Zapadł się wóz z koniem, żołnierze pojawili się "znikąd", teraz w drodze pojawiła się wyrwa. Podziemne "miasto" to nie legenda

Źródło:
tvn24.pl
Hrubieszów. Pod miastem rozciąga się system tuneli. Jest pomysł, aby fragment udostępniać turystom
Hrubieszów. Pod miastem rozciąga się system tuneli. Jest pomysł, aby fragment udostępniać turystom Łukasz Krawczyk
wideo 2/7
tomasz

Te historie opowiadane są z pokolenia na pokolenie. O tym, że w mieście nie wiadomo skąd pojawili się żołnierze. Albo o tym, że pod ziemią można się zawrócić autem. Faktem jest, że pod Hrubieszowem (woj. lubelskie) istnieje system tuneli, których dzieje mogą sięgać nawet XV wieku i które co jakiś czas o sobie przypominają. Tak jak ostatnio - gdy w śródmieściu zapadł się fragment jezdni. Samorząd chce wrócić do pomysłu z sprzed kilku lat, który zakładał udostępnienie fragmentu podziemi turystom. Szuka na to pieniędzy.

"Podziemia znów nieśmiało o sobie przypominają…" – tak napisał na, prowadzonym przez siebie profilu facebookowym "Stary Hrubieszów – Old Hrubieszow" regionalista Łukasz Krawczyk, wiceprezes Stowarzyszenia "Podziemny Hrubieszów". Stało się to po tym jak w maju na ulicy Narutowicza w centrum miasta zapadł się fragment asfaltu. Dziura miała dwa i pół metra głębokości. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Pod miastem istnieje sytem tuneli Łukasz Krawczyk

Mieszkańcy opowiadają o tym z pokolenia na pokolenie

- W Hrubieszowie raz na jakiś czas zdarzają się takie sytuacje. Pod centrum miasta, czyli wzgórzem staromiejskim - które jest wyspą i do którego prowadzą mosty na rzece Huczwie - rozciąga się bowiem system tuneli. Mieszkańcy opowiadają sobie o nich z pokolenia na pokolenia. Choć niektórzy traktują to tylko jako legendy, to istnienie hrubieszowskich podziemi jest faktem – mówi Krawczyk. Dodaje, że o ile pierwsze źródła pisane, które mówią o tunelach pochodzą z XIX wieku, to ich powstanie należy wiązać ze znacznie wcześniejszym okresem.

Mogły powstać nawet w XV wieku Łukasz Krawczyk

- Pierwsze konstrukcje mogły powstać już na początku XV wieku, po tym jak w 1400 roku król Władysław Jagiełło nadał Hrubieszowowi prawa miejskie i po tym jak na wyspie powstał drewniany zamek (źródła mówią, że został zniszczony w czasie powstania Chmielnickiego w 1648 roku, dziś w jego miejscu stoi, wzniesiony w końcówce XVIII wieku, dworek Du Chateau – przyp. red.). Zazwyczaj przy dworach powstawały bowiem podziemne zbrojownie na składowanie broni czy też lodownie – na przechowywanie jedzenia. Trudno jednak powiedzieć, czy już wtedy pod miastem powstał cały system tuneli. Bardziej prawdopodobna jest inna koncepcja - że zostały zbudowane nieco później, po to aby ludność mogła się ukrywać w czasie najazdów tatarskich, które nękały miasto w XV, XVI i XVII wieku – opowiada regionalista.

Regionalista: na pewno istniały już w XVIII wieku

Zaznacza, że w pierwszej połowie XIX wieku pisał już o tym pamiętnikarz Henryk Golejewski, który wspominając swój pobyt w mieście stwierdził: „Przejeżdżającego pierwszy raz przez Hrubieszów, notabene w lecie i w pogodę, uderzyć musi huk pod pojazdem i pod kopytami końskimi, skutek piwnic, którymi cały rynek jest podminowany z czasów jeszcze tatarskich napadów. Mieszczą się tam, a raczej ongi mieściły, ogromne składy win, po największej części węgierskich.”

ZOBACZ TEŻ: Kanapa ze śpiącym mężczyzną zapadła się do tunelu, którym przemycano narkotyki. "Myślałem, że to sen o spadaniu"

- Na pewno tunele istniały już w XVIII wieku. Gdy w 2016 roku – razem z innymi członkami stowarzyszenia – weszliśmy do podziemi, widzieliśmy cegłę z bardzo charakterystyczną sygnaturą kojarząca się z literami "CH". Dokładnie takie same cegły znajdowały się w słupach fundamentowych ogrodzeń klasztoru dominikanów, które kilka lat temu zostały wykopane podczas budowy hali sportowej, a ogrodzenia klasztorne powstały w połowie XVIII wieku – zaznacza nasz rozmówca.

Podziemne składy win węgierskich

Natomiast jeśli chodzi o składy win węgierskich, to wskazuje, że przed laty istniała w Hrubieszowie nawet dzielnica o nazwie Winnica.

Podziemia skrywają wiele tajemnic Łukasz Krawczyk

- Przy czym nie chodziło o to, że ktoś zajmował się uprawą winorośli, ale że znajdowały się tu magazyny z winami. Jako że na wzgórzu staromiejskim istniały kramy, są też relacje mówiące o tym, że w podziemiach trzymane były nie tylko wina, ale też inne towary, którymi w tychże kramach handlowano. Potwierdziło się to zresztą gdy byliśmy pod ziemią i zauważyliśmy na ścianach wykute miejsca na półki oraz ślad po – wykonanym z drewna – blacie – wspomina Krawczyk.

Zbadali teren georadarem

Po tym jak ponad siedem lat temu członkowie stowarzyszenia weszli do podziemi podpisana została umowa między władzami miasta a Fundacją Nauka i Tradycje Górnicze z siedzibą na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Chodziło m.in. o przeprowadzenie badań georadarem.

ZOBACZ TEŻ: Zapadlisko na cmentarzu w Trzebini zostało zasypane. W gminie powstało kolejne, trwają badania przy blokach

- Podcza badań wyszło, że pod ziemią jest wiele anomalii, czyli właśnie tuneli, a niektóre z nich mają nawet po trzy kondygnacje, co ma związek z tym że wzgórze staromiejskie jest dość wysokim wzniesieniem, a żeby wydostać się tuneli trzeba zejść do podnóża wyspy – zaznacza nasz rozmówca.

Gdy wchodzili do tuneli, gasły im świeczki

Prowadzone w 2016 roku badania potwierdziły informację zebrane już w 1985 roku, kiedy to – stosując metodę geoelektryczną i sejsmiczną – stwierdzono istnienie pod ziemią skomplikowanych struktur o różnym stopniu zachowania.

Być może niewielką część podziemnego miasta uda się pokazać zwiedzającym Łukasz Krawczyk

- Trudno powiedzieć jaką długość mogą mieć wszystkie tunele. My weszliśmy jedynie do niewielkiego fragmentu jednego z korytarzy. Zeszliśmy stromymi schodami do pomieszczenia, które miało trzy metry szerokości i 2,5 metra wysokości. Z naszych ustaleń wynika, że była to jedynie komora wstępna prowadząca do jeszcze wyższych i szerszych tuneli – mówi regionalista. Wspomina też, że w będąc pod ziemią zauważył, iż tunele mają system wentylacji w postaci specjalnych kominów. - Co by potwierdzało opowieści starszych mieszkańców Hrubieszowa o tym, że gdy jako dzieci wchodzili do tych podziemi – a w tamtych czasach istniało kilka niezabezpieczonych punktów, gdzie mogli to zrobić - i podświetlali sobie drogę świeczkami, to te świeczki im gasły. Potem wszyscy oczywiście uciekali, bo obawiali się, że w lochach są duchy. A to tylko pokazywało, że w środku musiał być przewiew, czyli działała wentylacja – uśmiecha się Krawczyk. 

Pokazali, w którym miejscu zapadł się koń z wozem i kapustą

Dodaje, że znana jest też opowieść z lat 70., że w dzień targowy na starym rynku zapadł się wóz z kapustą i z koniem, który go ciągnął.

W maju w Hrubieszowie zapadł się fragment asfaltuŁukasz Krawczyk

- Gdy prowadziłem zajęcia na uniwersytecie trzeciego wieku, studenci pokazali mi nawet dokładnie miejsce, w którym to się stało. Mówili, że koń został wyciągnięty na powierzchnię i na szczęście nic mu się nie stało – zaznacza regionalista.

Nikt nie widział jak żołnierze wjeżdżali do miasta, a jednak się tam pojawili

Z pokolenia na pokolenie przekazywana jest też historia o carskich żołnierzach, którzy w czasach zaborów stłumili w Hrubieszowie bunt, pojawiając się jakby znikąd.

ZOBACZ TEŻ: W ścianie piwnicy zauważył szczelinę. Okazało się, że prowadzi do podziemnego miasta

- Mogli wjechać na wyspę wyłącznie przez jedyny most, a nikt ich na moście nie widział. Stąd też przekonanie, że skorzystali właśnie z tuneli, co by też oznaczało, że te rozciągały się nie tylko na terenie wyspy, ale też poza nią. Są zresztą opowieści, że prowadzą do różnych miejscowości. Na przykład do, położonego ponad 15 kilometrów od Hrubieszowa, Horodła. Jak dotąd nie znalazłem jednak na to dowodów – opowiada.

Podobno pod ziemią może poruszać się wóz koniem

Jak czytamy we wpisie autorstwa naszego rozmówcy, który można znaleźć na stronie urzędu miasta w Hrubieszowie, opowieści na temat tunelach do Horodła można też znaleźć we wspomnieniach, urodzonego w Hrubieszowie botanika Konstantego Mariana Mścisława Steckiego. Pisał on też, że: „Wart jest zanotowania ciekawy fakt (…) który pamiętam doskonale; gdy po raz pierwszy około 1893-95 r. wykładano cegłami rynek, zgładzano stromy zjazd ku ulicy wiodącej do mostu na Huczwie, niwelując i obniżając jego wschodnią połać. Wybrukowano wtedy cały rynek i część ul. Pańskiej poprzecznej do magistratu. Gdy po pewnym czasie zaczęły się deszcze i ulewy pewnego ranka zdumieni mieszkańcy Hrubieszowa zobaczyli na środku rynku, jak w starożytnym Rzymie rozwartą przepaść. Bruk zapadł się, otwierając dość głęboką czeluść, próbowano zejść do powstałej jamy, murowany korytarz wiódł w stronę kościoła, lecz woda na dnie nie pozwoliła na dalsze zapuszczanie się w podziemia. Dół zasypano i nikt się więcej tym nie interesował. Niewątpliwie były to jakieś stare lochy".

Niektóre tunele mają do trzech kondygnacji Łukasz Krawczyk

- Możliwe też, że pod ziemią są swego rodzaju ulice. Niektórzy starsi ludzie opowiadali mi, że byli w takich komorach, po których nie tylko mógłby się poruszać wóz z koniem, ale też gdzie mógłby się zawrócić samochód. Oczywiście naturalnym wydaje się, aby spróbować zabezpieczyć przynajmniej jakąś niewielką część tuneli i udostępniać je turystom, czego nasze – powstałe w 2012 roku stowarzyszenie – jest gorącym orędownikiem. Ale, podobnie jak w latach 80. tak i obecnie, nie ma na to pieniędzy. Niemniej, jak rozmawiałem ostatnio z panią burmistrz, to mówiła mi, że miasto nie ustaje w szukaniu funduszy - zaznacza Krawczyk.

Miasto szuka pieniędzy. Potrzeba blisko 17 mln zł

Burmistrz Hrubieszowa Marta Majewska mówi, że w planach miasta jest stworzenie w części jednego z tuneli ścieżki edukacyjnej.

Jest jeszcze sporo do odkryciaŁukasz Krawczyk

- Mamy gotową dokumentację projektową, a nawet pozwolenie na budowę, które niestety wygasło w ciągu ostatniego roku. Jako że kosztorys opiewa na kwotę blisko 17 mln zł, nie stać nas, aby pokryć to z budżetu miasta. Szukamy więc funduszy. Liczymy, że może uda się pozyskać środki w ramach nowej perspektywy unijnej – zaznacza.

Pomysł na przyciągnięcie turystów

Dodaje, że korytarz, w którym miałaby się znaleźć ścieżka turystyczna zlokalizowany jest w okolicach ul. 3 Maja.

- Do tunelu wchodziłoby się z budynku, w których organizowane byłyby wystawy – również z wykorzystaniem multimediów – o dziejach Hrubieszowa. Oczywiście wystawy można byłoby oglądać również w podziemiach – podkreśla burmistrz.

Autorka/Autor:Tomasz Mikulicz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Łukasz Krawczyk

Pozostałe wiadomości

W latach 60. w Ozieranach Małych (Podlaskie) mieszkało 200 osób, teraz zostało dwóch rolników i muzyk. Sołtys Leszek Skrodzki marzy o tym, żeby ponownie zaludnić wieś i proponuje, że wydzierżawi swoje działki oraz będzie pośredniczył w znalezieniu spadkobierców pustych domów we wsi.

Są puste domy, rośnie topinambur, spotkać można Wyrdasa i Ąpija. Sołtys chce odrodzić opustoszałą wieś 

Są puste domy, rośnie topinambur, spotkać można Wyrdasa i Ąpija. Sołtys chce odrodzić opustoszałą wieś 

Źródło:
tvn24.pl

Dzieci rosną szybko w stosunku do dorosłych i tak samo nowotwory dziecięce. Dynamika nowotworów dziecięcych potrafi być zaskakująca nawet dla lekarzy. Są takie nowotwory dziecięce, które w ciągu jednej doby potrafią podwoić swoją objętość. To znaczy, że coś, co trzy dni temu w ogóle nie istniało, dzisiaj może być stanem zagrożenia życia - wskazywał w TVN24 profesor Jan Styczyński, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej. W sobotę obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Onkologii Dziecięcej.

"Jeżeli występuje więcej niż jeden z tych objawów, może być to wczesna oznaka nowotworu"

"Jeżeli występuje więcej niż jeden z tych objawów, może być to wczesna oznaka nowotworu"

Źródło:
TVN24

Prokuratura trzykrotnie umarzała śledztwo w sprawie bloku komunalnego na Piaskowej. Biegłym nie udało się jednoznacznie ocenić, czy uszkodzenia ścian i konstrukcji mogły doprowadzić do katastrofy budowlanej. Dotychczas nie wskazano odpowiedzialnych za to, że budynek niszczeje. Według urzędników powodem są błędy projektowe.

Blok nie miał nawet kilku lat, gdy zaczęły pękać ściany i uginać się stropy. Winnych brak

Blok nie miał nawet kilku lat, gdy zaczęły pękać ściany i uginać się stropy. Winnych brak

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na większe ocieplenie poczekamy do przełomu lutego i marca. Sprawdź długoterminową, 16-dniową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: mróz jeszcze trochę potrzyma

Pogoda na 16 dni: mróz jeszcze trochę potrzyma

Źródło:
tvnmeteo.pl

Stołeczne pogotowie poinformowało o tragicznych wydarzeniach w Rembertowie. Przed jednym z bloków znaleziono kobietę z ranami postrzałowymi. Poszkodowana 27-latka trafiła do szpitala, gdzie trwa walka o jej życie. W mieszkaniu z kolei znaleziono ciało 30-letniego mężczyzny.

Kobieta z ranami postrzałowymi przed budynkiem, ciało mężczyzny w mieszkaniu

Kobieta z ranami postrzałowymi przed budynkiem, ciało mężczyzny w mieszkaniu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Często start-upy tworzą ludzie, którzy nie mają pojęcia o programowaniu. Wymyślają rewelacyjne, ale tylko teoretycznie pomysły - twierdzi Artur Majtczak, programista, twórca popularnych Super Kulek i ALLPlayera. - Znam takie, które zdobyły i po dwadzieścia milionów złotych od inwestorów, ale wiem, że nie zbudują rozwiązania - dodaje w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl.

"Wiele start-upów się w tym miejscu wykłada"

"Wiele start-upów się w tym miejscu wykłada"

Źródło:
tvn24.pl

Technologiczny gigant Google, na prośbę rządów między innymi Rosji i Chin, usuwał treści, które mogą być niewygodne dla tamtejszych władz. Sprawę opisuje brytyjski Guardian, przywołując ustalenia dziennikarskiego śledztwa tygodnika "Observer".

"Zabawa w Boga". Jak gigant usuwa treści

"Zabawa w Boga". Jak gigant usuwa treści

Źródło:
Guardian, Observer

Policja, pod nadzorem prokuratury, bada przyczyny tragedii w Gozdowie w województwie lubelskim. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 49-latka przyjechała do jednego z domów, żeby rozpalić w piecu. Doszło do wybuchu. Kobieta nie żyje.

Rozpalała w piecu, doszło do wybuchu, zginęła na miejscu

Rozpalała w piecu, doszło do wybuchu, zginęła na miejscu

Źródło:
tvn24.pl

39-latka z powiatu białostockiego dostała na komunikatorze internetowym wiadomość od osoby, która podawała się za znanego polskiego wokalistę. W zamian za wpłaty miała dostać między innymi kartę VIP, uprawniającą do wchodzenia na wszystkie koncerty i eventy. Straciła w sumie 21 tysięcy złotych.

Napisał do niej "znany wokalista" z ofertą karty VIP. Zrobiła 10 przelewów

Napisał do niej "znany wokalista" z ofertą karty VIP. Zrobiła 10 przelewów

Źródło:
tvn24.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert w związku ze złą jakością powietrza. SMS-owe ostrzeżenie otrzymały osoby przebywające na terenie części województwa śląskiego.

Alert RCB. "Unikaj aktywności na zewnątrz i wietrzenia mieszkania"

Alert RCB. "Unikaj aktywności na zewnątrz i wietrzenia mieszkania"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Mam ciekawe informacje na temat tego, co dzieje się wokół walki o prezesurę NIK dla Mariana Banasia - powiedział dziennikarz TVN24 Konrad Piasecki, zapowiadając program "W kuluarach". - Mam wrażenie, że i to wejście do gry prezydenckiej i kontrole mają być jakimś argumentem, nie tyle w sporze o prezydenturę, ile w zabiegach Mariana Banasia o drugą kadencję - mówił.

"Marian Banaś zaczął wielką grę"

"Marian Banaś zaczął wielką grę"

Źródło:
TVN24

Policjanci drogówki dwukrotnie w ciągu godziny zatrzymali w Tomicach (Mazowieckie) tego samego kierowcę. Mężczyzna przekroczył dozwoloną prędkość i został ukarany dwoma mandatami oraz punktami karnymi.

"Ten sam patrol, to samo miejsce i ten sam kierowca". Dwa mandaty w godzinę

"Ten sam patrol, to samo miejsce i ten sam kierowca". Dwa mandaty w godzinę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obywatel Malty "zażartował" podczas odprawy na lotnisku w Balicach, że w bagażu ma granat, broń i narkotyki. Interweniowali strażnicy graniczni, a mężczyzna nigdzie nie poleciał. Z kolei 24-letni Brytyjczyk samolot opuścił w asyście. Z powodu papierosa.

Pochwalił się "granatem, bronią i narkotykami" w bagażu

Pochwalił się "granatem, bronią i narkotykami" w bagażu

Źródło:
tvn24.pl

Francja rozmawia ze swoimi sojusznikami o zorganizowaniu nieformalnego szczytu europejskich przywódców w celu omówienia kwestii Ukrainy - poinformował Reuters, powołując się na źródła. Czterej europejscy dyplomaci potwierdzili, że do spotkania ma dojść w poniedziałek w Paryżu. Prezydent Finlandii Alexander Stubb przekazał, że USA zwróciły się do krajów europejskich z pytaniem, co mogą wnieść w zakresie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy.

Media o nieformalnym szczycie w Paryżu i ankiecie od USA

Media o nieformalnym szczycie w Paryżu i ankiecie od USA

Źródło:
PAP

Do 250 starć bojowych doszło w sobotę na frontach Ukrainy. Według projektu DeepState, który nanosi na mapy pozycje walczących stron, był to najcięższy dzień na polu bitwy w Ukrainie od początku tego roku. W tym samym czasie w Niemczech trwa Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa, gdzie jednym z dominujących tematów jest wojna w Ukrainie.

"To był najcięższy dzień na polu bitwy w tym roku"

"To był najcięższy dzień na polu bitwy w tym roku"

Źródło:
PAP

Postępowanie dowodowe będzie w większym stopniu koncentrowało się na osobie pokrzywdzonej, a nie na tym, czy sprawca miał świadomość podjęcia aktywności seksualnej bez zgody drugiej osoby - mówiła w TVN24 doktor Dominika Czerniak, prawniczka z Katedry Postępowania Karnego Uniwersytetu Wrocławskiego. Komentowała zmiany w przepisach dotyczących definicji gwałtu. Jej zdaniem hasło "tylko tak oznacza zgodę" nie zostało de facto wprowadzone.

"'Tylko tak oznacza zgodę' nie zostało w pełni implementowane do naszego porządku prawnego"

"'Tylko tak oznacza zgodę' nie zostało w pełni implementowane do naszego porządku prawnego"

Źródło:
TVN24

Odebrał paczki, w domu je otworzył i od razu powiadomił policję. Zaniepokoiła go ich zawartość. Dopiero wtedy zauważył też, że nie należały do niego. Właściwy odbiorca został zatrzymany, gdy tylko pojawił się w punkcie kurierskim. Grozi mu nawet 20 lat więzienia. Paczki nadane zostały w Hiszpanii.

Otworzył odebrane paczki i od razu wezwał policję

Otworzył odebrane paczki i od razu wezwał policję

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na całym świecie obserwujemy rosnący popyt na fizyczne złoto. Jest to związane z obawami przed wprowadzeniem ceł na ten kruszec przez administrację Donalda Trumpa - przekazał Mirosław Budzicki, strateg rynków walutowych w PKO BP. Od początku ubiegłego roku ceny złota wzrosły o ponad 40 procent.

Kolejka nagle zrobiła się dłuższa. "To tak, jakby wiele osób chciało wypłacić środki z bankomatu"

Kolejka nagle zrobiła się dłuższa. "To tak, jakby wiele osób chciało wypłacić środki z bankomatu"

Źródło:
PAP
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W akwarium ogrodu zoologicznego w Sao Paulo w Brazylii na świat przyszła pierwsza samica niedźwiedzia polarnego w Ameryce Łacińskiej. Młode o imieniu Nur jest dzieckiem pary niedźwiedzi sprowadzonych 10 lat temu ze wschodniej Europy.

Narodziny, które przeszły do historii

Narodziny, które przeszły do historii

Źródło:
BBC, Agencia Brasil

W zoo w Gdańsku na świat przyszły golce piaskowe. Chociaż swoim wyglądem mogą "budzić mieszane uczucia", są to niezwykłe zwierzęta. Słyną z długowieczności i odporności na choroby. Bez dostępu tlenu potrafią przetrwać nawet kilkanaście minut.

"W ich kolonii panuje ścisła hierarchia, rządzi królowa". Nowi mieszkańcy gdańskiego zoo

"W ich kolonii panuje ścisła hierarchia, rządzi królowa". Nowi mieszkańcy gdańskiego zoo

Źródło:
Gdański Ogród Zoologiczny/ TVN24

Zagubiony pies wszedł do tramwaju linii nr 20 we Wrocławiu. Zwierzę zauważył motorniczy MPK Wrocław. "Piesek tak dobrze się poczuł, że zjadł nawet z panem śniadanie" - podaje biuro prasowe UM Wrocławia.

Pies, który jeździ tramwajem. Śniadanie zjadł z motorniczym

Pies, który jeździ tramwajem. Śniadanie zjadł z motorniczym

Źródło:
tvn24.pl

Kolejne dwie ofiary śmiertelne czwartkowego ataku terrorystycznego w Monachium. Zmarła dwulatka i jej mama. Rannych jest 39 osób. Kierowca, który wjechał w demonstrację, to 24-letni Afgańczyk, który przyznał, że staranował demonstrantów świadomie.

Kolejne osoby zmarły po ataku w Monachium. Wśród nich dwulatka

Kolejne osoby zmarły po ataku w Monachium. Wśród nich dwulatka

Źródło:
PAP

Na stacji kolejowej w New Delhi w wyniku chaosu i paniki zginęło co najmniej 18 osób, w tym 14 kobiet i troje dzieci. Lokalne władze podały, że całe zajście trwało około 15-20 minut. Według indyjskich mediów, podróżni chcieli dotrzeć na opóźniony pociąg do miasta Prajagradź, gdzie odbywa się Wielkie Święto Dzbana.

Panika na dworcu. W kwadrans zginęło co najmniej 18 osób

Panika na dworcu. W kwadrans zginęło co najmniej 18 osób

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Mężczyzna w Mediolanie oddał się w ręce policji. "Mam już dość kradzieży, aresztujcie mnie" - powiedział funkcjonariuszom na komisariacie. W minionych miesiącach dokonał serii napadów na sklepy z kosmetykami oraz ubraniami w centrum miasta.

"Mam już dość". Złodziej przyszedł na komisariat

"Mam już dość". Złodziej przyszedł na komisariat

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że chociaż Hamas uwolnił trzech kolejnych zakładników, to jednak nie wypuścił wszystkich porwanych. Przekazał, że w tej sytuacji to Izrael będzie musiał zdecydować, jak dalej postępować z Hamasem, a USA poprą każdą decyzję tego państwa. Wcześniej Trump zapowiadał, że jeśli Hamas nie wypuści do soboty wszystkich izraelskich zakładników, "rozpęta się piekło".

Termin minął, Trump groził "rozpętaniem piekła". Teraz ponownie zabrał głos

Termin minął, Trump groził "rozpętaniem piekła". Teraz ponownie zabrał głos

Źródło:
PAP

Reporter TVN24 Artur Molęda został nagrodzony na dziesiątej gali finałowego plebiscytu lotniczego "Cumulusy" na Stadionie Narodowym. Statuetkę w kategorii film otrzymał za reportaż "Strażnicy nieba". Można go zobaczyć w TVN24 GO. Jak mówił nasz dziennikarz, najtrudniejszym zadaniem w pracy nad reportażem było przekonanie wojska, że warto go zrealizować.

Reporter TVN24 Artur Molęda nagrodzony. "Najtrudniej było przekonać wojsko"

Reporter TVN24 Artur Molęda nagrodzony. "Najtrudniej było przekonać wojsko"

Źródło:
TVN24
"Codziennie dźgano kogoś nożem". Polski podróżnik o "piekle" w kongijskim więzieniu

"Codziennie dźgano kogoś nożem". Polski podróżnik o "piekle" w kongijskim więzieniu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zagrożenia są na coraz większą skalę i potrafią być znacznie bardziej groźne i dotkliwe. To już nie jednostki, ale prawdziwa zorganizowana przestępczość - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Derek Manky, Global VP Threat Intelligence w firmie Fortinet zajmującej się cyberbezpieczeństwem.

Działają "jak zorganizowana przestępczość", "zarabiają miliardy". Ekspert ostrzega

Działają "jak zorganizowana przestępczość", "zarabiają miliardy". Ekspert ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o najnowszym filmie o Bridget Jones, Harrisonie Fordzie w filmie Marvela, rozdaniu Orłów, Berlinale oraz nowym festiwalu Dawida Podsiadło.

Kolejny film o Bridget Jones w kinach, nowy festiwal, nominacje do Orłów

Kolejny film o Bridget Jones w kinach, nowy festiwal, nominacje do Orłów

Źródło:
tvn24.pl