątyni sięgają przełomu XVII i XVIII wieku. Jej powstanie związane było ze sprowadzeniem w 1685 roku do Krasnegostawu jezuitów przez Stanisława Święcickiego, biskupa chełmskiego. Po kasacie w 1773 roku zgromadzenia jezuitów, kościół pełnił funkcję katedry, a następnie świątyni parafialnej.

Prace rozpoczęły się w czerwcuMaciej Filip

Ozdobna elewacja została zamalowana białą farbą u schyłku lat 30. XIX wieku. Było to prawdopodobnie związane z tym, że malowidła zaczęły coraz bardziej niszczeć z uwagi na wpływ warunków atmosferycznych.

W zamyśle projektantów i fundatorów było wywołanie zachwytu

Teraz, gdy wygląd ściany został przywrócony do pierwotnego stanu, widać wyraźnie że w zamyśle projektantów i fundatorów było wywołanie zachwytu wśród wiernych, o czym w sierpniu wspominał zresztą Paweł Wira.

Tak wyglądała elewacja przed rozpoczęciem przywracania jej świetności Maciej Filip

- Najpierw widzimy przed sobą olbrzymią i przepięknie zdobioną elewację, po czym wchodzimy do kościoła, gdzie motywy z malowideł są tłem dla scen z życia świętego Franciszka Ksawerego – podkreślał.

Rekonstruowane będą też polichromie w przyziemiu

Choć zakończył się już najważniejszy etap odtwarzania elewacji, to nie wyczerpuje on całego programu prac konserwatorskich.

Pełnej rekonstrukcji poddano też przedstawienie malarskie "Apoteoza Świętego Franciszka Ksawerego"Maciej Filip

- Choć wszystko zależy oczywiście od tego, czy parafii uda się zdobyć finansowanie, to w kolejnym etapie zaplanowano przede wszystkim rekonstrukcję polichromii, które znajdowały się w około półtorametrowym pasie w przyziemiu – mówi nam Paweł Wira.

Parafia chce też odtworzyć zegary na wieżach

Dodaje, że do konserwacji przeznaczony jest też marmurowy portal (ozdobne obramienie – przyp. red.) i oryginalne główne drzwi wejściowe do świątyni.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

- Parafia zamierza również wymianę wtórnej ślusarki okiennej z początków XX wieku na stolarkę drewnianą według wzorów z epoki. Uzupełnieniem prac byłaby natomiast rekonstrukcja dwóch zegarów, które umieszczone były pierwotnie na wieżach kościoła. W dalszym etapie planowane jest zaś odnowienie elewacji bocznych – zaznacza nasz rozmówca.

W dalszym etapie mają być odtworzone dwa zegary, które umieszczone były pierwotnie na wieżach kościołaMaciej Filip

Jak informują służby konserwatorskie pomyślne przeprowadzenie prac konserwatorskich było możliwe dzięki dotacjom: ministra kultury i dziedzictwa narodowego, wojewody lubelskiego, (w części, którą dysponuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków), burmistrza miasta Krasnystaw, starosty krasnostawskiego oraz dzięki ofiarności wiernych. Wykonawcą prac zaś był zespół konserwatorów z rzeszowskiej firmy Kompleksowa Konserwacja Zabytków M. Filip, A. Filip.

Prace konserwatorskie mają też objąć marmurowy portal oraz oryginalne główne drzwi wejściowe do świątyniMaciej Filip
Kościół świętego Franciszka Ksawerego mieści się w Krasnymstawie przy Piłsudskiego 3

Autor:Tomasz Mikulicz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Maciej Filip

Pozostałe wiadomości