14 457 "przeszkód lotniczych". Prezydent chce ich wycięcia, nie zgadzają się leśnicy i ekolodzy

Źródło:
TVN24 Białystok
Problemy finansowe polskich lotnisk
Problemy finansowe polskich lotniskTVN24
wideo 2/8
Problemy finansowe polskich lotnisk (wideo ilustracyjne)TVN24

Już po raz drugi Nadleśnictwo Dojlidy (Podlaskie) skarży do Samorządowego Kolegium Odwoławczego decyzję prezydenta Białegostoku w sprawie Lasu Solnickiego. Sąsiaduje on z lotniskiem na Krywlanach, na którym zbudowano betonowy pas startowy. Według władz miasta, można będzie z niego w pełni skorzystać tylko pod warunkiem usunięcia przeszkód lotniczych. Czyli wycięcia prawie 14,5 tysiąca drzew.   

- W mojej ocenie postawa Lasów Państwowych ma wymiar polityczny. Szkoda, że instytucja ta nie wykazała się taką determinacją przy wycince drzew na Mierzei Wiślanej – komentuje prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Pod koniec grudnia wydał decyzję zezwalającą na usunięcie przeszkód lotniczych w sąsiedztwie lotniska na Krywlanach. Czyli wycinkę 14 457 drzew na obszarze około 80 hektarów Lasu Solnickiego.  

Według władz miasta jest to niezbędne do tego, aby samoloty mogły korzystać z całości 1350-metrowego betonowego pasa startowego (na trawiastym dotąd lotnisku został on wybudowany już w 2018 roku, później rozpoczęły się formalności – przyp. red.).  

Plan terenu okolic lotniskaNadleśnictwo Dojlidy

Za pierwszym razem chodziło o brak dokładnych pomiarów 

Od decyzji wydanej przez prezydenta, podobnie zresztą jak we wrześniu zeszłego roku, odwołanie złożyło Nadleśnictwo Dojlidy. Samorządowe Kolegium Odwoławcze przekazało wtedy sprawę do ponownego rozpatrzenia.  

- Poprzednio chodziło miedzy innymi o to, że firma wykonująca na zlecenie miasta operat przeszkodowy, nie dokonała dokładnego pomiaru wszystkich drzew objętych decyzją. Pomiar został prawdopodobnie dokonany na podstawie ogólnodostępnych danych teledetekcyjnych. Firma nie ustaliła też, czy na obszarze objętym decyzją o wycince drzew nie występują gatunki chronione oraz ich siedliska, ostoje bądź gniazda – mówi Jarosław Krawczyk, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. 

Zdaniem leśników prezydent nie wziął pod uwagę interesu społecznego 

Miasto uzupełniło poprzednią decyzję. Mimo wszystko nadleśnictwo dopatrzyło się kolejnych uchybień. - Chodzi m.in. o to, że prezydent, jako jedną z podstaw prawnych wycinek podaje Konwencję o Międzynarodowym Ruchu Cywilnym. Zdaniem nadleśnictwa nie może tego robić, bo konwencja ta odnosi się do lotnisk międzynarodowych. A przecież wiadomo, że Krywlany nie są lotniskiem międzynarodowym. A to z kolei oznacza, że bezpodstawne było powołanie biegłych, którzy określali przeszkody do usunięcia. Nadleśnictwo powołuje się też na fakt, że przy wydaniu decyzji prezydent nie wziął pod uwagę interesu społecznego, bo nie przeprowadził konsultacji – wylicza Jarosław Krawczyk.  

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Ruchy miejskie chciały konsultacji 

Na początku września członkowie ruchów miejskich, m.in. Inicjatywy dla Białegostoku, Stowarzyszenia Okolica oraz Stowarzyszenie Łączy Nas Białystok, złożyli do prezydenta petycję z 2500 podpisami białostoczan. Żądali m.in. rzetelnej informacji o tym, czy lotnisko będzie opłacalne oraz ile będzie kosztowało jego utrzymanie. Prosili też o zwołanie w tej sprawie "okrągłego stołu".

- Mieliśmy się spotkać na początku października, jednak wiceprezydent Adam Musiuk poinformował, że jest na kwarantannie. W połowie listopada wysłaliśmy pytanie o to, kiedy konsultacje mogłyby się odbyć, nawet w formie online. Do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Postępowanie władz oceniamy bardzo negatywnie – mówi Katarzyna Sztop-Rutkowska z Inicjatywy dla Białegostoku. 

Dodaje, że mieszkańcom należy się rzetelna informacja. - Las Solnicki to jedno z płuc Białegostoku. Nie jesteśmy przekonani, że rzeczywiście po wycięciu tylu tysięcy drzew, z lotniska będą korzystały samoloty rejsowe i statystyczny Kowalski będzie mógł polecieć na przykład do Londynu. Mitem jest też mówienie, że lotnisko będzie bardzo ważne, jeśli chodzi o loty czarterowe i że nagle przylecą do nas inwestorzy, którzy dadzą pracę mieszkańcom. Białystok nie jest wszak odcięty od świata. Można do nas dojechać pociągiem bądź samochodem. Poza tym do tej pory na lotnisku – a konkretnie na pasie trawiastym – lądowały prywatne samoloty – podkreśla. 

"Przed pandemią lotniskiem interesował się LOT"  

Prezydent Truskolaski komentuje, że owszem posiadanie lotniska nie jest jedynym kryterium branym pod uwagę przez inwestorów, ale lepiej jest mieć port lotniczy, niż go nie mieć. - Firmy, które sprawdzają lokalizacje, w których mogą zainwestować, przygotowują tak zwane checklisty. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że jeśli - dzięki lotnisku - spełnimy na przykład dziesięć, a nie dziewięć warunków, to mamy większe szanse na ściągnięcie inwestora – podkreśla. 

Natomiast jeśli chodzi o loty regularne, to informuje, że uruchomieniem takich interesował się przed pandemią narodowy przewoźnik, czyli LOT.  

– Ma w swojej flocie niewielkie samoloty, które mogłyby tu wylądować. Oczywiście pod warunkiem, że dostępna byłaby cała długość 1350-metrowego pasa, a nie tylko jego część (a konkretnie 1050 m – przyp. red.). Inaczej loty byłyby nieopłacalne, ponieważ przewoźnicy nie mogliby lądować bez konieczności opłacenia bardzo wysokiego ubezpieczenia. Poza tym na tak krótkim pasie trzeba szybciej hamować, więc niszczą się przez to – również bardzo drogie – opony – zaznacza prezydent.  

"Konsultacje nie są tu formalnie wymagane"

Nie widzi też potrzeby organizowania, nawet w wersji online, rozmów ze społecznikami. - Decyzje o usuwaniu przeszkód lotniczych wydawane są w oparciu o prawo lotnicze, a nie prawo związane z ochroną środowiska. Konsultacje nie są tu formalnie wymagane – mówi Tadeusz Truskolaski.  

Podkreśla też, że miasto, decydując się na wycinki w Lesie Solnickim, ratuje Las Turczyński (to kompleks leśny położony na terenie sąsiedniej gminy, w pobliżu białostockiej Trasy Niepodległości, o który w zeszłym roku społecznicy również toczyli batalię – przyp. red.).  

- Na początku zeszłego roku wystąpiłem do białostockiej Kurii Metropolitarnej z propozycją, aby porzuciła plany budowy na terenie Lasu Turczyńskiego kompleksu cmentarzy, co oznaczałoby wycinki, i zastanowiła się nad realizacją tej inwestycji właśnie obok lotniska. Wszystko wskazuje na to, że tak się stanie – zaznacza prezydent.  

"To tylko szukanie pretekstu do złożenia odwołania"

Natomiast odnosząc się do zarzutu Nadleśnictwa Dojlidy o powołaniu się w decyzji na nieprawidłową podstawę prawną, twierdzi że jest ona prawidłowa. 

- To tylko szukanie pretekstu do złożenia odwołania. A trzeba wiedzieć, że zgodnie z prawem lotniczym Lasy Państwowe mają obowiązek usuwania przeszkód lotniczych. I tak naprawdę powinny robić to już od kilkudziesięciu lat. Gdyby dobrze wywiązali się ze swego zadania, dziś nie byłoby konieczności usuwania przeszkód lotniczych – mówi Tadeusz Truskolaski.  

W dokumentach leśników nie ma informacji o przeszkodach lotniczych 

Rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych zaznacza, że nadleśnictwo działa w oparciu o plan urządzenia lasu. - W żadnych dokumentach, które posiadają leśnicy, nie było mowy o tym, że na tym terenie rosną przeszkody lotnicze. Warto też dodać, że jeśli odwołania nadleśnictwa nie przyniosą skutku, to ewentualną wycinkę będzie prowadził administrator lotniska – mówi Jarosław Krawczyk. 

"W tym temacie jest dużo niedopowiedzeń"

Komentarzami prezydenta zdziwiona jest Małgorzata Grabowska-Snarska ze Stowarzyszenia Okolica. 

- Skoro w październiku zeszłego roku władze miasta zgodziły się na rozmowy ze stroną społeczną, to dlaczego teraz okazuje się, że konsultacje nie są potrzebne? Zdecydowanie chcemy rzetelnej debaty i rzetelnych danych. W tym temacie jest dużo niedopowiedzeń. Wycinać ponad 14 tysięcy drzew, bo w przeciwnym razie przewoźnicy zapłacą wyższe ubezpieczenie? Bo opony się niszczą? Przecież to absurd. I to jeszcze w czasach, kiedy zmiany klimatu zmuszają nas do zdecydowanej ochrony terenów zielonych – podkreśla.

Przeciwko inwestycjom w lasach ochronnych 

Odnosząc się natomiast do sprawy wspomnianego przez prezydenta Lasu Turczyńskiego, podkreśla, że sprawa nie jest jeszcze rozstrzygnięta.

- Czekamy na decyzję ministerstwa. Jesteśmy przeciwni lokalizacji jakichkolwiek inwestycji na terenach lasów, a tym bardziej lasów ochronnych. A jeśli chodzi o planowany przez kurię kompleks cmentarzy, to w zeszłym roku wskazywaliśmy szereg lokalizacji na terenie Białegostoku i ościennej gminy Choroszcz, w których nie trzeba byłoby wycinać tysięcy drzew – zaznacza społeczniczka.     

Google Maps

Autorka/Autor: tm/gp

Źródło: TVN24 Białystok

Źródło zdjęcia głównego: Nadleśnictwo Dojlidy

Pozostałe wiadomości

"Każdy z rywali jest poważnym wyzwaniem, kto zlekceważy konkurentów - przegra wybory. W takich wyścigach nie ma pewniaków. Coś o tym wiemy" - napisał Donald Tusk. Wpis premiera został zamieszczony po ogłoszeniu, że kandydatem PiS na prezydenta będzie Karol Nawrocki.

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

PiS odsłoniło karty. Donald Tusk komentuje i przestrzega

Źródło:
TVN24, PAP

Nie jest to kandydat obywatelski. Miałam deja vu, cały czas widziałam w nim Andrzeja Dudę - mówiła w TVN24 o kandydacie PiS na prezydenta politolożka dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene. Socjolog dr hab. Wojciech Rafałowski ocenił, że "w pewnym momencie zapomnimy w trakcie tej kampanii, że to jest kandydat obywatelski".

"Jest taki zamysł, żeby poudawać, że będzie to kandydat wszystkich Polaków"

"Jest taki zamysł, żeby poudawać, że będzie to kandydat wszystkich Polaków"

Źródło:
TVN24

Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W swoim przemówieniu w trakcie konwencji w Krakowie odniósł się między innymi do kwestii bezpieczeństwa, gospodarki czy rządów prawa. Oto najważniejsze punkty jego wystąpienia.

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

"Pierwsza obietnica", podatki i "wielkie projekty". Kluczowe momenty przemówienia Nawrockiego

Źródło:
TVN24, PAP

Karol Nawrocki - prezes Instytutu Pamięci Narodowej, były bokser i piłkarz, a z wykształcenia historyk - będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Oto, co wiemy o 41-letnim kandydacie.

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Karol Nawrocki z poparciem PiS. Kim jest 41-letni prezes IPN?

Źródło:
tvn24.pl

Początek tygodnia przyniesie nam sporą zmianę w pogodzie. Na termometrach pojawią się znacznie wyższe wartości niż te obserwowane od kilku dni. Co będzie źródłem tej anomalii? Synoptyk tvnmeteo.pl Tomasz Wakszyński przeanalizował prognozy sytuacji barycznej, która może przynieść nam nawet 10 stopni więcej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Ogromna anomalia temperatury w Polsce. Co wydarzy się w poniedziałek

Źródło:
tvnmeteo.pl

Policjanci zatrzymali dwuosobową załogę prywatnego pogotowia, która próbowała wwieźć na mecz materiały pirotechniczne. Jechali na stadion karetką na sygnale. Grozi im do pięciu lat więzienia. Jak poinformował Robert Szumiata z Komendy Stołecznej Policji, kierowcą był student medycyny bez uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych.

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Karetką na sygnale próbowali wwieźć na mecz materiały pirotechniczne

Źródło:
Policja Warszawa

Samochód z trzema osobami w środku przebił barierkę na moście i wpadł do wody. Patrol policji, który przejeżdżał obok, wyciągnął auto na brzeg. W aucie znajdował się kierowca, pasażer i dwuletnia dziewczynka. Dziecko zostało przewiezione do szpitala.

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Przejeżdżali przez most, zauważyli auto w rzece. W samochodzie kierowca, pasażer i mała dziewczynka

Źródło:
tvn24.pl

Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Jego kandydaturę przedstawił historyk i publicysta, profesor Andrzej Nowak. - Jestem gotowy do tego, aby reprezentować wszystkich Polaków - zapewnił Nawrocki.

Na konwencji PiS ogłoszono "bezpartyjnego kandydata" na prezydenta

Na konwencji PiS ogłoszono "bezpartyjnego kandydata" na prezydenta

Źródło:
TVN24

O naszej decyzji zdecydowały osobiste zalety pana doktora - mówił Jarosław Kaczyński o powodach wyboru Karola Nawrockiego na kandydata PiS na prezydenta. - Uznaliśmy, że to najlepszy kandydat - mówił prezes PiS i przekonywał, że szef IPN "jest człowiekiem przenikliwym, człowiekiem zdrowego rozsądku".

PiS postawiło na Nawrockiego. Kaczyński: muszę wyjaśnić nasze motywy

PiS postawiło na Nawrockiego. Kaczyński: muszę wyjaśnić nasze motywy

Źródło:
TVN24
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ulewny deszcz i grad nawiedził w piątek stolicę Madagaskaru. Warunki pogodowe zaskoczyły mieszkańców Antananarywy - do opadów doszło w suchym okresie, na długo przed początkiem pory deszczowej. Zjawisko miało dość nietypowe wyjaśnienie.

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Sztucznie wywołali deszcz, zalało stolicę

Źródło:
PAP, Madagascar-Tribune.com

Ogromne stado żubrów przebiegło przez drogę w okolicach Szudziałowa w województwie podlaskim. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt24. Na nagraniu widać grupę zwierząt w różnym wieku, od młodych osobników po majestatyczne, dojrzałe zwierzaki.

Stado żubrów zatrzymało ruch

Stado żubrów zatrzymało ruch

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl, bia24.pl

Sztab generalny armii ukraińskiej poinformował o ataku na stację radarową przeciwlotniczego systemu rakietowego S-400 w obwodzie kurskim w Rosji. Według ekspertów wojskowych w Kijowie, zaatakowany sprzęt "terroryzował" przygraniczne tereny Ukrainy, ponieważ był wykorzystywany do ostrzałów celów na ziemi.

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

System, który "terroryzował" przygraniczne regiony. Atak na S-400 w obwodzie kurskim

Źródło:
NV, tvn24.pl

Najpierw zapowiedzieli zwolnienie 5,5 tysiąca osób, a teraz tną pensje dla 10 tysięcy pracowników. Tak Bosch próbuje znaleźć pieniądze w obliczu dużej konkurencji z Chin.

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Zwolnienia to za mało. Obetną także pensje

Źródło:
Reuters

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Do tragicznego wypadku trzech aut doszło w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). Dwie osoby zginęły na miejscu, trzy trafiły do szpitala.

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Źródło:
tvn24.pl

Po kilku zimnych dniach teraz czeka nas raptowny wzrost temperatury. Co w pogodzie czeka nas do końca listopada i jak zacznie się grudzień? Czy wróci mróz? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl