Mija 200 lat od symbolicznego początku budowy Kanału Augustowskiego. "Zaczęło się od wojny celnej z Prusami" 

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Kanał Augustowski. Tak wyglądają unikatowy w skali Europy zabytek budownictwa wodnego
Kanał Augustowski. Tak wyglądają unikatowy w skali Europy zabytek budownictwa wodnegoRegionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku
wideo 2/5
Kanał Augustowski. Tak wyglądają unikatowy w skali Europy zabytek budownictwa wodnegoRegionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku

15 czerwca 1823 roku w Augustowie zjawił się generał - a wówczas jeszcze podpułkownik - Ignacy Prądzyński. Ten dzień uznaje się za symboliczną datę rozpoczęcia budowy Kanału Augustowskiego, unikatowego w skali Europy zabytku budownictwa wodnego, który przetrwał do naszych czasów i od 2007 roku jest Pomnikiem Historii. Obiekt, który pełni dziś przede wszystkim funkcję turystyczną, budowany był jako część większej arterii, która miała połączyć Wisłę z Bałtykiem przez port na terenie dzisiejszej Łotwy. 

Rok 2023 jest rokiem jubileuszu 200-lecia powstania zabytkowego Kanału Augustowskiego. Arteria ma 101 km długości, z czego 80 km jest w Polsce, a pozostała część na Białorusi. Kanał łączy rzeki przez 12 jezior augustowskich. Ma 18 śluz, z czego 14 jest w Polsce. 

- Geneza budowy Kanału Augustowskiego związana jest z tym, że już po pierwszym rozbiorze Polski Prusy zajęły dolną część Wisły, dzięki czemu zyskały możliwość blokowania transportu polskich produktów rolnych do portu w Gdańsku. Sytuacja była na tyle napięta, że w 1823 roku – a pierwsze symptomy pojawiły się już dwa lata wcześniej – między Królestwem Polskim i Królestwem Prus wybuchła wojna celna – mówi w rozmowie z tvn24.pl Łukasz Faszcza, historyk pracujący w Instytucie Pileckiego w Augustowie. 

Kanałem spławiano drewnoWUOZ w Białymstoku

Alternatywna trasa, aby pominąć kłopotliwego pośrednika

Jako że transport – a chodziło przede wszystkim o zboże – generował olbrzymie koszty, powstał pomysł, aby pominąć kłopotliwego pośrednika i zbudować alternatywną trasę. Chodziło o to, żeby Kanałem Augustowskim połączyć Wisłę z Niemnem, a później wybudować Kanał Windawski, które łączyłby Niemen z portem w Windawie na terenie dzisiejszej Łotwy. Do budowy kanału zamierzano wykorzystać znajdujące się na tym terenie jeziora i rzeki.

- Choć pierwsze prace ziemne rozpoczęły się jesienią 1824 roku, a inwestycja ruszyła pełną parą dopiero wiosną 1825 roku - symboliczną datą rozpoczęcia budowy Kanału Augustowskiego jest 15 czerwca 1823 roku. Tego dnia w Augustowie zjawił się generał - a wówczas jeszcze podpułkownik - Ignacy Prądzyński. Późniejszemu wodzowi naczelnemu powstania listopadowego (Prądzyński był nim przez kilka dni, od 16 do 19 sierpnia 1831 roku – przyp. red.) zadanie kierowania budową kanału powierzył generał Maurycy Hauke. Ten natomiast odpowiadał przed wielkim księciem Konstantym, wodzem naczelnym armii Królestwa Polskiego – tłumaczy historyk.

Wielki książę Konstanty chciał, aby inwestycję nadzorowali wojskowi

Na pytanie, dlaczego nadzór nad budową kanału powierzono wojskowym, a nie administracji cywilnej, odpowiada, że szef resortu skarbu Królestwa Polskiego Franciszek Ksawery Drucki Lubecki chciał, żeby zajął się tym korpus inżynierów dróg i mostów, ale nie zgodził się na to wspomniany wielki książę Konstanty, który chciał, żeby sprawę przejęło wojsko.

- Są różne hipotezy, dlaczego tak się stało. Na pewno książę, jako wódz naczelny armii Królestwa Polskiego, miał dzięki temu zagwarantowany bezpośredni wpływ na inwestycję i mógł odbierać honory związane z oddawaniem do użytku poszczególnych odcinków. Chodziły też słuchy, że książę nie stronił od przyjmowania łapówek, a otrzymanie kontraktu na dostarczanie materiałów na plac budowy kanału oznaczało bajeczne dochody – mówi Faszcza.

Wojna celna się skończyła, jednak prace kontynuowano

Ignacy Prądzyński, choć nie pracował wcześniej przy inwestycjach wodnych, miał pewne doświadczenie inżynierskie. Zaczął od objazdu terenów, na których miał powstać kanał oraz tworzeniu projektu. Ten powstał wiosną 1824 roku. Od tego czasu można więc było ruszać z pracami ziemnymi. Dyrektorem budowy został generał Jean-Baptiste Mallet, Francuz, który był dowódcą korpusu inżynierów armii Królestwa Polskiego. Odpowiadał m.in. za budowę poszczególnych obiektów inżynieryjnych – tam czy też śluz.

Prace były prowadzone, choć powód ich podjęcia - czyli wojna celna z Prusami - dość szybko wygasł.

Oddano go do użytkowania w 1838 roku WUOZ w Białymstoku

- Wojna skończyła się już w 1825 roku, bo okazała się ona niezwykle kosztowna przede wszystkim dla Prus. Wszystko dzięki wspomnianemu Franciszkowi Ksaweremu Druckiemu Lubeckiemu, który nałożył cła na pruskie produkty płynące do Rosji. A jako że Królestwo Polskie było w unii celnej z Rosją, to, aby pruskie produkty mogły dostać się na chłonny rosyjski rynek, musiały być transportowane przez Królestwo Polskie. Prusacy stwierdzili więc, że wojna celna im się nie opłaca, stąd też w 1825 roku się z niej wycofali. Dlaczego w związku z tym prace nad budową kanału nie zostały wstrzymane? Być może stwierdzono, że nigdy nie wiadomo co przyniesie przyszłość i zawsze lepiej uniezależnić się od kłopotliwego sąsiada – zaznacza nasz rozmówca.

Prace przerwał wybuch powstania

W 1826 roku Ignacy Prądzyński został aresztowany za wcześniejszą działalność w związkach niepodległościowych. Przebywał w niewoli do 1829 roku. Posadę kierownika budowy kanału objął zaś w 1826 roku pułkownik Henryk Wilhelm Rossmann, inżynier który był wcześniej konsultantem Prądzyńskiego. Prace przerwał wybuch powstania listopadowego. Kanał był już wtedy gotowy w 90 procentach. Prace wznowiono w 1833 roku.

 - Jako że po upadku powstania zlikwidowana została armia Królestwa Polskiego, budową kanału zajął się Bank Polski, który z kolei powierzył nadzór nad inwestycją inżynierowi Teodorowi Urbańskiemu, stojącemu na czele Zarządu Komunikacji Lądowych i Wodnych Królestwa Polskiego. Chociaż w 1839 roku prowadzone były przy nim jeszcze ostatnie drobne prace, to kanał został oddany do użytku już w 1838 roku. Jego budowa była największą inwestycją realizowaną w tamtym czasie przez Królestwo Polskie. Pochłonęła ogromne koszty. Pracowali przy niej nie tylko mieszkańcy najbliższych okolic, ale też robotnicy ściągani z Prus czy z Rosji – opowiada historyk.

 Rosjanie nie dokończyli Kanału Windawskiego

Chociaż budowa Kanału Augustowskiego zakończyła się sukcesem, to po wybuchu powstania listopadowego Rosjanie nie kontynuowali budowy Kanału Windawskiego.

 - A był on gotowy już około 80-90 procentach. Koncepcja powstania alternatywnego połączenia Wisły z Morzem Bałtyckim przez port w Windawie nie została więc zrealizowana. Nowe okno na świat, które miało zyskać Królestwo Polskie, pozostało więc zamknięte. Nie zmienia to jednak faktu, że zbudowany przy tej okazji Kanał Augustowski zaczął pełnić ważną funkcję w wymiarze lokalnym. Służył przede wszystkim transportowi drewna – zaznacza Faszcza.

Prowadzono tu walki zarówno podczas I, jak i II wojny światowej

Dodaje, że kanał pełnił i do dziś pełni też funkcje militarne.

- Sterowanie śluzami daje bowiem możliwość stworzenia tu bardzo dużych rozlewisk, które mogą stanowić przeszkodę dla nieprzyjacielskich wojsk. Podczas I wojny światowej walki prowadzone tu były od jesieni 1914 roku do lutego 1915 roku. Ucierpiały wtedy chociażby mosty nad śluzami. Później Niemcy naprawiali szkody i spławiali kanałem drewno wycinane w Puszczy Augustowskiej. Kanał był też naprawiany w okresie międzywojennym – mówi Łukasz Faszcza.

Kanał ma 18 śluz, z czego 14 jest w Polsce. Tak wygląda śluza AugustówRegionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku 

Zaznacza, że podczas kampanii wrześniowej 1939 roku Wojsko Polskie chciało wykorzystać kanał do obrony odcinka augustowskiego, ale w tym czasie nie było tu akurat prowadzonych walk.

 - Natomiast w czasie okupacji niemieckiej śluzy były unieruchamiane przez polskich partyzantów, którzy chcieli zapobiegać w ten sposób spławianiu przez Niemców drewna. Na przełomie wiosny i lata 1944 roku w okolice kanału zaczęła zbliżać się Armia Czerwona. Niemcy, przygotowując się do obrony, wysadzili śluzy w Sosnowie, Borkach i Augustowie. Front stał tu aż do stycznia 1945 roku. Po II wojnie światowej śluzy te zostały odbudowane, a jako że użyto do tego współczesnych materiałów, różnią się one od pozostałych śluz na kanale. Trzeba też wspomnieć o śluzie Białobrzegi, która choć nie była zniszczona podczas wojny, została na przełomie lat 50. i 60. rozebrana i wybudowana od nowa. Podobno miały na to wpływ kwestie militarne – opowiada historyk.

Rekordowe zainteresowanie spływami

Poza funkcją militarną kanał jest też sporą atrakcją turystyczną. Zainteresowanie zaczęło się już w okresie międzywojennym i trwa do dziś.

- Kanał Augustowski stanowi perłę wśród szlaków wodnych Europy, dlatego inwestycje na nim są dla Wód Polskich priorytetem. Zwłaszcza, że z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród turystów, jak i motorowodniaków oraz kajakarzy – mówi w rozmowie z Polską Agencją Prasową Joanna Szerenos-Pawilcz, rzeczniczka Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku, Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Dodaje, że w 2022 i 2021 roku przez śluzy kanału przepłynęło ok. 30 tys. jednostek pływających, a w 2020 roku było to rekordowe 46 tysięcy. Zaznacza też, że, aby kanał był sprawny i można było z niego bezpiecznie korzystać, a także zachować dla przyszłych pokoleń, trzeba prowadzić modernizację i naprawy tego obiektu.

Remontują śluzy i budynki strażnic

- W ostatnich latach na Kanale Augustowskim przeprowadzono zarówno remonty śluz, jak i budynków strażnic wodnych przy śluzach - podkreśla Szerenos-Pawilcz.

W 2007 roku zyskał tytuł Pomnika Historii Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku 

W 2023 roku na utrzymanie szlaku żeglugowego kanału, wymianę oznakowania do nawigacji będzie przeznaczone ponad 1,5 mln zł. Blisko 4,6 mln zł ma kosztować remont jazu na stopniu wodnym Augustów.

Czytaj też: Suwalszczyzna - atrakcje, jeziora, parki narodowe i krajobrazowe, pogoda 

W 2022 r. przeprowadzono zaś remont tzw. wrót dolnych śluzy Mikaszówka (koszt ponad 485 tys. zł), naprawę wyrw w lewej i prawej skarpie kanału (łącznie prace kosztowały niego ponad 300 tys. zł). Prawie 520 tys. zł kosztowała też awaryjna naprawa wrót dolnych śluzy Dębowo. W 2021 r. modernizowano śluzę Gorczyca, śluzę Paniewo i zabezpieczano jaz w Gorczycy. Łącznie te prace kosztowały ponad 1,3 mln zł.

Pomysł na starania o wpis kanału na listę UNESCO

Podlaski wojewódzki konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz w 2022 roku wydała 11 pozwoleń na prace przy różnych elementach infrastruktury Kanału Augustowskiego. Dotyczyły one także remontów budynków gospodarczych na strażnicy wodnej w Dębowie i śluzie Sosnowo, budynków na strażnicy wodnej w Przewięzi, jazach: Spichlerzysko, Sosnowo i Gorczyca, napraw śluz Mikaszówka, Dębowo, Przewięź i Kudrynki.

W 2007 roku prezydent RP nadał kanałowi tytuł Pomnika Historii. W ostatnich latach był też pomysł, aby podjąć starania o wpisanie go na listę UNESCO.

Dajnowicz informuje, że starania zostały zawieszone, bo nie jest możliwy - z powodu bieżącej sytuacji politycznej - wspólny wpis z Białorusią. Dodaje jednak, że jest zwolenniczką ograniczenia tego wpisu tylko do strony polskiej także ze względu na to, że są informacje, że po białoruskiej stronie kanał jest "mocno przekształcony".

- W związku z tym myślę, że wraz z podkreśleniem walorów przyrodniczych taki wpis na UNESCO mógłby się udać. W tej chwili sprawa jest zawieszona, ale jestem gorącym zwolennikiem tego, aby do tego wrócić – twierdzi konserwator.

Szykują się obchody 200-lecia

Na 28 kwietnia zaplanowane są, organizowane przez Wody Polskie, główne obchody 200-lecia Kanału Augustowskiego. Weźmie w nich udział także konserwator zabytków oraz przedstawicieli okolicznych gmin. Odbędzie się wtedy konferencja: "Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Kanału Augustowskiego".

Był też pomysł, aby podjąć starania o wpisanie kanału na listę UNESCORegionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku 

- Podczas spotkania dowiemy się, jakie były przyczyny powstania Kanału Augustowskiego, jaką miał pierwotnie funkcję i dlaczego wciąż jest tak cennym obiektem na mapie północno-wschodniej Polski. Porozmawiamy także o perspektywach rozwoju i znaczeniu kanału dla okolicznych gmin – informuje Szerenos-Pawilcz.

Natomiast prof. Dajnowicz dodaje, że za kilka miesięcy w Białymstoku planowana jest wystawa archiwalnych zdjęć kanału autorstwa Władysława Paszkowskiego.

Autorka/Autor:Tomasz Mikulicz

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku

Pozostałe wiadomości

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki przez prawie 200 dni miał zajmować luksusowy apartament w muzealnym kompleksie hotelowym oddalonym o pięć kilometrów od jego domu. Według posła PiS Kazimierza Smolińskiego jego pobyt mógł być spowodowany utrudnioną komunikacją po mieście. - W Gdańsku pięć kilometrów to podobnie jak w Warszawie, jest duży ruch przecież - powiedział w "Kropce nad i". - Nigdy bym nie wpadł na to, żeby wynająć hotel pięć kilometrów od swojego miejsca zamieszkania i żeby Sejm za ten hotel zapłacił - mówił z kolei Tomasz Trela (Nowa Lewica).

Apartament pięć kilometrów od domu. "Jest duży ruch przecież"

Apartament pięć kilometrów od domu. "Jest duży ruch przecież"

Źródło:
TVN24

Na polecenie premiera Donalda Tuska polskie placówki i dyplomaci są w gotowości do pomocy naszym obywatelom. Gdyby Donald Trump nakazał przeprowadzić masowe deportacje osób przebywających w USA nielegalnie, mogłoby to dotknąć również Polaków. - Władze Chicago zabroniły policji i służbom miejskim pytania o status imigracyjny - uspokaja Łukasz Dudka, szef największej gazety polonijnej w USA.

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

"Policja w Chicago nie ma prawa zapytać nikogo o status imigracyjny. Miasto wydało nawet broszurę"

Źródło:
Fakty TVN

Pożar składowiska odpadów w Płoszowie niedaleko Radomska. Jak poinformowali strażacy, palą się niebezpieczne odpady. Ratownicy zaapelowali, by mieszkańcy nie otwierali okien.

Płoną niebezpieczne odpady w Płoszowie

Płoną niebezpieczne odpady w Płoszowie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Przyjechała grupa mężczyzn z pałkami, maczetami. To miało nas zmusić do tego, abyśmy w stresie podpisali nową umowę z wyższym czynszem - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Łukasz Małkiewicz, reprezentant kupców warszawskiego centrum handlowego Modlińska 6D. Sebastian Bogusz, zarządca nieruchomości, ripostuje, że to działania kupców zmusiły spółkę do zwiększenia obsady ochrony obiektu. Prokuratura zdecydowała o wszczęciu w tej sprawie postępowania.

Spór w centrum handlowym. "Uderzyli dużą armią"

Spór w centrum handlowym. "Uderzyli dużą armią"

Źródło:
tvn24.pl

- My, Polacy, wobec niestety tak podzielonej Europy, bardzo potrzebujemy Donalda Trumpa. My, Polacy, nie możemy sobie pozwolić na konflikt z amerykańską prezydencją - mówił w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL). Przypomniał też nieprzychylne słowa Donalda Tuska na temat Trumpa. - Ja się bardzo boję pytania, które Prawo i Sprawiedliwość może zadać w drugiej turze wyborów prezydenckich: czy Polskę stać na to, by prezydent i premier byli pokłóceni ze Stanami Zjednoczonymi? - powiedział.

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

"Musimy zrobić wszystko, by nie dać PiS-owi tego argumentu"

Źródło:
TVN24

Cztery tysiące żołnierzy z Korei Północnej, czyli blisko 40 procent ze wszystkich wysłanych przez reżim do walki przeciwko Ukraińcom, zostało wyeliminowanych z działań bojowych - podaje BBC, powołując się na doniesienia zachodnich urzędników. W ciągu ostatnich trzech miesięcy zginęło prawdopodobnie około tysiąca z nich.

"Są mięsem armatnim". Tylu żołnierzy stracił Kim

"Są mięsem armatnim". Tylu żołnierzy stracił Kim

Źródło:
BBC, PAP

Prezydent USA Donald Trump napisał w mediach społecznościowych, że "kocha Rosjan" i ma "dobre stosunki z prezydentem Putinem" i dlatego zamierza zrobić Rosji "wielką przysługę". "Dojdźmy do porozumienia teraz i zatrzymajmy tę absurdalną wojnę" - zaapelował Trump. Zagroził też wprowadzeniem wysokich ceł i sankcji wobec Rosji, jeżeli w najbliższym czasie nie dojdzie do zakończenia działań zbrojnych w Ukrainie.

"Jeśli nie zawrzemy 'umowy', nie będę miał innego wyjścia". Trump o "przysłudze" dla Rosjan

"Jeśli nie zawrzemy 'umowy', nie będę miał innego wyjścia". Trump o "przysłudze" dla Rosjan

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Rafał Trzaskowski pokazał na spotkaniu z wyborcami w Szczecinie fakturę za wynajęcie sali na spotkanie z Karolem Nawrockim, którą uregulowało biuro poselskie Czesława Hoca (PiS). - Oni się niczego nie nauczyli. Dlatego musimy zamknąć sprawę rozliczeń jak najszybciej - mówił Trzaskowski. Powiedział też, co zrobi pierwszego dnia prezydentury, gdy wygra wybory.

Trzaskowski pokazuje fakturę za salę dla Nawrockiego. "Oni się niczego nie nauczyli"

Trzaskowski pokazuje fakturę za salę dla Nawrockiego. "Oni się niczego nie nauczyli"

Źródło:
TVN24, PAP

Na spotkaniu wyborczym w Nowym Sączu z kandydatem PiS na prezydenta RP Karolem Nawrockim sympatycy prawicy znów skandowali okrzyki wymierzone w premiera. - Nie boimy się Tuska, a jak ktoś ma problemy ze słuchem, to do laryngologa - stwierdził prezes IPN, reagując na hasło wykrzykiwane przez publiczność.

Znów okrzyki o Tusku na spotkaniu z Nawrockim. Prezes IPN wysyła do laryngologa

Znów okrzyki o Tusku na spotkaniu z Nawrockim. Prezes IPN wysyła do laryngologa

Źródło:
TVN24

Operatorowi sieci Play - spółce P4 oraz Netii zostały przedstawione zarzuty - podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dotyczą one prezentowania cen w sposób, który może wprowadzać w błąd. UOKiK wyjaśnił, że firmy w reklamach pokazują ceny uwzględniające rabat, na przykład marketingowy, o czym konsument może nie wiedzieć.

Dwie duże firmy z zarzutami

Dwie duże firmy z zarzutami

Źródło:
PAP

Proboszcz ogłosił z ambony, że w wizytach duszpasterskich będzie go wspierał "serdeczny przyjaciel". Okazało się, że chodzi o Dariusza L., podejrzanego o molestowanie dziewięciorga dzieci. Mężczyzna miał dotykać jedno z dzieci po pośladkach podczas lekcji religii. Kuria przeprasza "wszystkich, których ta sprawa zaniepokoiła lub dotknęła".

Ksiądz podejrzany o pedofilię chodził po kolędzie

Ksiądz podejrzany o pedofilię chodził po kolędzie

Źródło:
tvn24.pl / Dziennik Zachodni

Ministra ds. równości Katarzyna Kotula, odnosząc się publikacji portalu Strefa edukacji na temat kontrowersji wokół jej wykształcenia, oświadczyła, że ma wykształcenie wyższe licencjackie. Nie jestem magistrem i nigdy nie ubiegałam się o stanowiska tego wymagające – podkreśliła.

Kotula: nie mam tytułu magistra, ale posiadam wykształcenie wyższe

Kotula: nie mam tytułu magistra, ale posiadam wykształcenie wyższe

Źródło:
PAP

Arktyczne zimno, które sięgnęło południowych części Stanów Zjednoczonych, sprowadziło śnieg i opady marznące do regionów, które od wielu lat nie doświadczyły tak potężnego ataku zimy. Według władz zginęło co najmniej 12 osób.

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, NWS, eu.usatoday.com

Prawomocny wyrok w sprawie znanej piosenkarki i jej byłego męża

Źródło:
PAP

W Iraku przegłosowano zmiany w prawie, które zalegalizowały małżeństwa nawet 9-letnich dziewczynek. O aprobowaniu takich ślubów będą teraz decydować duchowni poszczególnych odłamów islamu. - Dotarliśmy do końca praw kobiet i końca praw dzieci w Iraku - skomentował prawnik Mohammed Juma, jeden z głównych przeciwników zmian.

Zalegalizowano śluby z 9-letnimi dziewczynkami. "Dotarliśmy do końca praw kobiet i dzieci"

Zalegalizowano śluby z 9-letnimi dziewczynkami. "Dotarliśmy do końca praw kobiet i dzieci"

Źródło:
PAP, CNN, Guardian

Dwie osoby, w tym dwuletnie dziecko, zginęły w wyniku ataku nożownika w parku w bawarskiej miejscowości Aschaffenburg - poinformowała w środę niemiecka policja. Kilka osób zostało rannych, w tym dwie poważnie. Podejrzany mężczyzna został zatrzymany. To 28-latek z Afganistanu, który - jak donosi "Spiegel" - mieszkał w ośrodku dla azylantów.

Atak nożownika w Bawarii. Nie żyją dwie osoby, w tym dziecko

Atak nożownika w Bawarii. Nie żyją dwie osoby, w tym dziecko

Źródło:
PAP, Reuters, Bild

Trzy osoby, w tym dwoje pracowników Sądu Okręgowego w Łodzi, zostało zatrzymanych w śledztwie dotyczącym oszustw i prania brudnych pieniędzy. Jak poinformowała prokuratura, według szacunków z sądu zniknęło blisko milion złotych. Możliwe jednak, że po doszacowaniu suma strat będzie większa.

Pracownicy sądu zatrzymani w śledztwie dotyczącym prania pieniędzy

Pracownicy sądu zatrzymani w śledztwie dotyczącym prania pieniędzy

Źródło:
TVN24, PAP

Do największej ilości turbulencji w Europie dochodzi podczas lotów, których trasy rozpoczynają się lub kończą w Szwajcarii, wynika z danych portalu Turbli. Najbardziej obfitująca w turbulencje okazuje się trasa z Nicei do Genewy. Przyczyną są okoliczne alpejskie szczyty.

Nad jednym krajem w Europie najczęściej dochodzi do turbulencji

Nad jednym krajem w Europie najczęściej dochodzi do turbulencji

Źródło:
Euronews, tvn24.pl

Kto i po co osłupkowuje gotowe miejsca parkingowe? Takie pytanie zadała lokalnej grupie w mediach społecznościowych mieszkanka Saskiej Kępy. Za wprowadzeniem zmian w organizacji ruchu stoją stołeczni drogowcy, którzy wyjaśnili, jaki jest ich powód.

Stanęły słupki, parkować nie można. Drogowcy podali powód

Stanęły słupki, parkować nie można. Drogowcy podali powód

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 22 stycznia, euro spadło poniżej poziomu 4,23 złotego. Oznacza to, że kurs euro znalazł się na najniższym poziomie od pięciu lat. Jak wskazali analitycy, została przełamana pewna symboliczna bariera.

"Niezły twist". Euro najtańsze od pięciu lat

"Niezły twist". Euro najtańsze od pięciu lat

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Muzyk disco polo Łukasz Obszyński, znany jako DJ Yogas, miał 39 lat. Zginął w wypadku w Werbkowicach (Lubelskie), gdzie zderzył się czołowo z wojskową ciężarówką. Muzyka żegna zespół Energy Girls, z którym grał w latach 2017-22.

Nie żyje znany muzyk disco polo. Zginął w wypadku

Nie żyje znany muzyk disco polo. Zginął w wypadku

Źródło:
tvn24.pl

Podatnicy mają możliwość skorzystania z ulgi w PIT, jeśli sprzedali mieszkanie przed upływem pięciu lat od nabycia, a otrzymane środki przeznaczyli na zakup, remont i wyposażenie nowego. Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała w indywidualnej interpretacji o sprzęcie AGD, który może być zaliczony do wydatków objętych odliczeniem.

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Ulga w PIT. Ten sprzęt domowy można odliczyć

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci zatrzymali 32-latka podejrzanego o gwałt i psychiczne znęcanie się nad dwiema kobietami. Ofiary same zgłosiły swojego oprawcę funkcjonariuszom. - Były przez niego zastraszane, poniżane, a ich codzienne życie zmieniało się w piekło - opisała starszy aspirant Aleksandra Freus z wrocławskiej policji.

32-latek podejrzany o gwałt i poniżanie dwóch kobiet. "Ich życie codziennie zmieniało się w piekło"

32-latek podejrzany o gwałt i poniżanie dwóch kobiet. "Ich życie codziennie zmieniało się w piekło"

Źródło:
PAP

Policja w Houston w Teksasie ma duży kłopot ze szczurami, które spożywają narkotyki skonfiskowane i przechowywane w magazynach. Nawet deratyzatorzy nie radzą sobie z plagą. Do tej pory gryzonie miały wpływ na bieg przynajmniej jednej bieżącej sprawy.

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Źródło:
PAP, CBS News
Zbrodnia VAT-owska w PKOl? Skarbówka zawiadamia prokuraturę

Zbrodnia VAT-owska w PKOl? Skarbówka zawiadamia prokuraturę

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zaledwie miesiąc temu zapadła decyzja o ich misji wojskowej w Polsce. Dziś norweskie F-35 są już u nas i pomagają w ochronie wschodniej flanki NATO. Ich piloci stacjonują w bazie w Krzesinach pod Poznaniem, gdzie ćwiczą razem z polskimi pilotami. 

Norweskie F-35 pomagają w ochronie polskiego nieba. "Nasze dyżury trwają 24 godziny na dobę"

Norweskie F-35 pomagają w ochronie polskiego nieba. "Nasze dyżury trwają 24 godziny na dobę"

Źródło:
Fakty TVN

KIA, Opel i Honda poinformowały, że właściciele niektórych aut tych marek powinni zgłaszać się do autoryzowanych stacji obsługi w celu naprawy usterek. W pewnych modelach stwierdzono awarię poduszek powietrznych, a w innych - wyciek płynu hamulcowego. Naprawy mają dotyczyć ponad 33 tysięcy samochodów.

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Wielka akcja serwisowa. Kilkadziesiąt tysięcy aut do warsztatów

Źródło:
PAP

W środę strażacy z Konina w Wielkopolsce otrzymali zgłoszenie o osobie przymarzniętej do tafli wody w miejscowości Drążno-Holendry. Zdaniem strażaków kobieta musiała już tam leżeć od dłuższego czasu. Stwierdzono zgon. Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura.

Znaleźli kobietę przymarzniętą do tafli wody. Nie żyje

Znaleźli kobietę przymarzniętą do tafli wody. Nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

- Po raz kolejny można było usłyszeć i zobaczyć, dlaczego z taką determinacją walczyłem wspólnie z innymi demokratami w Polsce, żeby tych ludzi odsunąć od władzy - mówił premier Donald Tusk, odpowiadając z mównicy Parlamentu Europejskiego krytykującym go w czasie debaty politykom polskiej opozycji. Wcześniej w środę szef rządu przedstawiał priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE. Po nim głos zabrał między innymi europoseł PiS Patryk Jaki, który utrzymywał, że Tusk "dla konkurencji politycznej ogłosił Norymbergę". - Ursula von der Leyen namaściła pana na polskiego premiera i od tego czasu zachowuje się pan jak niemiecki namiestnik - mówiła Anna Bryłka z Konfederacji.

"Ktoś mógłby pomyśleć, że czułem się lekko zawstydzony". Tusk odpowiada europosłom PiS i Konfederacji

"Ktoś mógłby pomyśleć, że czułem się lekko zawstydzony". Tusk odpowiada europosłom PiS i Konfederacji

Źródło:
TVN24, PAP

Kierowcy na terenie siedmiu województw powinni zachować szczególną ostrożność. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed gęstą mgłą. W kolejnych dniach możliwe są marznące opady, a także silny wiatr.

Niebezpieczne godziny. Ostrzeżenia IMGW w kilku województwach

Niebezpieczne godziny. Ostrzeżenia IMGW w kilku województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ośmioletnia kotka o imieniu Mittens w ciągu 24 godzin trzy razy leciała samolotem między Nową Zelandią a Australią. Pracownicy lotniska nie zauważyli klatki ze zwierzęciem podczas rozładunku luku bagażowego.

Kot został w samolocie. Odbył trzy podróże w ciągu doby

Kot został w samolocie. Odbył trzy podróże w ciągu doby

Źródło:
BBC
MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

MON i MEN mogą się pomylić, gdy mowa o religii w szkole. W co gra PSL?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24

Zdjęcie "Czas Apokalipsy" Chrisa Niedenthala zapisało się w historii Polski i Europy. Teraz fotografia trafia na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Legendarny fotoreporter wspólnie z czteroletnimi bliźniętami Leną i Filipem Sosnowskimi przekazali na nią odbitkę numer 9. Niedenthal w rozmowie z rodzicami małych darczyńców - Natalią Szewczak (Business Insider Polska) i Mateuszem Sosnowskim (TVN24) - opowiedział o niesamowitej historii zdjęcia i o tym, jak niemal cudem, dzięki pomocy nieznajomego, udało się je wywieźć z Polski i pokazać światu.

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

Źródło:
tvn24.pl

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w niedzielę, 26 stycznia, zagra już po raz 33. Na błoniach Narodowego stanęła scena, miasteczko i główne studio. Dzień wcześniej, w sobotę, wystartują stamtąd uczestnicy Biegu "Policz się z cukrzycą". Organizacja Finału WOŚP i towarzyszących wydarzeń spowoduje zmiany w ruchu i parkowaniu.

Na błoniach Narodowego stanęła scena WOŚP. Od soboty zmiany w ruchu

Na błoniach Narodowego stanęła scena WOŚP. Od soboty zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w niedzielę 26 stycznia. Zebrane pieniądze wesprą dziecięcą onkologię i hematologię. Liczy się każdy grosz, a razem możemy więcej. Sześcioletnia Pola i jej historia udowadniają, że wspierając Orkiestrę - wspieramy chore dzieci.

"Jeżeli ktoś nie wierzy, to my dajemy przykład". Sześcioletnia Pola żyje dzięki sprzętowi WOŚP

"Jeżeli ktoś nie wierzy, to my dajemy przykład". Sześcioletnia Pola żyje dzięki sprzętowi WOŚP

Źródło:
Fakty po Południu TVN24