Z ratusza miał wybrzmieć hymn Unii Europejskiej, ale wyłączono prąd. Nie będzie śledztwa

Źródło:
tvn24.pl/PAP
Z ratusza w Białymstoku miał wybrzmieć hymn Unii Europejskiej, ale "wyłączono prąd"
Z ratusza w Białymstoku miał wybrzmieć hymn Unii Europejskiej, ale "wyłączono prąd"TVN24
wideo 2/3
Z ratusza w Białymstoku miał wybrzmieć hymn Unii Europejskiej, ale "wyłączono prąd"TVN24

Białostocka prokuratura nie będzie zajmować się zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa, które złożył prezydent miasta Tadeusz Truskolaski. A chodzi o zamieszanie wokół "Ody do radości", która w połowie grudnia miała wybrzmieć z wieży ratusza (jako odniesienie się do trwającego wówczas w Brukseli szczytu liderów UE). Dyrektor instytucji podległej samorządowi województwa (większość ma tam Zjednoczona Prawica) wyłączył jednak prąd. 

- Oczywiście przyjrzymy się uzasadnieniu i podejmiemy decyzję, czy będziemy zaskarżać rozstrzygnięcie prokuratury. Swojego subiektywnego zdania jednak nie zmieniam. Dyrektor muzeum przekroczył swoje uprawnienia. W efekcie urzędnik nie mógł skorzystać z miejskiego sprzętu, który był potrzebny do zrealizowania powierzonego mu zadania – mówi prezydent Tadeusz Truskolaski.  OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Nagle "zabrakło" prądu

W połowie grudnia, razem z innymi samorządowcami, zwołał na białostockim Rynku Kościuszki konferencję prasową, podczas której apelował do premiera, by ten nie wetował unijnego budżetu (działo się w czasie, gdy w Brukseli trwał szczyt liderów UE – przyp. red.). Konferencja miała się rozpocząć od puszczenia z miejskich głośników umieszczonych na wieży ratusza hymny Unii Europejskiej, który miał poprzedzać tradycyjny hejnał. Nagle "zabrakło" jednak prądu. 

Wiceprezydent Rafał Rudnicki napisał zaraz na Twitterze, że prąd wyłączyła dyrekcja, mieszczącego się w ratuszu, Muzeum Podlaskiego. Czyli instytucji podległej pod samorząd województwa, w którym większość ma Zjednoczona Prawica

Dyrektor "uniemożliwił odtworzenie utworu"

Dyrektor Muzeum Podlaskiego Waldemar Wilczewski, odnosząc się do sprawy, tłumaczył w oświadczeniu, że urząd miasta dzień wcześniej zgłosił chęć "prac rekonfiguracyjnych w instalacji emitującej hejnał", na co dyrektor wyraził zgodę. 

Dyrektor stwierdził, że dopiero gdy w muzeum pojawili się pracownicy urzędu miasta, zorientował się, iż nie chodzi o "rekonfigurację", ale o odtworzenie z wieży ratusza "innego utworu muzycznego" (w oświadczeniu nie informował, o jaki utwór chodzi). Stąd też uniemożliwił całą akcję. Poinformował w oświadczeniu, że nie znając treści utworu, "w trosce o wizerunek instytucji" zdecydował o "uniemożliwieniu odtworzenia utworu bez wcześniejszego odsłuchania go". 

Urzędnik był na schodach, gdy nagle zgasło światło

Prezydent Tadeusz Truskolaski nazwał sprawę skandalem i złożył zawiadomienie do prokuratury. Według niego dyrektor muzeum nie tylko przekroczył swoje uprawnienia, ale też naraził na utratę życia i zdrowia urzędnika miejskiego, który był na schodach ratuszowej wieży, gdy nagle zgasło światło.  

Prokuratura Białystok-Południe, po przeprowadzeniu postępowania sprawdzającego, odmówiła jednak wszczęcia śledztwa.  - Budynek muzeum nie jest własnością samorządu miejskiego. Żadna też jego część nie jest też magistratowi wynajmowana. Urząd miasta nie partycypuje w żadnych kosztach utrzymania obiektu, natomiast miejskie urządzenia stoją na wieży bezumownie – mówi szef tej prokuratury Wojciech Zalesko. 

Z ratusza miała wybrzmieć "Oda do radości", ale wyłączono prąd. 

"Naruszenie na utratę zdrowia czy życia musi być bezpośrednie"

Prokuratura nie znalazła też znamion czynu zabronionego, jeśli chodzi o narażenia pracownika, będącego na schodach, na utratę zdrowia czy życia. 

- Aby można było mówić o takim przestępstwie, narażenie na utratę zdrowia czy życia musi być bezpośrednie, a nie hipotetyczne. W naszej ocenie w tym przypadku bezpośredniego narażenia nie było – podkreśla prokurator. 

Prezydent: to jest nie do przyjęcia

Prezydent Truskolaski nie rozumie takiego podejścia śledczych. - Nagle zgasło światło, mój pracownik mógł spaść ze schodów. Mówił mi później, że poczuł się w tym momencie bardzo niekomfortowo. Mam rozumieć, że prokuratura zajęłaby się sprawą, dopiero gdyby doszłoby do tragedii? To jest nie do przyjęcia. Moim zdaniem zagrożenie było bezpośrednie – mówi.  

"Przecież na wieżę ratusza nikt się nie wdarł i nie postawił tam miejskiego sprzętu"

Natomiast jeśli chodzi zarzut prokuratury, że miejski sprzęt umieszczony jest na wieży ratusza "bezumownie", podkreśla, że umowa została zawarta ustnie. 

- Taka umowa też jest ważna i również wywołuje skutki. Przecież na wieżę ratusza nikt się nie wdarł i nie postawił tam miejskiego sprzętu (czyli głośników i sprzętu do odtwarzania muzyki – red.). Używany jest on od lat do codziennego odtwarzania hejnału. Owszem muzeum nie jest miejską instytucją, ale nie powinniśmy mieć utrudnionego dostępu do naszej własności. Dyrektor muzeum nie może też decydować o tym, co może, a co nie może być odtwarzane na miejskim sprzęcie – zaznacza prezydent. 

Postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa nie jest prawomocne. Możliwość złożenia zażalenia ma zarówno prezydent, jak i jego pracownik, który był na wieży. 

Google Maps

Autorka/Autor:tm/gp

Źródło: tvn24.pl/PAP

Źródło zdjęcia głównego: Fczarnowski/ Wikipedia (CC BY-SA 3.0)

Pozostałe wiadomości

Zaraz po weekendzie do Polski znowu będzie płynąć gorące powietrze. Co jeszcze w pogodzie przyniesie nam pierwsza połowa września? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: odpoczynek od skwaru dobiega końca

Pogoda na 16 dni: odpoczynek od skwaru dobiega końca

Źródło:
tvnmeteo.pl

W stanie Arizona w USA trwa dochodzenie w sprawie śmierci pracownicy Wells Fargo, która przyszła do biura w piątek rano i została znaleziona martwa przy swoim biurku cztery dni później - poinformował brytyjski dziennik "Guardian".

Przyszła do pracy w piątek rano. We wtorek znaleziono ją martwą przy biurku

Przyszła do pracy w piątek rano. We wtorek znaleziono ją martwą przy biurku

Źródło:
"Guardian"

Około 1070 pracowników hoteli w Bostonie i Greenwich w USA strajkuje, gdyż rozmowy kontraktowe z Marriott International, Hilton Worldwide i Hyatt Hotels utknęły w martwym punkcie - podał Reuters, powołując się na związek Unite Here.

Strajk pracowników może rozlać się na całe USA. "Branża hotelarska zeszła na złą drogę"

Strajk pracowników może rozlać się na całe USA. "Branża hotelarska zeszła na złą drogę"

Źródło:
Reuters

W miejscowości Magnuszew w powiecie kozienickim kierujący fordem 42-latek, będący pod wpływem alkoholu, uderzył w pieszych. Na miejscu zginęły dwie osoby, trzecia zmarła w szpitalu. Dwie osoby są hospitalizowane. Trwa wyjaśnianie okoliczności wypadku. Policja przekazała, że 42-latek był już wcześniej karany za jazdę pod wpływem alkoholu.

Wjechał w pieszych. Trzy osoby nie żyją, dwie są ranne. "Był już karany za jazdę pod wpływem alkoholu"

Wjechał w pieszych. Trzy osoby nie żyją, dwie są ranne. "Był już karany za jazdę pod wpływem alkoholu"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Ratownicy znaleźli wrak rosyjskiego śmigłowca, który w sobotę rozbił się na Kamczatce. Na pokładzie znajdowały się 22 osoby, nikt nie przeżył katastrofy - donoszą rosyjskie media.

Katastrofa śmigłowca koło wulkanu na Kamczatce, nie żyją 22 osoby

Katastrofa śmigłowca koło wulkanu na Kamczatce, nie żyją 22 osoby

Źródło:
PAP

Inspektor nadzoru budowlanego zadecyduje, czy domy, które uległy zniszczeniu w sobotnim pożarze na rzeszowskim osiedlu nadają się do dalszego zamieszkiwania. Prace rozpocznie w poniedziałek. Na razie mieszkańcy przebywają u rodzin.

Mieszkańcy spalonych szeregówek jeszcze nie wiedzą czy będą mogli wrócić do swoich domów

Mieszkańcy spalonych szeregówek jeszcze nie wiedzą czy będą mogli wrócić do swoich domów

Źródło:
PAP

Na Lazurowej zderzyły się samochód osobowy i karetka pogotowia ratunkowego. Jedna osoba nie żyje, a trzy są ranne. Trafiły do szpitala.

Zderzenie z karetką. Jedna osoba nie żyje, troje poszkodowanych

Zderzenie z karetką. Jedna osoba nie żyje, troje poszkodowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

To, co PiS dostało za przekraczanie zasad, to był bardzo łagodny wymiar kary - oceniła w "Kawie na ławę" w TVN24 wiceministra edukacji narodowej Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej, odnosząc się do odrzucenia przez PKW sprawozdania finansowego komitetu PiS. Zdaniem europosła tej partii Michała Dworczyka, ta decyzja jest "skrajnie niesprawiedliwa i polityczna".

"Bardzo łagodny wymiar kary" za taką "skalę i rozmiar bezczelności"

"Bardzo łagodny wymiar kary" za taką "skalę i rozmiar bezczelności"

Źródło:
TVN24

Prawo jazdy od 17. roku życia to dobry pomysł - stwierdził na antenie TVN24 Marek Konkolewski, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dodał, że "jeżeli taki młody człowiek będzie szarżował po polskich drogach, będzie popełniał błędy, naruszenia, to będzie płacił bardzo wysokie mandaty, ale z portfela rodziców". 

Plany zmian w prawie jazdy. "Taka osoba będzie jeździć już na własny rachunek"

Plany zmian w prawie jazdy. "Taka osoba będzie jeździć już na własny rachunek"

Źródło:
tvn24.pl

Czekolada z laboratorium może być bardziej przyjazna dla środowiska niż ta pochodząca z plantacji. Naukowcy opracowali proces kultywacji kakao pochłaniający znacznie mniej czasu i zasobów niż ten klasyczny. Alternatywne metody produkcji czekolady mogą także posłużyć do produkcji słodyczy, gdy uprawa kakaowców stanie się trudniejsza przez zmiany klimatyczne.

Przez zmiany klimatu możemy stracić czekoladę. Mogą zastąpić ją tabliczki z laboratorium

Przez zmiany klimatu możemy stracić czekoladę. Mogą zastąpić ją tabliczki z laboratorium

Źródło:
PAP, ABC News, W. Wedel

Prezydent Argentyny Javier Milei toczy ostrą walkę z ponad 200-procentową inflacją. Zgodnie z zapowiedziami zawetował przyjętą przez obie izby Kongresu ustawę zwiększającą emerytury, by w większym stopniu dostosować je do szalejącej inflacji – podały w sobotę miejscowe media. Przeciętna emerytura w Argentynie wynosi obecnie około 385 tysięcy pesos, czyli około 250 euro po kursie czarnorynkowym.

Prowadzi politykę "cięcia piłą łańcuchową". Teraz na jego celowniku są emeryci

Prowadzi politykę "cięcia piłą łańcuchową". Teraz na jego celowniku są emeryci

Źródło:
PAP

Mnóstwo sprzętu zakupionego przez poprzedni rząd kurzy się w magazynach i tą sprawą zajmuje się prokuratura. Co w takim razie z nowym i zapowiedzianym przez obecny gabinet programem "Cyfrowy uczeń"? - Rodzaj sprzętu, niezbędne oprogramowanie i zabezpieczenia będą przedmiotem analizy oraz dyskusji z partnerami społecznymi i rodzicami - przekazało biznesowej redakcji tvn24.pl biuro prasowe Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jak dowiedzieliśmy się z kolei w biurze komunikacji w Ministerstwie Cyfryzacji, zakres dostępnych sprzętów będzie szerszy, mają to być także tablety.

Początek roku szkolnego bez laptopa od rządu. Co z nowym sprzętem dla uczniów?

Początek roku szkolnego bez laptopa od rządu. Co z nowym sprzętem dla uczniów?

Źródło:
tvn24.pl

Liczba ofert najmu zmniejszyła się w lipcu o blisko 8 procent w porównaniu do czerwca i była najniższa w tym roku - wynika z raportu Otodom. Dodano, że podobnie było w lipcu 2023 roku. Z kolei średnie ceny wzrosły w lipcu o ponad 2 procent rok do roku.

Problemy na rynku najmu. "Lipcowy wynik jest najniższym w tym roku"

Problemy na rynku najmu. "Lipcowy wynik jest najniższym w tym roku"

Źródło:
PAP

Z tunelu w rejonie Rafah w Strefie Gazy wydobyto i zidentyfikowano ciała sześciorga zakładników, którzy zostali uprowadzeni przez Hamas 7 października 2023 roku – podała w niedzielę izraelska armia. Według wojska zostali oni zamordowani na krótko przed odnalezieniem. Premier Benjamin Netanjahu oświadczył, że Izrael nie spocznie, dopóki nie złapie osób odpowiedzialnych za śmierć zakładników.

Czekali na ratunek prawie rok. Ciała zakładników Hamasu znaleziono w tunelu

Czekali na ratunek prawie rok. Ciała zakładników Hamasu znaleziono w tunelu

Źródło:
PAP

W niedzielę weszły w życie zmiany w Regulaminie ogólnym żołnierza Wojska Polskiego. Polscy żołnierze mogą od teraz nosić zarost do długości trzech centymetrów, a także odsłonić tatuaże na ramionach i przedramionach.

Polscy żołnierze mogą zapuścić brody i odsłonić tatuaże. "Dla wielu stanowiło to problem"

Polscy żołnierze mogą zapuścić brody i odsłonić tatuaże. "Dla wielu stanowiło to problem"

Źródło:
PAP

W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej oficjalne obchody z udziałem najważniejszych władz państwowych odbywają się równocześnie na gdańskim Westerplatte i w Wieluniu. - Dzisiaj nie powiemy "Nigdy więcej wojny". Dzisiaj musimy powiedzieć: "Nigdy więcej samotności". Nie może już tak więcej być w historii, że Polska będzie samotnie stawiała czoła agresji - mówił premier Donald Tusk.

"Nigdy więcej samotności"

"Nigdy więcej samotności"

Źródło:
TVN24

Nie wolno ustępować imperializmowi, druga wojna światowa jest tego wielką lekcją - podkreślił w niedzielę w Wieluniu prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, "wybaczenie i uznanie winy to jedno, a zadośćuczynienie za szkody to drugie". - I ta sprawa cały czas jeszcze nie jest załatwiona i nigdy nie była załatwiona od 80 lat - powiedział.

Prezydent w Wieluniu. "Zadośćuczynienie za straty poniesione w drugiej wojnie światowej należy się Polakom"

Prezydent w Wieluniu. "Zadośćuczynienie za straty poniesione w drugiej wojnie światowej należy się Polakom"

Źródło:
PAP
"Do jednego kliknięcia skróciliśmy dystans pomiędzy pragnieniem a jego realizacją"

"Do jednego kliknięcia skróciliśmy dystans pomiędzy pragnieniem a jego realizacją"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Śledztwo, które prowadzimy, ma kilka wątków. Generalnie rzecz ujmując, badamy, czy w latach 2006-2009 mogło dochodzić do popełniania przestępstw przez funkcjonariuszy CBA, w tym przez szefa i jego zastępców - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania po emisji materiału "Superwizjera" "Seksmisja CBA. Kulisy operacji wiedeńskiej".

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Źródło:
TVN24

W niedzielę w Turyngii i Saksonii odbywają się wybory do parlamentów regionalnych tych krajów związkowych. Jak piszą media, skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) "zmierza po bezprecedensowe wyniki". W Turyngii prawdopodobnie wygra, a w Saksonii idzie łeb w łeb z chadekami - wskazują ostatnie sondaże. Na ulice Erfurtu w Turyngii wyszły w sobotę tysiące osób - zarówno zwolenników, jak i przeciwników tej partii. "Niemcy Wschodnie!", "Naziści precz!", było słychać głosy z dwóch stron. Wybory w Niemczech śledzi dzisiaj cały świat.

AfD zdobędzie Turyngię i Saksonię? Ruszły wybory, na które patrzą nie tylko Niemcy

AfD zdobędzie Turyngię i Saksonię? Ruszły wybory, na które patrzą nie tylko Niemcy

Źródło:
PAP

W niedzielę mija 85 lat od wybuchu II wojny światowej. Była to największa i najkrwawsza wojna w historii ludzkości, w której Polska poniosła relatywnie największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych. Kampania polska we wrześniu 1939 roku to punkt zwrotny dziejów XX wieku. Opór Polski sprawił, że nazistowskie Niemcy straciły szansę na błyskawiczne zwycięstwo w ograniczonym, lokalnym konflikcie. Przez pięć tygodni Polska walczyła samotnie, najpierw z niemieckim, a potem także z sowieckim agresorem.

"Okręt idzie do ataku na Westerplatte". Mija 85 lat od wybuchu II wojny światowej

"Okręt idzie do ataku na Westerplatte". Mija 85 lat od wybuchu II wojny światowej

Źródło:
PAP

Magazyn śledczy reporterów "Superwizjer" wraca na antenę z nowymi odcinkami. Autorzy programu od lat ukazują nadużycia władzy, korupcję, błędy wymiaru sprawiedliwości, skandale w policji i afery gospodarcze. Program będzie można oglądać na antenie TVN, TVN24 oraz w TVN24 GO i na platformie Player. Oto czego widzowie mogą spodziewać się w nowym sezonie.

"Superwizjer" powraca. Gdzie i kiedy oglądać nowe odcinki

"Superwizjer" powraca. Gdzie i kiedy oglądać nowe odcinki

Źródło:
tvn24.pl

"Zginął dlatego, że był dziennikarzem" - taki napis znajduje się na kamienicy w Poznaniu, gdzie mieszkał Jarosław Ziętara. Dziennikarz zniknął dokładnie 32 lata temu. Według prokuratury został porwany i zamordowany, ciała do dziś nie odnaleziono. W niedzielę dziennikarze i mieszkańcy Poznania uczcili pamięć Ziętary przed domem, w którym mieszkał w 1992 r.

Tego dnia wyszedł z domu do redakcji. 32. rocznica zaginięcia Jarosława Ziętary

Tego dnia wyszedł z domu do redakcji. 32. rocznica zaginięcia Jarosława Ziętary

Źródło:
PAP

Po raz czwarty wręczono Medale Wolności Słowa. W czasie gali wyróżniono laureatów w trzech kategoriach: Media, Instytucja i Obywatel/Obywatelka. W pierwszej z nich medal otrzymała Karolina Lewicka z Tok FM, w drugiej odznaczono stowarzyszenie Pro Loquela Silesiana, zaś w trzeciej - Anja Rubik.

Medale Wolności Słowa przyznane

Medale Wolności Słowa przyznane

Aktualizacja:
Źródło:
Fundacja Grand Press

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Już za tydzień do kin trafi film Jorgosa Lantimosa "Rodzaje życzliwości" z Emmą Stonę, Jesse Plemonsem i Willem Dafoe w rolach głównych. Prowadząca program podzieliła się także dobrą wiadomością z miłośnikami polskiego kina.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl