Mija 200 lat od symbolicznego początku budowy Kanału Augustowskiego. "Zaczęło się od wojny celnej z Prusami" 

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Kanał Augustowski. Tak wyglądają unikatowy w skali Europy zabytek budownictwa wodnego
Kanał Augustowski. Tak wyglądają unikatowy w skali Europy zabytek budownictwa wodnegoRegionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku
wideo 2/5
Kanał Augustowski. Tak wyglądają unikatowy w skali Europy zabytek budownictwa wodnegoRegionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku

15 czerwca 1823 roku w Augustowie zjawił się generał - a wówczas jeszcze podpułkownik - Ignacy Prądzyński. Ten dzień uznaje się za symboliczną datę rozpoczęcia budowy Kanału Augustowskiego, unikatowego w skali Europy zabytku budownictwa wodnego, który przetrwał do naszych czasów i od 2007 roku jest Pomnikiem Historii. Obiekt, który pełni dziś przede wszystkim funkcję turystyczną, budowany był jako część większej arterii, która miała połączyć Wisłę z Bałtykiem przez port na terenie dzisiejszej Łotwy. 

Rok 2023 jest rokiem jubileuszu 200-lecia powstania zabytkowego Kanału Augustowskiego. Arteria ma 101 km długości, z czego 80 km jest w Polsce, a pozostała część na Białorusi. Kanał łączy rzeki przez 12 jezior augustowskich. Ma 18 śluz, z czego 14 jest w Polsce. 

- Geneza budowy Kanału Augustowskiego związana jest z tym, że już po pierwszym rozbiorze Polski Prusy zajęły dolną część Wisły, dzięki czemu zyskały możliwość blokowania transportu polskich produktów rolnych do portu w Gdańsku. Sytuacja była na tyle napięta, że w 1823 roku – a pierwsze symptomy pojawiły się już dwa lata wcześniej – między Królestwem Polskim i Królestwem Prus wybuchła wojna celna – mówi w rozmowie z tvn24.pl Łukasz Faszcza, historyk pracujący w Instytucie Pileckiego w Augustowie. 

Kanałem spławiano drewnoWUOZ w Białymstoku

Alternatywna trasa, aby pominąć kłopotliwego pośrednika

Jako że transport – a chodziło przede wszystkim o zboże – generował olbrzymie koszty, powstał pomysł, aby pominąć kłopotliwego pośrednika i zbudować alternatywną trasę. Chodziło o to, żeby Kanałem Augustowskim połączyć Wisłę z Niemnem, a później wybudować Kanał Windawski, które łączyłby Niemen z portem w Windawie na terenie dzisiejszej Łotwy. Do budowy kanału zamierzano wykorzystać znajdujące się na tym terenie jeziora i rzeki.

- Choć pierwsze prace ziemne rozpoczęły się jesienią 1824 roku, a inwestycja ruszyła pełną parą dopiero wiosną 1825 roku - symboliczną datą rozpoczęcia budowy Kanału Augustowskiego jest 15 czerwca 1823 roku. Tego dnia w Augustowie zjawił się generał - a wówczas jeszcze podpułkownik - Ignacy Prądzyński. Późniejszemu wodzowi naczelnemu powstania listopadowego (Prądzyński był nim przez kilka dni, od 16 do 19 sierpnia 1831 roku – przyp. red.) zadanie kierowania budową kanału powierzył generał Maurycy Hauke. Ten natomiast odpowiadał przed wielkim księciem Konstantym, wodzem naczelnym armii Królestwa Polskiego – tłumaczy historyk.

Wielki książę Konstanty chciał, aby inwestycję nadzorowali wojskowi

Na pytanie, dlaczego nadzór nad budową kanału powierzono wojskowym, a nie administracji cywilnej, odpowiada, że szef resortu skarbu Królestwa Polskiego Franciszek Ksawery Drucki Lubecki chciał, żeby zajął się tym korpus inżynierów dróg i mostów, ale nie zgodził się na to wspomniany wielki książę Konstanty, który chciał, żeby sprawę przejęło wojsko.

- Są różne hipotezy, dlaczego tak się stało. Na pewno książę, jako wódz naczelny armii Królestwa Polskiego, miał dzięki temu zagwarantowany bezpośredni wpływ na inwestycję i mógł odbierać honory związane z oddawaniem do użytku poszczególnych odcinków. Chodziły też słuchy, że książę nie stronił od przyjmowania łapówek, a otrzymanie kontraktu na dostarczanie materiałów na plac budowy kanału oznaczało bajeczne dochody – mówi Faszcza.

Wojna celna się skończyła, jednak prace kontynuowano

Ignacy Prądzyński, choć nie pracował wcześniej przy inwestycjach wodnych, miał pewne doświadczenie inżynierskie. Zaczął od objazdu terenów, na których miał powstać kanał oraz tworzeniu projektu. Ten powstał wiosną 1824 roku. Od tego czasu można więc było ruszać z pracami ziemnymi. Dyrektorem budowy został generał Jean-Baptiste Mallet, Francuz, który był dowódcą korpusu inżynierów armii Królestwa Polskiego. Odpowiadał m.in. za budowę poszczególnych obiektów inżynieryjnych – tam czy też śluz.

Prace były prowadzone, choć powód ich podjęcia - czyli wojna celna z Prusami - dość szybko wygasł.

Oddano go do użytkowania w 1838 roku WUOZ w Białymstoku

- Wojna skończyła się już w 1825 roku, bo okazała się ona niezwykle kosztowna przede wszystkim dla Prus. Wszystko dzięki wspomnianemu Franciszkowi Ksaweremu Druckiemu Lubeckiemu, który nałożył cła na pruskie produkty płynące do Rosji. A jako że Królestwo Polskie było w unii celnej z Rosją, to, aby pruskie produkty mogły dostać się na chłonny rosyjski rynek, musiały być transportowane przez Królestwo Polskie. Prusacy stwierdzili więc, że wojna celna im się nie opłaca, stąd też w 1825 roku się z niej wycofali. Dlaczego w związku z tym prace nad budową kanału nie zostały wstrzymane? Być może stwierdzono, że nigdy nie wiadomo co przyniesie przyszłość i zawsze lepiej uniezależnić się od kłopotliwego sąsiada – zaznacza nasz rozmówca.

Prace przerwał wybuch powstania

W 1826 roku Ignacy Prądzyński został aresztowany za wcześniejszą działalność w związkach niepodległościowych. Przebywał w niewoli do 1829 roku. Posadę kierownika budowy kanału objął zaś w 1826 roku pułkownik Henryk Wilhelm Rossmann, inżynier który był wcześniej konsultantem Prądzyńskiego. Prace przerwał wybuch powstania listopadowego. Kanał był już wtedy gotowy w 90 procentach. Prace wznowiono w 1833 roku.

 - Jako że po upadku powstania zlikwidowana została armia Królestwa Polskiego, budową kanału zajął się Bank Polski, który z kolei powierzył nadzór nad inwestycją inżynierowi Teodorowi Urbańskiemu, stojącemu na czele Zarządu Komunikacji Lądowych i Wodnych Królestwa Polskiego. Chociaż w 1839 roku prowadzone były przy nim jeszcze ostatnie drobne prace, to kanał został oddany do użytku już w 1838 roku. Jego budowa była największą inwestycją realizowaną w tamtym czasie przez Królestwo Polskie. Pochłonęła ogromne koszty. Pracowali przy niej nie tylko mieszkańcy najbliższych okolic, ale też robotnicy ściągani z Prus czy z Rosji – opowiada historyk.

 Rosjanie nie dokończyli Kanału Windawskiego

Chociaż budowa Kanału Augustowskiego zakończyła się sukcesem, to po wybuchu powstania listopadowego Rosjanie nie kontynuowali budowy Kanału Windawskiego.

 - A był on gotowy już około 80-90 procentach. Koncepcja powstania alternatywnego połączenia Wisły z Morzem Bałtyckim przez port w Windawie nie została więc zrealizowana. Nowe okno na świat, które miało zyskać Królestwo Polskie, pozostało więc zamknięte. Nie zmienia to jednak faktu, że zbudowany przy tej okazji Kanał Augustowski zaczął pełnić ważną funkcję w wymiarze lokalnym. Służył przede wszystkim transportowi drewna – zaznacza Faszcza.

Prowadzono tu walki zarówno podczas I, jak i II wojny światowej

Dodaje, że kanał pełnił i do dziś pełni też funkcje militarne.

- Sterowanie śluzami daje bowiem możliwość stworzenia tu bardzo dużych rozlewisk, które mogą stanowić przeszkodę dla nieprzyjacielskich wojsk. Podczas I wojny światowej walki prowadzone tu były od jesieni 1914 roku do lutego 1915 roku. Ucierpiały wtedy chociażby mosty nad śluzami. Później Niemcy naprawiali szkody i spławiali kanałem drewno wycinane w Puszczy Augustowskiej. Kanał był też naprawiany w okresie międzywojennym – mówi Łukasz Faszcza.

Kanał ma 18 śluz, z czego 14 jest w Polsce. Tak wygląda śluza AugustówRegionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku 

Zaznacza, że podczas kampanii wrześniowej 1939 roku Wojsko Polskie chciało wykorzystać kanał do obrony odcinka augustowskiego, ale w tym czasie nie było tu akurat prowadzonych walk.

 - Natomiast w czasie okupacji niemieckiej śluzy były unieruchamiane przez polskich partyzantów, którzy chcieli zapobiegać w ten sposób spławianiu przez Niemców drewna. Na przełomie wiosny i lata 1944 roku w okolice kanału zaczęła zbliżać się Armia Czerwona. Niemcy, przygotowując się do obrony, wysadzili śluzy w Sosnowie, Borkach i Augustowie. Front stał tu aż do stycznia 1945 roku. Po II wojnie światowej śluzy te zostały odbudowane, a jako że użyto do tego współczesnych materiałów, różnią się one od pozostałych śluz na kanale. Trzeba też wspomnieć o śluzie Białobrzegi, która choć nie była zniszczona podczas wojny, została na przełomie lat 50. i 60. rozebrana i wybudowana od nowa. Podobno miały na to wpływ kwestie militarne – opowiada historyk.

Rekordowe zainteresowanie spływami

Poza funkcją militarną kanał jest też sporą atrakcją turystyczną. Zainteresowanie zaczęło się już w okresie międzywojennym i trwa do dziś.

- Kanał Augustowski stanowi perłę wśród szlaków wodnych Europy, dlatego inwestycje na nim są dla Wód Polskich priorytetem. Zwłaszcza, że z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród turystów, jak i motorowodniaków oraz kajakarzy – mówi w rozmowie z Polską Agencją Prasową Joanna Szerenos-Pawilcz, rzeczniczka Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Dodaje, że w 2022 i 2021 roku przez śluzy kanału przepłynęło ok. 30 tys. jednostek pływających, a w 2020 roku było to rekordowe 46 tysięcy. Zaznacza też, że, aby kanał był sprawny i można było z niego bezpiecznie korzystać, a także zachować dla przyszłych pokoleń, trzeba prowadzić modernizację i naprawy tego obiektu.

Remontują śluzy i budynki strażnic

- W ostatnich latach na Kanale Augustowskim przeprowadzono zarówno remonty śluz, jak i budynków strażnic wodnych przy śluzach - podkreśla Szerenos-Pawilcz.

W 2007 roku zyskał tytuł Pomnika Historii Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku 

W 2023 roku na utrzymanie szlaku żeglugowego kanału, wymianę oznakowania do nawigacji będzie przeznaczone ponad 1,5 mln zł. Blisko 4,6 mln zł ma kosztować remont jazu na stopniu wodnym Augustów.

Czytaj też: Suwalszczyzna - atrakcje, jeziora, parki narodowe i krajobrazowe, pogoda 

W 2022 r. przeprowadzono zaś remont tzw. wrót dolnych śluzy Mikaszówka (koszt ponad 485 tys. zł), naprawę wyrw w lewej i prawej skarpie kanału (łącznie prace kosztowały niego ponad 300 tys. zł). Prawie 520 tys. zł kosztowała też awaryjna naprawa wrót dolnych śluzy Dębowo. W 2021 r. modernizowano śluzę Gorczyca, śluzę Paniewo i zabezpieczano jaz w Gorczycy. Łącznie te prace kosztowały ponad 1,3 mln zł.

Pomysł na starania o wpis kanału na listę UNESCO

Podlaski wojewódzki konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz w 2022 roku wydała 11 pozwoleń na prace przy różnych elementach infrastruktury Kanału Augustowskiego. Dotyczyły one także remontów budynków gospodarczych na strażnicy wodnej w Dębowie i śluzie Sosnowo, budynków na strażnicy wodnej w Przewięzi, jazach: Spichlerzysko, Sosnowo i Gorczyca, napraw śluz Mikaszówka, Dębowo, Przewięź i Kudrynki.

W 2007 roku prezydent RP nadał kanałowi tytuł Pomnika Historii. W ostatnich latach był też pomysł, aby podjąć starania o wpisanie go na listę UNESCO.

Dajnowicz informuje, że starania zostały zawieszone, bo nie jest możliwy - z powodu bieżącej sytuacji politycznej - wspólny wpis z Białorusią. Dodaje jednak, że jest zwolenniczką ograniczenia tego wpisu tylko do strony polskiej także ze względu na to, że są informacje, że po białoruskiej stronie kanał jest "mocno przekształcony".

- W związku z tym myślę, że wraz z podkreśleniem walorów przyrodniczych taki wpis na UNESCO mógłby się udać. W tej chwili sprawa jest zawieszona, ale jestem gorącym zwolennikiem tego, aby do tego wrócić – twierdzi konserwator.

Szykują się obchody 200-lecia

Na 28 kwietnia zaplanowane są, organizowane przez Wody Polskie, główne obchody 200-lecia Kanału Augustowskiego. Weźmie w nich udział także konserwator zabytków oraz przedstawicieli okolicznych gmin. Odbędzie się wtedy konferencja: "Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Kanału Augustowskiego".

Był też pomysł, aby podjąć starania o wpisanie kanału na listę UNESCORegionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku 

- Podczas spotkania dowiemy się, jakie były przyczyny powstania Kanału Augustowskiego, jaką miał pierwotnie funkcję i dlaczego wciąż jest tak cennym obiektem na mapie północno-wschodniej Polski. Porozmawiamy także o perspektywach rozwoju i znaczeniu kanału dla okolicznych gmin – informuje Szerenos-Pawilcz.

Natomiast prof. Dajnowicz dodaje, że za kilka miesięcy w Białymstoku planowana jest wystawa archiwalnych zdjęć kanału autorstwa Władysława Paszkowskiego.

Autorka/Autor:Tomasz Mikulicz

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku

Pozostałe wiadomości

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pracownik stacji paliw w Markach został poszkodowany w trakcie napadu. Policja poszukuje sprawcy tego zdarzenia. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że mężczyzna został zaatakowany ostrym narzędziem.

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone będą chciały przejąć kontrolę nad Kanałem Panamskim, jeśli uznają, że Panama nie przestrzega warunków traktatu z 1977 roku o statusie prawnym tego szlaku wodnego - ostrzegł na platformie Truth Social prezydent elekt Donald Trump. Chodzi między innymi o pobieranie przez władze Panamy zbyt wysokich opłat za korzystanie z kanału.

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Źródło:
PAP, Voice of America 

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Premier Słowacji Robert Fico może w poniedziałek pojechać do Moskwy, żeby spotkać się z Władimirem Putinem - przekazał w piątek prezydent Serbii Aleksandar Vuczić na antenie jednej z serbskich stacji radiowych. Tematem rozmów ma być kwestia gazu i kończącej się umowy na tranzyt tego surowca z Rosji przez Ukrainę.

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Źródło:
PAP

Na Kamczatce został odnaleziony samolot An-2, który zniknął z radarów trzy dni temu. Na jego pokładzie znajdowały się trzy osoby. Wszyscy żyją - oznajmił w niedzielę Siergiej Lebiediew, regionalny minister do spraw sytuacji nadzwyczajnych.

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Źródło:
RBK, Izwestija, Kam24

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl