Orał pole, odkrył jaskinię. Zeszli do środka, znaleźli ślady działalności człowieka

Źródło:
tvn24.pl
Specjaliści weszli do jaskini. Znaleźli wapień sprzed milionów lat (materiał z 31.03.2021)
Specjaliści weszli do jaskini. Znaleźli wapień sprzed milionów lat (materiał z 31.03.2021)Dominik Szulc
wideo 2/14
Specjaliści weszli do jaskini. Znaleźli wapień sprzed milionów latDominik Szulc

Powstała w sposób naturalny i "pamięta" epokę lodowcową. Jaskinię na polu między Trzydnikiem Dużym a Kraśnikiem (woj. lubelskie) odkrył rolnik. Jej ściany zbudowane są z wapienia sprzed milionów lat.

- Już jakiś czas temu zauważyłem w tym miejscu zagłębienie. Kilka razy próbowałem je zasypywać, ale nie przynosiło to skutku. Mało tego, zaczęło się poszerzać, aż pewnego dnia ziemia się zapadła i zobaczyłem coś na kształt studni – mówi Adrian Bryczek.

Odkrył na swoim polu jaskinię. Prawdopodobnie z okresu epoki lodowcowej. - Nigdy bym się tego nie spodziewał, że ma aż tyle lat. Zabezpieczyłem już teren, żeby nikt tam nie wpadł. W pobliżu tego miejsca nie będę orał ziemi – podkreśla.

"Wchodzi się przez niemal pionowy lej"

Rolnik powiadomił o sprawie dr. Dominika Szulca, społecznego opiekuna zabytków powiatu kraśnickiego. Ten zszedł pod ziemię wraz z geomorfologami. Na miejscu obecni byli również archeolodzy: prof. Jerzy Libera z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie i mgr Grzegorz Mączka z Wojewódzkiego Urzędu Konserwacji Zabytków w Lublinie.

Badania mają być kontynuowaneDominik Szulc

- Wchodzi się tam przez niemal pionowy lej. Wnętrze ma kilkadziesiąt metrów kwadratowych. Wysokość to około 140 metrów – mówi dr Szulc.

Jaskinia sprzed setek tysięcy, wapień sprzed milionów lat

Dodaje, że metryka jaskini sięga prawdopodobnie czasów tzw. zlodowaceń południowopolskich, które datowane są na 730-430 tysięcy lat temu. Wymaga to jednak dalszych badań i weryfikacji. - Jako że w okresach zlodowaceń zdarzały się przejściowe zwyżki temperatur, wgłębienie powstało najpewniej w efekcie krasowienia. Czyli wymywania skał przez wody podziemne – wyjaśnia.

Do wnętrza prowadzi wąski lejDominik Szulc

Na ścianach specjaliści zauważyli tzw. wapień organodetrytyczny, czyli skałę powstałą ze szczątków organicznych zwierząt morskich. Okres utworzenia się wapienia jest znaczenie wcześniejszy niż samej jaskini. Sięga epoki geologicznej zwanej miocenem, czyli 23-5,3 milionów lat temu.

"Na ścianach widoczne są liczne ślady uderzeń siekierą"

- Wapień organodetrytyczny ma to do siebie, że jeśli poleje się go wodą, staje się miękki i można łatwo formować z niego bloki. Kiedy zaś wyschnie. jest bardzo twardy. Te właściwości sprawiają, że doskonale nadaje się do wykorzystywania w budownictwie. O czym zapewne doskonale wiedzieli ci, którzy w tym miejscu pozyskiwali ten budulec. Na ścianach widoczne są liczne ślady uderzeń siekierą. Układ i położenie śladów świadczy o tym, że choć jaskinia powstała w sposób naturalny, to była wtórnie użytkowana przez naszych przodków. Trudno określić, kiedy to było. Możemy równie dobrze mówić o XX-leciu międzywojennym, jak i na przykład XVII wieku – opowiada Dominik Szulc.

Na ścianach widoczny jest wapień sprzed milionów latDominik Szulc

Warto dodać, że w XIX wieku w okolicy Kraśnika i Janowa Lubelskiego funkcjonowało sporo kopalń kamienia. Było to jednak kopalnie powierzchniowe, a nie głębinowe (czyli takie, w których wykorzystuje się jaskinie), jak w tym przypadku.

Będą dodatkowe badania

- Gdy wyszliśmy z podziemi, udaliśmy się ku okolicznym zabudowaniom. Zauważyliśmy, że fundamenty większości domów stworzono z wykorzystaniem wapienia, o którym mowa. Oczywiście nie musiał on być wydobywany z jaskini, w której byliśmy, ale faktem jest, że ten budulec był przed laty powszechnie używany przez okolicznych mieszkańców – podkreśla nasz rozmówca.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Zamierza wnioskować o wciągnięcie jaskini do gminnej ewidencji zabytków. Zapowiada, że razem z innymi specjalistami będzie prowadził dodatkowe badania, gdyż już teraz pojawiają się głosy innych specjalistów, że okoliczności i czas powstania jaskini mógł być inny, aniżeli wstępnie przyjęto. - Zejdziemy tam, ale dopiero po żniwach. Nie chcemy przeszkadzać rolnikowi w pracy – zaznacza.

"Naturalna pustka skalna"

Jak mówi Grzegorz Mączka z Wojewódzkiego Urzędu Konserwacji Zabytków w Lublinie, w stosunku do tego odkrycia nie powinno się używać słowa "jaskinia". - Otrzymaliśmy opinię geomorfologa, z której wynika, że prawidłowe nazewnictwo to "naturalna pustka skalna, w której dostrzeżono ślady działalności człowieka związanej z pozyskiwaniem surowców" – podkreśla.

Na razie pustka zyskała nazwę. Przywilej jej "ochrzczenia" otrzymali państwo Bryczkowie. 

- Nazwaliśmy ją "Krzysztof". Na cześć zmarłego taty – mówi Adrian Bryczek.

Odkrycia dokonano w okolicach Kraśnika

Autorka/Autor:tm/gp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Dominik Szulc

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24